Театрална работилница "Сфумато" ще излъчи пълната филмова версия на авторския танцов танго-спектакъл "TANGOMACHINE" – на 13 юли от 19:00 часа. Уникален не само за България, но и за света, той изследва в дълбочина естетиката на аржентинското танго, неговата история и еволюция. Целият спектакъл се изгражда върху взаимоотношенията между мъжа и жената. Танците в него отразяват различните периоди от житейския път на една връзка, а тангото служи като учебник по живот.
С "TANGOMACHINE" Ивайло Александров и Габриела Панчева от LAOKOONTANGO, автори, хореографи и изпълнители, изразяват величието на танца. За тях тангото не е просто национална култура на Аржентина или социален танц, който се танцува по т.нар. "милонги", а една истинска естетическа революция. Затова в спектакъла си те обединяват елегантността на класическото танго с екстравагантността на Tango Nuevo – тангото на младите, за да покажат безграничността на танца.
След 25 изиграни спектакъла идеята за тази безграничност достига дори нови измерения, защото пълната филмова версия на танцовия танго-спектакъл ще надскочи мимолетността на театралното изкуство и ще го превърне във вечност.
Във филма са използват всички възможности, които предоставя окото на камерата – зрителят може да види мащабността, но и да се затвори в детайлите. Заснет от девет гледни точки с шест камери, той показва всеки компонент от танца, Знаците могат да бъдат разчетени, а магията на действието – усетена. Камерите танцуват заедно с Ивайло Александров и Габриела Панчева.
"Тангото е изключителна емоция, така че, ако човек иска да се чувства жив, да изпита нещо в този забързан свят, който го обстрелва с какви ли не неприятни неща, танго и танцът могат да му донесат красота в този ден и да се потопят в един различен свят – малко по-красив и хармоничен", казва Габриела по повод филмовата версия на "TANGOMACHINE".
По нейни думи човек се развива чрез танца и в живота, а взаимоотношенията все повече се заздравят.
Ивайло Александров обяснява това, като съпоставя тангото и идеята на спектакъла с даоизма и неговите притчи:
"Липсва ни хармонията, която е необходима, за да полетим в крайна сметка. Нещата трябва да бъдат оставени да бъдат такива, каквито са създадени от природата. Танго е един от шедьоврите на тази природа. Той е създаден по някакъв начин от менталността на живи хора, но тези живи хора са търсили дао. Те са търсили хармонията в душите между двама души, за да може тази хармония да бъде изразена посредством танца. Танго е това – хармония и величие. Дао."
Тангото е алтернатива на всяко сценично действие – в хореографско отношение, в музикалната история, значимо е и не спира да търпи развитие. Има и екранна история, за която филмовата версия на "TANGOMACHINE“ по един или друг начин ще допринесе. Хората, които са му се посветили, не спират да изследват изразните му средства и да спомагат за революцията му.
"Тангото не стои не едно място, то се развива перманентно. Точно това е причината, поради която създадохме "TANGOMACHINE". Това е причината, поради която решихме да покажем не просто нашата версия на тангото, а да покажем на какво е способен един хореограф, танцьор и изпълнител благодарение на естетиката и технологията на тангото. Тази технология е безкрайна, тя е необятна като океан. В нея можеш да твориш по какъвто начин искаш, с когото искаш, където искаш и каквото искаш. Винаги можеш да създаваш "TANGOMACHINE", казва Ивайло Александров.
В "Артефир" той за първи път каза, че "TANGOMACHINE“ всъщност е замислен като част от трилогия:
"Ще бъде още по-пищно, по-занимателно, по-впечатлително и сензационно. Живеем в XXI век, така че ще си позволим лукса да използваме всички технологии, които векът ни позволява. Освен киното, което вече е част от естетиката на "TANGOMACHINE".
Ивайло Александров и Габриела Панчева играят спектакъла за първи път преди три години. Благодарни са на Театрална работилница "Сфумато", която е с тях през целия път – от създаването на "TANGOMACHINE“ и превръщането му в нещо много "сфуматофско" до филмовата версия на танго-спектакъла; както и на патрона им – Посолството на Аржентина в България.
Освен филмова премира на Ивайло и Габриела от LAOKOONTANGO им предстои дългосрочно пътуване в меката на тангото. Там, където то е национална култура и има своите извънвремеви и метафизични измерения. Ще пътуват до Буенос Айрес и Монтевидео и са готови за цялата неизвестност, която ги очаква.
Повече чуйте в звуковия файл.
Тази вечер се открива 75-ото издание на международния кинофестивал Берлинале. Световната премиера на новия филм на Том Тиквер "Светлината" ще даде началото на фестивала, който ще продължи до 23 февруари. На пресконференция днес новият ръководител на "Берлинале", американката Триша Тътъл, каза, че иска да превърне филмовия фестивал в място за..
Филмът е документален и се нарича Butterflies on Everest ("Пеперуди на Еверест " ). Той е дело на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча и е посветен на известния американски художник – хиперреалист с български произход Рос Росин, съобщава Андрей Янев за "Артефир". Заедно с него, с музика за същата продукция са се ангажирали Матео Куарон и..
Вече втора седмица продължава сеизмичната активност на о. Санторини. Наскоро на българския книжен пазар излезе "Мистерията на мумията" – новият роман на норвежкия писател Том Егеланд , автор на заглавията "Проектът Метусал", "Очите на демона", "Ефектът на Лазар". Интересен факт е, че в "Мистерията на мумията" Егеланд предсказва изригването..
Книгата "Приключения за летящи, пълзящи и четящи" на Деница Кючукова ще бъде представена премиерно днес от 17:30 в Художествена галерия – Добрич. Това е поредното събитие от инициативата на културния институт "Четвъртък вечер – време за срещи". Новата книга на Деница Кючукова ни среща с магични истории, разказани с удивително умение и тънко..
Личността, която ще представим днес е Димитър Еленов – актьор, режисьор и театрален педагог! Вълнението за нас е особено този път, чудехме се как точно да го направим и се спряхме на неговите лични изповеди, както и на неговия ученик Димитър Рачков. Ето какво казва той в книгата за Еленов "Свободен, по-свободен, Димитър": За Митко..
Неотдавна, при посещението ми в новото ателие на Живка, с удивление разбрах, че това място всъщност е било родният ѝ дом. Да, в София – днес вече..
През 2023 г. Софийска градска художествена галерия получава голямо дарение от Юлия Банкова и нейни близки – наследници на големия художник и скулптор..
С два концерта на 14 и 17 февруари в зала " Катя Попова " в Плевен и в зала " България " в София, Плевенската филхармония ще представи..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg