Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нов роман на Даг Сулста

Норвежкият писател Даг Сулста (1941) е сред най-значимите съвременни автори на Норвегия. Той е обичан и четен, а всяка нова негова книга е литературно събитие. Освен прозаик с 30 книги – романи и разкази, той е и драматург. Три пъти е носител на престижната награда "Браге" на Асоциацията на норвежките писатели и на наградата на литературната критика в родината му. Отличен е и с наградата на Северния съвет, наградата "Доблуг" на Шведската академия и наградата "Гилдендал". Българските читатели вече познават романа му "Т. Сингер".

Новият се нарича "Нощта на професор Андершен" и разказва за момент от живота на 55-годишния професор по литература Андершен. На Бъдни вечер той се приготвя да празнува сам у дома, но когато случайно застава до прозореца, става свидетел на убийство в отсрещната жилищна сграда. Романът иронично насочва към криминалната интрига, в чийто клиширан ключ в последните години се полага скандинавската литература.

Сулста иронизира и комформизма и лицемерието в обществото, липсата на мотивация и смисъл в живеенето, отчуждението, страха да си искрен, самотата. Малкият по обем роман на Даг Сулста поставя още много въпроси пред читателя, проследявайки мислите и действията на професор Андершен. Издаден преди близо 30 години, "Нощта на професор Андершен" носи белезите на най-съвременна проза.

Чуйте преводачката Стефка Кожухарова

Снимка - aquarius-books.com
По публикацията работи: Росица Михова
ВИЖТЕ ОЩЕ

Розенкранц и Гилденстерн оживяват в Народния театър

Режисьорският дебют на Боян Крачолов на Голяма сцена в Народения театър вдигна публиката на крака три поредни вечери. Причината са изумителните постановъчни решения, силното актьорско присъствие и усещането, че зад всяка дума на Том Стопард се крие въпрос, на който никой от нас все още няма ясен отговор, в премиерния спектакъл "Розенкранц и..

публикувано на 03.05.25 в 09:05
Алина Караханова, Тамер Левент, Александър Ал. Хаджихристов и Любомир Славков

Награда за българска книга в Турция

По повод Световния ден на изкуствата българският автор Александър Ал. Хаджихристов беше удостоен с почетна награда в Истанбул.  Турската Асоциация за изкуство и литература "Санатаевет" ("Да на изкуството"), която подпомага хора на изкуството, е присъдила отличието за книгата с поезия на Александър Ал. Хаджихристов "Писалката на Господ", преведена и..

публикувано на 02.05.25 в 16:04
Иво Милев и Емил Стойчев

Изложба на Иво Милев в галерия "Харта"

Ето какво пише в поканата за изложбата "Емил Стойчев. Срещи" авторът Иво Милев: "Причината за тази изложба са срещите ми с Емил Стойчев в един дълъг период от време през 2024 и 2025 г. Поводът беше организирането на неговата юбилейна изложба "Въображението е моята кръвна система" в СГХГ. …Срещите ни, обсъжданията на предстоящата изложба минаха през..

публикувано на 02.05.25 в 15:07

Литературният кораб на 90-те

Това е заглавието на предговора от Боряна Владимирова на "Литературни анкети – 13 поети от 90-те", които тя е направила. След "Сеч и меланхолия", както се нарича анкетата с Ани Илков, "Въглени и звезди" – с Едвин Сугарев, последва сборник с анкети с 18 поети от 80-те. Тази, последна засега книга от поредицата "Литературни анкети – 13 поети от 90-те"..

публикувано на 02.05.25 в 14:30
Борис Мисирков и Георги Богданов, Пътуващият паметник, 2025

Граници и общуване

Две международни изложби в София са посветени на разделенията и общуването – обсъждат сложни и дори тежки въпроси в нашето съвремие, понякога с неочаквани последици. "През призмата на границите – Епизод 2", представена в Националния исторически музей до 29 август, е курирана от Катя Ангелова, Ангелика Буртшер и Марион Оберхофер. Тя е резултат от..

публикувано на 02.05.25 в 14:10