Някои бъдещи посетители от България се опасяват, че лятото в Армения е много горещо. Ако наистина е така, къде все пак може човек да отиде в родината ви на относително прохладни температури?Н.Пр. Армен Едигарян (на снимката вляво): Природата и времето в Армения и България са почти еднакви. Ереван доста си прилича със София. Лятото е горещо и континентално. Разликата при вас е, че си имате море. Армения предлага различни пейзажи и цял букет от активни занимания, които да задоволят интересите и желанията на всички видове посетители. Езерото Севан е едно от чудесните места за прекарване на ваканцията. Летни курорти като Дилиджан, Тзакадзор, които приличат на Пампорово, Алеко или Банско. Джермук е прочут с минералните си извори. Вторият по големина град в Армения и нейна културна столица – Гюмри е великолепно място за посещение през лятото, защото е по-хладно. Еднакво горещи са Ереван и долината Арарат. Но когато се качите високо в планината, нещата се променят. Столицата ни е на около 1000 метра над морското равнище, езерото Севан – на 1900. И там температурите са различни.
Споменахте езерото Севан, едно от най-големите в Кавказ. Трудно ли се стига до него?
Не, не, има много добра магистрала, една от най-хубавите в Армения. То е само на 65 км от Ереван.
Арменското гостоприемство е пословично, но има ли хотели за всеки бюджет в Ереван?
Да, откакто туризмът е един от приоритетите на арменската икономика в последните десетина години, у нас има бум на хотелиерския бизнес. В Армения ще намерите хотели от всички категории, започвайки от хостелите, B&B - легло и закуска за 20-30 лева на нощувка. Разбира се, разполагаме с по-изискани три-четири звездни хотели. Да, можем да настаним всякакъв тип туристи. Цените са много достъпни и за младите хора, които предпочитат да обикалят с раници на гърба. Сред тях има мотористи, велосипедисти. Аз видях група от италиански младежи, които бяха тръгнали с колелета от Ереван до езерото Севан. Други пък упражняват така модерния хайкинг – ходене пеша из планините. За всички тях системата B&B е много подходяща и достъпна.
Всяка нация има своите светини. За арменците по света, почти две хиляди години, това място е древният Ечмиадзин, разположен на живописната Араратска равнина. Лятото подходящ сезон ли е да се посети това място?
Да, Ечмиадзин е разположен в долината Арарат, която е доста гореща по това време на годината. Но пък там има много зелени дървета. Ечмиадзин е духовен център на арменската апостолическа църкваи за всички арменци. Според учените това е първата катедрала (но не първата църква), построена вдревна Армения, и е смятана за най-старата катедрала в света. Мястото е красиво през всички сезони на годината, но лятото може да направи посещението по-привлекателно. Друго важно кътче е манастирът Хор Вирап, където Свети Григорий Просветител е бил затворен в продължение на 13 години от крал Трдат III, който през 301 г. утвърждава християнството като държавна религия на Армения. От създаването си до втората половина от V век Ечмиадзинската катедрала е седалището накатоликоса, върховният водач на Арменската църква. Катедралата е включена в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО през 2000 година. Особен интерес представляват мощите, съхранявани в Ечмиадзин: парче от кръста, на което е бил разпънат Христос, и фрагмент от Ноевия ковчег. За арменците това е духовно място, каквото е за българите Кръстова гора. Отиваш там на поклонение. Разбира се, там има музей и туристически обекти, но ако се интересувате от стара история има много, много манастири.
От по-съвременните забележителности може би трябва да се спомене ереванската каскада. В столицата има ли други нови интересни места, които непременно трябва да се видят?
Вие правилно споменахте каскадата. Тя е като музей под открито небе, заобиколена е със скулптури. Пет открити тераси са подредени в каскада, декорирана в стил Ар деко. Там е и Музеят на Шарл Азнавур. Наблизо е Норд авеню, пешеходна зона като вашият булевард "Витоша" в София. Едно от най-близките места за посещение около столицата Ереван е Ечмиадзин на 15 км. Звартнотц е на половината път. Храмът Гарни е на около 30 км. Пещерните църкви Гегард са 10 км по-далеч. Без проблем можете да ги обиколите в един ден. Или да наемете еднодневен тур от някоя от безбройните туристически компании. Манастирите в Татев не можете да посетите за един ден, защото са в южната част на Армения. Има и магичен храм от седми век, но те са на 250 км от Ереван. Пътят е много живописен, през планините. Обаче е невъзможно да отидете без преспиване. Там също така се намира една от най-дългите въжени линии. За любителите на приключенията има и зиплайн.
За съжаление в Ереван, нямаме стар град в общоприетия смисъл на тези думи. Старият град е в Гюмри, вторият по големина и културна столица, и е много красив през лятото. В Ереван планираме да възстановим и реконструираме някои стари квартали, но ако искате да видите сгради от края на 19 и началото на 20 века, да почувствате живота от онова време, най-добре е да пътувате до Гюмри. На 140 км е и можете да вземе един много приятен влак. Той не е бърз, ще ви отнеме два часа, но е модерен, удобен и можете да се радвате на красивите гледки по пътя си. Чудесно е да отидете сутринта да прекарате целия ден там и да се върнете обратно в Ереван. През лятото в Гюмри температурите не се качват повече от 22-25 градуса. Дори през нощта ще имате нужда от яке, защото се намира в долината Ширак, едно от най-студените места. През зимата понякога там е минус 20.
Неизбежно стигнахме до въпроса за храната. Чувала съм, че в Армения е изумително вкусна.
Да, аз казах, че кулинарният туризъм е едно от най-важните направления. Чух от мои български приятели колко много се интересуват от нашите кухня, вино и коняк. Модерната арменска кухня е фюжън, смесица от местни гозби с много месо. Хоровац – типично арменски шишчета на скара. Комбинация от местни регионални традиции, много меса и зеленчуци, съчетани със средиземноморска кухня. Ние също имаме долма, сарма. Елементи с грузинска или иранска… Всичко е една вкусна смесица. Армения разполага с артистични шеф-готвачи и безброй фестивали – на скарата, на виното, на харисата (гъста пшеничена каша с пилешко или агнешко месо, която се вари дълго и се бърка непрекъснато), на шишчетата-хоровац… Кулинарният туризъм е един от основните приоритети и същевременно атрактивни части от туризма в Армения. Българите сега започват, но много руснаци и иранци отдавна идват в Армения, за да си хапнат вкусно.
Снимките и видеата са предоставени специално за "Покана за пътуване" от Арменското посолство в България
Галина Кючукова от Радио Кържали се среща с един 18-годишен младеж от Кърджали, който това лято донесе първи медал за България от Международната олимпиада по история в Париж. Сребърният медал за Любо е най-голямото му постижение досега, въпреки че има над 30 награди от национални и международни ученически състезания, защото, както казва той,..
Владина Цекова е обиколила над 70 държави. Била е фотомодел, рекламен директор, продуцент на телевизионни предавания. Има стаж и като детска учителка. Но преди всичко Владина е добротворец. Десет минути след новината за наводненията в Карловско, тя беше на влака с гумени ботуши в торбата. Автор и сценарист е на филма за световноизвестния физик и голям..
Днес и утре (9 и 10октомври) Университетът по архитектура, строителство и геодезия ще бъде домакин на третото издание на форума "Дни на кариерата – Студентите посрещат бизнеса". В събитието ще се включат над 70 компании и институции от строителния сектор, които ще представят своята дейност и възможностите за стажове и професионална реализация на..
Крикор Асланян вече е гостувал в "Покана за пътуване", но когато се чухме по Месинджър от Монреал, където той живее от години и започна да споделя спомени от Париж, само успях да му кажа "Чакай да включа записвачката", за да не прекъсна интересния му разказ. Интервюто започна с факта, че е посетил едно място в Париж – оберж (ресторант) Никола Фламел,..
Огромната тема, която поставихме на обсъждане в поредния брой "За здравето", включваше много проблеми и нюанси и пряко засягаше милиони пациенти по света, подложени на някакъв вид лекарствена терапия. С нашия гост проф. Татяна Бенишева разговаряхме дни преди конгреса на Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) в София, насрочен за 9 октомври 2025 г...
Защо според Илиян Василев ситуацията в България – от кризата с боклука в София до войната между прокуратурата и съда – може да бъде наречена Операция..
До 16 октомври в галерия "България" на Българския културен институт - Рим може да бъде разгледана изложбата Viva l’Accademia, която представя селекция от..
В началото на седмицата Николай Бареков, преди години работил като журналист, после работил като политик, а сега с плахи опити отново да се върне към..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg