Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо са наложителни аварийни разкопки на третата тракийска гробница у нас?

Според статистиката над 90% от археологическите обекти в България вече са нарушени, някои – безвъзвратно унищожени от иманярска дейност

7
Александровската гробница
Снимка: РИМ - Хасково

Преди време в медийното пространство се появи информация, че археолози са напът да разкрият трета тракийска гробница със стенописи, подобна на Казанлъшката и тази в Александрово. 

С какво е ценна тази гробница и защо се налага спешното ѝ разкопаване – доц. д-р Георги Нехризов от Националния археологически институт с музей при БАН разказва повече в "Нашият ден":

"Все още не знаем какво е състоянието на гробница, но знаем, че в тази надгробна могила има гробница. За съжаление тя е открита от иманяри при незаконни разкопки. В разхвърляната от иманярите пръст намерихме фрагменти от стенопис с орнаменти, които напомнят украсата в Казанлъшката и в Александровската гробница. Намерихме и късове от разбити каменни блокове, а това е доста притеснително и ни дава основание да поискаме помощ за спасително проучване на гробницата и вземане на мерки за нейното опазване, за да не бъде напълно нарушена стенната декорация. 

Очакваме финансиране от Министерството на културата, както е редно. То, за съжаление, се позабави и по тази причина още през април стартирахме дарителска кампания към РИМ - Хасково, в чиято територия се намира паметника. За момента имаме събрани вече около 25 хиляди лв., но за аварийни мерки за аварийното опазване и проучване на гробницата трябват поне 100 хиляди лв. 

Предстои, първо, да се направи геофизично проучване. Още тази седмица ние ще направим, с помощта на кмета и на Община Хасково едно почистване на могилата, която се намира в гора, покрита е с храсти... за да премине уредът, който заснема могилата. След това се надяваме тази геофизика да ни покаже къде точно в могилата се намира гробницата и най-вече нейния вход и коридор, за да направим локални проучвания и отваряне само на това място. Могилата е доста голяма – 7 м висока, 40 м диаметър."

По отношение на иманярите доц. Нехризов смята, че законодателно нещата са сложени много добре. "Друг е въпросът доколко се спазва законът и доколко обществената нагласа е склонна да осъди такива престъпления. Според статистиката над 90% от археологическите обекти в България вече са нарушени, някои от които безвъзвратно унищожени от иманярска дейност. Твърди се, че в България работят над 200 хиляди души иманяри! А работят професионално около 250 археолози... Особено тежко е положението през 90-те години на миналия век.

Доц. Нехризов казва, че има разбирането на Министерството на културата, но има "забавяне на бюрократичната машина".

РИМ - Хасково обяви дарителска сметка, с която набира средства за аварийни разкопки и спасително проучване на този обект с потенциално национално значение.

IBAN: BG64RZBB91553120056106
BIG: RZBBBGSF
Титуляр: Регионален исторически музей-Хасково

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – Александровската гробница, РИМ - Хасково, БНТ1

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Дългите спомени за краткия миг" – проф. Кирил Божков на 60!

Музей-галерия "Анел" представя юбилейна изложба живопис  "Дългите спомени за краткия миг"  на проф. Кирил Божков "Всеки художник е уникален по неповторим начин. Картините, които представям, по един или друг начин тълкуват въпроси, различни гледни точки и философски разбирания. Винаги съм се прекланял и възхищавал на "старите майстори", но и винаги съм..

публикувано на 10.06.24 в 18:25

Поглед "Отблизо" към съвременната българска поезия

Вече е факт първото издание на фестивала "Отблизо" на съвременна българска поезия във Велико Търново. На сцената при Художествената галерия "Борис Денев" два дни около двадесет поети, издатели, литературни критици и журналисти представяха и бяха представени, споделяха свои стихотворения, разговаряха, обсъждаха или просто се радваха спонтанно на това,..

публикувано на 10.06.24 в 16:35

Пламен Димов и средата, която си правим сами

"Хага" е от театралните постановки, в които актьорската игра носи наслада за сетивата. Едно истинско пиршество. Пиршество на актьорската игра, но с ясно заявена позиция. Потвърждава го и "Икар"-ът, който спектакълът получи през тази 2024-та година. Ще кажете, предаването, в което става дума за "Хага", е за кино, защо се говори за театър? Ами те..

публикувано на 10.06.24 в 15:20

Комар и вирус в разказите на Иван Димитров

Иван Димитров пише разкази, стихотворения, пиеси и романи. След книгата му с кратки разкази "Силата на думите" в новата "Разкази от пандемията, или как се сприятелих с един комар" той е постигнал свърхкраткост – има и разкази от един ред.  Писани по време на Covid пандемията, те ни срещат отново със запазената марка на Иван-Димитрвото писане –..

публикувано на 10.06.24 в 13:25
Яков Джераси (вдясно) и Емил Янев

Космополитният посланик на сближението

В епизод 548 "Трамвай по желание" среща своята публика с космополитния посланик на сближението, съгласието и помирението Яков Джераси. Яков Джераси е роден през 1946 г. в София в семейство на български евреин и християнка. Еврейският му род води началото си още от XIV век в Испания. Както е известно, сефарадските евреи са прокудени оттам и част от..

публикувано на 10.06.24 в 10:15