Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разказвачът и смъртта

Снимка: Pexels

Да разказваш значи да отлагаш смъртта, това всъщност прави Шехерезада, това изглежда прави и всеки писател, съзнателно или безсъзнателно. Но един ден и писателите се уморяват от този своеобразен танц и текстовете им стават отворени в един смисъл, но затворени в друг - инстанцията Автор, с която остават свързани тези текстове, вече я няма и те са обречени да се скитат безродни из читателските съзнания.

Ако се запитаме, както е направил Мишел Фуко в есето си от 60-те "Какво е автор?", може да се окажем заплетени в сложни обяснения без ясен отговор. А такъв има ли изобщо? Синтезирано казано – писането повлиява живота, а животът повлиява писането. В плана на авторството – писателят прави текстовете, а текстовете правят писателя.

Кормак Маккарти, сочен за един от най-забележителните американски писатели, почина неотдавна. Познат в България предимно заради преводите на филмираните му романи – "Пътят", "Няма място за старци" и "Кървав меридиан", Маккарти остави литературно наследство от 12 романа и силно поляризирана читателска аудитория.

Но кой е той всъщност и какъв – неговият писателски танц със смъртта?

Чуйте повече в разговора с писателите Александър Христов и Владимир Полеганов


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво е градът? – Дискусия за смисъла и еволюцията на понятието

Дискусия за понятието "град" започва днес в 13:00 часа в зала "Акад. Иван Евстратиев Гешов" на Българската академия на науките в София. "Кое определя едно населено място като град? Какви са характеристиките на града и по какво се отличава от останалите селища? "Град" – единно понятие ли е, или се среща в различни форми и оттам се нуждае от различни..

обновено на 04.07.25 в 09:45

Проф. Кирил Божков с изложба живопис във Варна

Изложба живопис на проф. Кирил Божков се открива днес във Варна от 18:00 часа в Арт галерия "Акцент". Събитието е част от съпътстващата програма на IV Международно триенале "Духът на акварела" – 2025 , което започна в морската ни столица на 1 юли. Със Севдалина Иванова от Арт галерия "Акцент" разговаря редакторът Ани Маринова. Слушайте! 

обновено на 04.07.25 в 09:38

200 години "Чорлав Петър"

"Чорлав Петър" от Хайнрих Хофман излиза за първи път на български език в превод на Любомир Илиев.  Детската класика се ражда като идея малко преди Рождество на 1844 година, когато германският психиатър търси да купи книга, която да подари на тригодишния си син. И като не намира подходяща, залавя се да напише и илюстрира своя книга, като изрично..

публикувано на 03.07.25 в 17:35

Една сериозна изложба на съвременна керамика

Ателиетата по керамика в Нов български университет представят отново годишната си изложба в галерия "Сан Стефано". Студенти и преподаватели представят свои творби под ироничното заглавие "Една сериозна изложба". Участват 22 студенти на бакалавърско и магистърско ниво, като за първа година има толкова голям брой участници дипломанти. "В последните 10..

публикувано на 03.07.25 в 17:05
Емил Янев и Симеон Владов

Български рядък, цветен и гурме екземпляр

В епизод 596 "Трамвай по желание" среща своята публика с театралния, филмов, телевизионен и озвучаващ актьор и певец Симеон Владов. Симеон Владов е единственият до момента наш актьор, който е двукратен носител на престижната награда на Съюза на артистите в България "Икар" – "Златен глас", присъждана за дублаж. Озвучил е стотици филмови герои...

публикувано на 03.07.25 в 16:45