186-годишнината от рождението на Васил Левски ще бъде отбелязана със специална церемония пред големия паметник на Апостола и с гражданско поклонение пред неговия монумент в двора на Къкринското ханче. За да обсъдим повече детайли около живота и делото на Васил Левски в “Нашият ден“ разговаряхме с проф. Вера Бонева, автор на книгата "Васил Левски: Да възкръсне България в пълна свобода".
В интервюто проф. Вера Бонева споделя, че книгата представлява резултат от нейната многогодишна творческа дейност, като преподавател на "История на Българското възраждане" и често подготвяла лекции на тази тема. За да състави книгата, авторката е проучвала различни събития и свързани с тях източници, свързани с живота на Васил Левски.
Проф. Бонева споделя и новите изследвания и факти за Левски, които до момента не са били известни. Тя споменава откритата неизвестна снимка на Апостола, която е била предоставена от нейния колега Виктор Комбов.
Също така, авторката отбелязва, че Османските архиви са се отворили за специалисти и читатели през последните години и част от тях са били дигитализирани. Това предоставя възможност за откриване на нови факти и обстоятелства, които могат да допълнят нашето разбиране за развитието на България през ХIХ век.
Професорката обаче изтъква, че нейните знания и изследвания като историк не й позволяват да хвърли цялата вина за предателството на Апостола върху конкретна личност, наречена "предател". Тя посочва, че отговорността носят главно тези тайни шпиони, които са били част от самата организация, с български имена. Те са комитетски дейци, които са предавали писма и информация.
Събитията, свързани с отбелязването на 186-годишнината от рождението на Левски, продължават да насърчават интереса към живота и делото на Апостола, а изследванията и новите открития помагат да се разшири и допълни нашата представа за неговата роля в историята на България.
Чуйте разговора в звуковия файл.
На 10 април сцената на Топлоцентрала ще се превърне в портал към една необикновена реалност. Публиката ще стане свидетел на премиерата на "Космосът на чудесата" – мултимедийна театрална продукция, която обединява наука, въображение и сценично изкуство в завладяващ спектакъл за живота в Космоса. От създателите на "Дългият път към звездите",..
Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) е увеличила с повече от два пъти своята подкрепа за България през изминалата 2024 година, като финансов стимул са получили 20 български проекта. Неотдавна президентът на ЕБВР Одил Рено-Басо бе на посещение в България, в рамките на което проведе среща с президента Румен Радев, с министъра..
Генчо Банев е преподавател по български език, литература и култура в лектората по българистика в департамента по руска филология и славистика на Атинския университет. Заедно със своите студенти Спиридула Пампулопулу, Мария Гавриду, Константина Ксиарху и Константинос Варваресус гостът разказва за изследователския проект, посветен на живота и..
Две изложби се откриват днес в Градската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна – "В огледалото на Рембранд" и арт инсталацията "Васил Стоилов – архитектурни мотиви". Повече за тях ще чуем сега от редактора Ани Маринова. Слушайте!
Сдружението "Тук-там" вече 10 години подкрепя българските студенти, които искат да получат магистърска степен в чужбина и да приложат наученото в България. В "Нашият ден" Мила Топалова , член на УС на сдружението, мениджър "Образователни инициативи", представя възможностите за получаване на стипендия по програмата "Иди, учи и се върни" ...
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg