Традиционната лятна практика на студентите по философия на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" тази година се превърна в лятно училище по философия за ученици и студенти. Новото е привличането на студенти и преподаватели от философските специалности на Софийския университет и участието на ученици от 18 СУ "У. Гладстон" в София.
В продължение на няколко дни в родопското село Загражден студентите представят свои разработки, участват в дискусии и обмяна на мнения в неформална обстановка без напрежението на изпитвани и оценявани заедно със свои преподаватели и ученици от последните гимназиални класове, разказва доц. Ина Димитрова от Пловдивския университет, основен организатор на проявата.
Ценна и полезна за младите хора е също възможността да прекарат няколко дни сред красивата природа на планината и сами да се справят с бита, който в малкото родопско село е далеч от удобствата на големия град. Посещението в местното читалище и личното усещане за тъгата на обезлюдяването безспорно ги обогатяват с впечатления и опит. А може би е и подтик към осъществяване на идеи за вливане на живот в малки отдалечени населени места.
Организаторите планират да разширят партньорствата си с други учебни заведения, а също да добавят и различни места за провеждане на летните училища.
Чуйте в звуковия файл.
Снимка – ПУ "Паисий Хилендарски"
В тайландското село Ко Паньи от провинция Панг Нга живеят около 360 семейства. Никой не се шокира от факта, че предците им произхождат от две мюсюлмански фамилии, пристигнали чак от индонезийския остров Ява. Но че абсолютно всички постройки са наколни, вече е повод за учудване. Населението от 1600 души доскоро се е препитавало само с риболов,..
"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..
Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече. Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..
Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
В редакция "Хумор и сатира" сме виждали всякакви забавления и сме се убедили, че много важно е забавлението да е на точното място в точното време...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg