Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Милен Петров: Възстановчиците и техните усилия за оживяване на древната история

Ролята на хората, които се занимават с историческа реконструкция, или възстановчиците, е изключително значима в нашето време, казва Милен Петров, бивш военен, историк, художник и възстановчик. Той споделя в ефира на “Нашият ден“, че тяхната основна цел е да пресъздадат и оживят историята, да я покажат на хората такава, каквато тя е била в миналото, но през погледа на съвременните хора. И да направят това по най-правилния начин, съобразявайки се с историческите извори и факти. “По няколко начина набираме информация за това какъв е бил животът на хората в историческите епохи“, разказва още г-н Петров и пояснява: 

"На първо място са писмените извори, които ни предоставят документални свидетелства за събития и обичаи от отминалите времена. Те са като пътеводител за нас, възстановчиците, позволявайки ни да създаваме реалистични сцени и образи от миналото“. "На второ място, това са изобразителните паметници – мозайки, скулптори и релефи," добавя още той.

Милен Петров и Милена Воденичарова
Милен Петров разказва, че третият вид източник са археологическите находки, които са “безценни за нас“"Те предоставят директни доказателства за материалния живот и технологиите на древните хора," казва още той.

За да бъде една възстановка автентична, господин Петров обяснява, че трябва да се спазват всички изисквания и методи за пресъздаване и реконструкция на миналото. "Това означава да обърнем специално внимание на детайлите, на традициите и на материалите, използвани през древността," подчертава той.

"Автентичността е ключова", казва г-н Петров и допълва, че това се постига, “когато възстановчиците обхващат възможно най-много аспекти от бита и културата на древните общности. Така създаваме реалистична и пълна картина на миналото, което е от съществено значение за разбиране на нашето наследство и идентичност“. 

Той отбелязва, че задължителни са знанията в областта на историята на костюма и изобразителното изкуство, за да можем да възпроизведем вярно дрехите и визуалния стил на отминалите епохи. 

Чуйте разговора в звуковия файл.

Снимки - ipark.bg, Ана-Мария Кръстева
По публикацията работи: Зоя Димитрова
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наука без граници: Историята на един български професор в САЩ

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..

публикувано на 22.07.25 в 11:03
Созопол

В разгара на туристическия сезон: Несебър и Созопол остават в списъка на ЮНЕСКО

За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..

публикувано на 22.07.25 в 09:23

Състезанията по стрелба "Компак Спортинг" за Купата на НЛРС–СЛРБ

Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..

публикувано на 21.07.25 в 16:10
Михаела де ла Русо, д-р Веселин Тенев, Евелина Кулински и Антон Митов

Мозъкът не служи само за главоболие

Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..

публикувано на 21.07.25 в 11:58
Аксел Роуз и Guns N’ Roses в София през 2012 г.

Haptic костюми дават възможност на хора с увреден слух да "чуят" музиката

Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..

обновено на 21.07.25 в 09:50