Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Честваме Света великомъченица Марина

Снимка: БГНЕС

Честит празник на св. Марина. Всеки ден от църковната година е посветен на един или няколко Божи угодници, избрали Христос, пред възможността да живеят в свят без неговата истина. Днес честваме света Марина, девойка, дъщеря на езически жрец, възпитана в идолопоклонство. Тя живее в Антиохия, през III век, когато в римската империя се преследват християните и се почитат езическите богове. Тогава мнозина от християните бягат и живеят в пустините и планините. Има обаче и някои останали в града и под образ на просяци се движат свободно и тайно разпространяват словото Божие.

От един такъв християнин още дванадесетгодишната Марина чува за Господ Иисус Христос и като се запознава с Неговото благовестие пожелава да се кръсти, но нито в града, нито в околностите му няма свещеник, който да извърши тайнството.

Марина започва открито да проповядва за спасителя и така тя посреща първите си гонения и несгоди от собствения си баща. Познала истините на Христовата вяра, тя още не е кръстена, когато се налага 16-годишна да защити вярата си. Това се случва, когато в околностите на града тя среща управителя на провинцията Олимврий, който отива в града, за да съди християните.

Необикновената красота на Марина поразява управника и той влиза в разговор с нея за потеклото й, с идеята да я вземе за съпруга. Марина не скрива и това, че вярва в Бога на християните и че желае да се кръсти. Като чува управителят заповядва на войниците си да хванат Марина и да я водят след него в града, без обаче да й навредят, защото се надява лесно да склони младата девойка да се отрече от християнската си вяра. На следващия ден Марина е доведена на съд, като ласкаво управителят  й казва:

“Виждат боговете, че жаля твоята младост и искам да те спася. Послушай ме, принеси жертва на боговете. Ще ти дам богати дарове и така ще устроя съдбата ти, че ще ти завиждат твоите връстници“.

Девойката твърдо отказва и отново изповядва вярата си в Христос. Управителят започва да увещава Марина, като се старае ту да я склони чрез обещания, ту да я сплаши чрез закани. Всичко обаче е напразно. Девойката отговаря: “Аз искам да остана вярна на моя Бог, Който доброволно е пострадал за мен. Ти няма да ме сплашиш чрез закани, защото сред страданията ще ме укрепи оня, на когото се уповавам“. Разгневен от тоя отговор, управителят заповядва да подложат на мъчения Марина и да я затворят в тъмница. Няколко дни продължават издевателствата върху момичето, а тя с всеки изминал ден става все по-твърда във вярата си. Безсилен от проявената храброст от страна на Марина управителят я осъжда на смърт.

В предсмъртния си час Марина се обръща към събралия се народ и го увещавала да познае истинския Бог, а не да се кланя на бездушните истукани. След като отправя молитва за всички присъстващи се удостоява да види Самия Христос и да получи кръщение, чрез кръвта си.

Християните почитат мъчениците на вярата не самоцелно, а само във връзка със Спасителя. Не бива да забравяме, че Бог ни е дал свободата на избор, „…който иска да върви след Мене, нека се отрече от себе си, да вземе кръста си и Ме последва“.

Спасителят никога не принуждава никого за нищо, защото човекът е създаден със свободна воля и сам избира да бъде или не с Бога.

Църквата е отворена за всички, всеки може да изповяда Христос и да влезе в нея, всеки би могъл, при действие на Божията благодат и следването му дори да възрастне до светец. Затова не е редно да си избираме този или онзи светец, защото помагали за едно или за друго. Всеки може да стане наш застъпник пред Бога, но почитта към светците без Бога лесно може да се превърне в идолопоклонство.



По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00

Дисертация разглежда ролята на дулите в родилната грижа

В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..

обновено на 08.01.25 в 13:21

20 години грижа и подкрепа: Историята на Движението на българските майки

В началото на новата година Росица Петрова от Движението на българските майки споделя в ефира на „Нашият ден“ размисли за бъдещето, което ни е необходимо, и за уроците, извлечени през последните две десетилетия. Движението, създадено преди 20 години, продължава да е пример за обединение, грижа и отдаденост. "Искам да благодаря на всички..

обновено на 08.01.25 в 12:57

В защита на "Сините камъни", или защо протестираха в Сливен?

Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха твърдо мнение, че е необходимо да се запази целостта на парка, да се прекрати текущата процедура за изключване на определени площи от него и да се защитят местностите Карандила и Даулите. В ефира..

обновено на 08.01.25 в 11:40