Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историята оживява: Забавление и образование в село Неофит Рилски (видео)

Историческият парк в село Неофит Рилски, община Ветрино, представлява уникален туристически комплекс с културно-историческа тематика, който предлага интерактивно пътуване във времето през различните епохи на човешката цивилизация по нашите земи. Създаден с мисия да запази и покаже величието на българската история, комплексът включва реалистични възстановки на артефакти, които доскоро бяха достъпни само за археолозите.

Боян Петков и Милена Воденичарова
Един от хората, стоящи зад голямото начинание, е Боян Петков, директор на парка, който разказва, че всичко е започнало от голяма мечта, която е “осъществена със значителен размах“. Основният двигател на историческия парк е “любовта към България“ и преклонението пред културно-историческото ни наследство. “Три стълба държат този проект - култура, образование и забавления“, посочва той. Съотношението между тях се определя според аудиторията и гостите, за да удовлетвори нуждите и интересите на всяка посетителска група.

В парка са реконструирани отделни експозиции, които представят бит и култура по нашите земи от най-древните времена.

Голямата мисия на "Исторически парк" е да припомни на българите величието на историята и да пробуди националната гордост от безценното културно-историческо наследство на страната. Освен това, паркът привлича и чуждестранни туристи, които искат да се запознаят със забележителностите на българската история.

Чуйте разговора с Боян Петков в звуковия файл. 

Ето какво казва в ефира на “Нашият ден“ Ивелин Михайлов, основател на проекта “Исторически парк“:

“Хората, които работят на територията на парка, са на първо място – вдъхновени, защото самата среда променя хората и те стават по-добри“.

Чуйте разговора в звуковия файл. 
Снимки и видео - ipark.bg, Ана-Мария Кръстева
По публикацията работи: Зоя Димитрова
ВИЖТЕ ОЩЕ
Оливие Живр и Михайлина Павлова

Звукът като символ на епохата и системата

Във Френския институт в София бе представен един невероятен проект на Оливие Живр, антрополог, балканист, преподавател и изследовател в лионския университет Lumière Lyon 2.  В един прекрасен ден той тръгва по следите на звука или по-скоро по следите на известната у нас Радиоточка, която виси на стената в почти всички български домове. Той се среща с..

публикувано на 28.06.24 в 16:30
Научна конференция на тема:

Кои са акцентите в организираната от Арбитражния съд при БСК научна конференция?

На 18 юни 2024 г. в сградата на БСК се проведе научна конференция, организирана от Арбитражния съд при БСК, озаглавена "Общи въпроси на арбитражното и съдебното производство".  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, дългогодишен консултант на  "Законът и Темида" разказа подробности от конференцията в..

публикувано на 28.06.24 в 15:15

"Започни млад": Вдъхновение за млади предприемачи

Насърчаването на младите хора с предприемачески дух да останат и да се развиват в България е от изключително значение за бъдещето на страната ни. За да задържим младите таланти в България, са необходими целенасочени усилия и промяна в нагласите и примера, който те получават. Пламен Попов, учредител и член на управителния съвет на Фондация..

обновено на 28.06.24 в 14:43
Съдът на Европейския съюз в Люксембург

Казуси от съдебната практика на Съда на ЕС

Юридическото предаване "Законът и Темида" даде начало на своята нова рубрика "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз", която се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Рубриката на програма "Христо Ботев" можете да слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа. В това издание на рубриката съдия Марияна..

публикувано на 28.06.24 в 12:40

Фестивал на сръчните ръце в село Бусинци за втори път

Днешните "Епизоди от живота" се посвещават на трънското село Бусинци, защото от днес до неделя  (от 28 до 30 юни ) там ще се проведе второто издание на "Фестивала на сръчните ръце". Събитието е посветено на вече забравени ръчни занаяти и традиции в България и Трънския регион. В трите дни на Фестивала ще има множество демонстрации на над 15..

обновено на 28.06.24 в 10:08