Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Картина на Иван Вукадинов – част от колекцията на Ватикана

"В памет на героите", картина на Иван Вукадинов
Снимка: Ани Петрова

На 23 юни в Сикстинската капела на Ватикана папа Франциск прие 200 творци по повод 50-годишния юбилей от създаването на колекцията за модерно и съвременно изкуство към Ватиканските музеи. Сред тези художници трябваше да е и 91-годишният българин Иван Вукадинов, но силите не му позволяват пътуване до Рим.

Всъщност Вукадинов е в Рим, защото неговата творба "В памет на героите (Чили)" е сред 10 шедьовъра емблематични за развитието на съвременното изкуство и за самите автори, избрани за юбилея да останат за постоянно в колекцията на Ватикана.

Това толкова знаменателно събитие както за самия Вукадинов, но и за българското изкуство и страната ни, всъщност има своята предистория далеч в годините, когато същата картина "В памет на героите", изложена в римска галерия не къде да е, а на знаковата уличка "Виа Маргута", където са живели Фелини и Джулиета Мазина, ателиета са имали Пикасо и Дали, българинът Асен Пейков, е харесана и поискано да бъде откупена от Ватиканските музеи.

Защо тогава това не се случва и кои са другите 9 картини, които са избрани от Ватикана, чуйте от интервюто с журналиста Иво Димитров.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50