Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Елена Дикова: бях щастливо дете, имах безгрижно детство, изпълнено с музика

Елена Дикова (вляво) и Аделина Александрова
Снимка: БНР

Не за първи път пианистката Елена Дикова гостува в "Предаване без име". И не за първи път се случва така, че гостуването ѝ съвпада с кръгла годишнина на нейния баща – забележителния български пианист Антон Диков, от чието рождение на 29 август ще отбележим 85 години. Но този път поводът за срещата ни беше друг – тя бе провокирана от един чудесен концерт, състоял се в Първо студио на БНР, и премина с уговорката от моя страна, че ще си говорим предимно за Елена, а не за баща ѝ. Защото винаги е любопитно да научим какво означава да растеш в орбитата на известни родители, помага или по-скоро натежава тяхната слава, и дали освен съзнателен избор музиката е и твоя неизбежна съдба!

Започнала творческия си път от майсторския клас при проф. Антон Диков и успоредно с това – курсовете на проф. Джей Готлиб и проф. Оливие Гардон във Франция, днес Елена Дикова има впечатляваща кариера. През 1997 завършва публичен курс по интерпретация при проф. Доминик Мерле във Флен, Франция. През 1995-2000 и от 2007 насам е преподавател по пиано в НМУ "Любомир Пипков". От 1993 е хоноруван, след това – главен асистент, а понастоящем – професор към Катедра "Пиано" в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров".

Автор е на множество трудове и публикации, носител е на Златна лира от СБМТД (Съюз на българските музикални и танцови дейци). Но преди всичко Елена е прекрасен музикант! Тя концертира активно, като пристрастията й са предимно в областта на камерната музика, където си партнира успешно с други изтъкнати български изпълнители. С някои от тях ще я чуем в двете части на разговора ни, осъществен за "Предаване без име", кратък фрагмент от който ви предлагаме в звуковия файл.

Първата част от интервюто можете да проследите на 22 юли, а втората – на 29 юли от 11 часа. В тях ще научите и малко повече за живота на Елена "извън сцената".


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Cantenac Dagar и Масацугу Хатори в София

"Една уста, едно банджо, един стол, двама души"  – така започва описанието на примитивното рокендрол/индъстриъл фолк/musique brute дуо Cantenac Dagar  от Тулуза, Франция, създадено през 2013г. от Стефан Бараскюд (банджо) и Емрик Ено (бийтбокс, вокали, касетки, хармоника, чанове и звънци). Но това е само скромното и минималистично въведение,..

обновено на 08.10.25 в 21:31

Цигуларят Иван Пенчев и арфистката Деница Димитрова с концерт

Цигуларят Иван Пенчев и арфистката Деница Димитрова имат необикновено предложение за красива софийска вечер с музика, която несъмнено ще бъде подарък за меломаните. Ще слушаме дует от изключителни инструменти за България – една от най-забележителните италиански цигулки на 20 век и великолепната концертна арфа "Lyon & Healy" Style 30. В..

публикувано на 08.10.25 в 15:19

"Опет" се завръщат с нов албум и концерт в София

"Опет" — опет, ако използвам българското диалектно наречие за "пак, още веднъж". Къде е тЕкла вОда, опЕт ке тЕчит! , както възкликва класикът Иван Вазов. Където е текъл прогрокът, ще тече още веднъж – този път в столичната Asics Arena на 10 октомври. Спектакълът на знаменитата банда в България е част от световното ѝ турне в подкрепа на..

публикувано на 06.10.25 в 12:34

Балет "Арабеск" открива новия си сезон с премиерата на "BarrocoLife – Съвършеното несъвършенство"

На 5 октомври 2025, 17.00 часа на сцената на Музикален театър балет "Арабеск" ни кани на първото си представление за новия сезон "BarrocoLife – Съвършеното несъвършенство". В програмата на вечерта са включени две едноактни миниатюри, в които хореографите са използвали музика на известни барокови композитори. Анна Донева работи по "Четирите..

публикувано на 04.10.25 в 17:05
Йохан Щраус-син

Вечер, посветена на Йохан Щраус-син

Съботната оперна вечер (4 октомври от 20 часа) по програма "Христо Ботев" е посветена на 200-годишнината от рождението на "краля на валса" Йохан Щраус-син. Неговата жизнерадостна, вдъхновяваща музика ни съпровожда традиционно в началото на всяка нова година. Творбите му са еднакво популярни сред различните социални прослойки на неговото съвремие...

публикувано на 04.10.25 в 08:25