Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истории от Природонаучния музей в село Черни Осъм

Над село Черни Осъм, разположено в Троянската община – в подножието на Националния парк "Централен Балкан" – са се надвесили връх Голям Купен и връх Левски. Вторият връх е приютил извора на река Черни Осъм, чието име носи и първото село, край което преминават водите ѝ. И сред тази живописна природа се намира една интересна забележителност – Природонаучният музей.

През 1965 година, учителят по биология Илия Илиев заедно със своите ученици започва да събира животински и растителни видове, необходими за образователната програма на местното училище. С това се поставя началото на музейното дело в с. Черни Осъм. Постепенно колекцията, подредена в коридорите на училището, се разраства и през пролетта на 1976 г. е преместена в нова сграда. Музеят днес е разположен на два етажа, а започва да развива своя самостоятелна дейност от 1992 г. Той е включен в 100-те национални туристически обекта под номер 31А.


В колекцията на Природонаучния музей се съхраняват над 700 експоната. В експозицията са представени повече от 120 вида птици, над 25 вида препарирани бозайници. Залите са озвучени с оригинални аудиозаписи на звуци от животинския свят, а също така на цветни витрини може да се види и естествената среда, в която живеят представените в музея животински видове. Музеят притежава и голяма колекция от насекоми, а в стъклени витрини са представени 11 вида риби, които и до днес обитават водите на река Черни Осъм. Също така има и експонати на изчезнали видове, както и на земноводни и влечуги, характерни за района на Централна Стара планина.

В съседство на музея се намира единственото в страната училище за планински водачи.

Павлина Иванова в студиото на програма „Христо Ботев“.
С Павлина Иванова, директор на Природонаучния музей в с. Черни Осъм, разговаряхме за осъществените и за бъдещите интересни проект. Разказа и някои истории за оригиналните експонати, които привличат вниманието на посетители дори и от чужбина.

Снимки: Природонаучен музей в с. Черни Осъм, Божидар Любенов
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Валери Леков – от ромската махала в Кюстендил до програма "Христо Ботев" на БНР

Първи стъпки Аз съм тръгнал от ромската махала на град Кюстендил. Минах през читалището в махалата, минах през училището, което според мен е най-важното нещо в живота на един човек. И всичко това, което правих през годините и като самодеец (аз съм се занимавал с театър и естрадна сатира, снимал съм разни нещица за местната кабелна телевизия), ми..

публикувано на 11.04.25 в 15:25
Стоимен Димитров

Бъдещият лекар Стоимен Димитров: Хипократовата клетва още тежи

Той е на 25, бъдещ лекар, който избира своя път в детска възраст и върви по него уверено, с много вдъхновение и ентусиазъм. Стоимен Димитров завършва специалност "Медицина", в МУ "Проф. д-р Параскев Стоянов" – Варна. Бъдещият лекар е избрал за свое професионално призвание ревматологията. Интересите му са в сферите на социалнозначимите ревматични..

публикувано на 10.04.25 в 16:35

Нужна е смелост за истински образователни промени

Пламена Николова, културолог и образователен експерт от фондация "Rise Bulgaria" и Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциация "Родители" коментират в "Какво се случва" идеите за образователни промени, които се появиха в публичното пространство. Сред тях са санкции за родителите, забрана за телефони в училище, оценка за дисциплина и обучение по..

публикувано на 10.04.25 в 12:55

Теодора Крумова: Медиаторите са първопроходците в ромската общност

С активната намеса на граждански организации, училища и действащи медиатори през лятото на 2024 г. професията "Образователна медиация" беше включена в списъка с професии, които ще могат да се усвояват в професионални гимназии и центрове за професионално обучение. За да започне обучението на бъдещите медиатори, до две години трябва да се подготвят и..

публикувано на 10.04.25 в 10:40

Пипков в Париж

В България е било време, когато талантливите ѝ синове и дъщери са имали възможност да учат при водещи представители на културата в Западна Европа и там на дело да доказват огромните си способности. Това става и с композитора Любомир Пипков, един от най-големите български музиканти, автор на операта "Янините девет братя" и на още толкова много..

публикувано на 09.04.25 в 17:03