Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Полина Карастоянова:

Най-важното за туризма са моделите на мислене и на управление

Колко успешен се очаква да бъде настоящият сезон?

| Интервю
Поли Карастоянова
Снимка: БГНЕС

Как е българското туристическо лято – между недоволствата и амбициите; на кръстопътя на новия маниер на отношение спрямо работната ръка и старите похвати за наемане на персонал. За данъчната политика в новия бюджет, който запазва диференцираната ДДС ставка за хотелиери и ресторантьори. Как може да бъде успешен българският туризъм и от какво зависи този успех? Какво може да бъде вълшебството, което ще върне българския турист в страната ни и то не само на Черно море. Отговорите на тези въпроси в "Нашият ден" коментира Полина Карастоянова, изпълнителен директор на Националния борд по туризъм.

Наскоро тя бе избрана за представител на България в новосъздадената експертна група към Европейската комисия "Заедно за развитие на Европейския туризъм“ към департамента, който ресорно наблюдава сектора в Комисията. Експертната група е с мандат за работа от 3 години, а мисията ѝ е да подпомогне туризма в прехода към зелена и дигитална трансформация и подобряване на устойчивостта на туристическата екосистема. Тя се включва в подгрупа Зелена трансформация, чиято основна дейност е да изработва и предлага политически инициативи, които подпомагат по-лесното преминаване на туризма през зеления преход.

"Ще работим с колегите по отношение на дигитализацията на туризма, както и устойчивите политики“, посочва тя.

И допълва, че зелените политики са възможност да представим природата като основен източник на туристическа атракция. Опазването на природата и съхраняването на нейните ресурси да бъдат заложени в модела за развитие на туристическата индустрия.

"Отвъд интерпретацията на цифрите за туризма най-важното са моделът на мислене и моделът на управление“, казва Полина Карастоянова.

Притежаваме всички предпоставки да бъдем забележителна туристическа дестинация. Но специфичната формула, която да ни превърне в онова изключително и желано място не само за българските, но и за чуждестранните туристи, се иска един обществен консенсус. 

"Когато се говори за модели за туризъм, те почиват на ясна основа. Тя преди всичко е свързана с държавната политика в сектора и осъзнаването от страна на държавата, че тя е големият собственик на този процес“, твърди тя.

В България туристическият бизнес погрешно се възприема като една сфера на услуги, която е изцяло частна. А това е погрешно, големият собственик всъщност е държавата. Публична държавна собственост са природните, културните и археологическите забележителности." 

Възможно ли е България да няма концесионери на плажа?

Полина Карастоянова коментира, че това е елемент от държавната политика. Различните модели на управление на публичната държавна собственост са въпрос на виждане. У нас крайбрежната ивица е относително малка и е много важно да разберем, че има трима участници в този процес – държавата, концесионерите и туристите.

Чуйте подробности в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изпитите след 7 клас: какво всъщност измерват?

Изпитите след 7 клас са важна част от образователната система, но наистина ли те измерват знанията на учениците? Или по-скоро отразяват успехите и провалите на самата система и материалните възможности на родителите? За кого всъщност е полезно Националното външно оценяване (НВО) в сегашния си вид? На тези въпроси отговаря Ирина Манушева, автор на..

обновено на 18.06.24 в 11:26

Показват в изложба религиозното монументално изкуство на Дечко Узунов

В столичната Художествена галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия (СГХГ), е открита изложбата "Дечко Узунов. Религиозно монументално изкуство". Експозицията, която отбелязва 125 години от рождението на художника, представлява документален визуален разказ, съставен от архивни снимки, подготвителни проекти и творби...

обновено на 18.06.24 в 09:55
Кадър от протеста

Съюзът на българските журналисти в съдебен спор за имот

Защо Съюзът на българските журналисти вече 4 години не може да влезе във владение на собствен имот , даден под наем – разговор в "Нашият ден" със Снежана Тодорова , председател на СБЖ, и с Христо Дионисиев , представител на фирмата наемател. Членовете на СБЖ излязоха на протест, мотивиран от неправомерните действия на фирмата наемател. По..

публикувано на 18.06.24 в 09:26
Дуранкулашкото езеро е в списъка на влажните зони с международно значение.

Снимат филми за влажните зони от Дуранкулак до Казашко

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" се обсъжда новият проект "Непознатият рай", който включва пет късометражни филма за влажните зони по северното ни Черноморие – "Езеро Дуранкулак", "Шабла-Езерец", "Казашко" и "Ятата". Филмите ще представят устойчивите практики за икономическо развитие на тези райони. Свилена Велчева от..

обновено на 18.06.24 в 09:07

Борбите за паметта – тема на новия градски форум на КОЙ

" Който владее миналото, той владее и бъдещето. Който владее настоящето, владее миналото. "  Тази фраза сме чували безкрайно често, до втръсване. Но няма как да му се отрече на Оруел, уви, прав е. И в този ред на мисли, не са учудващи многобройните спорове за това как трябва да пазим, показваме и осмисляме миналото си. В града конфликтите около..

публикувано на 18.06.24 в 08:55