Рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" разказва за инициативата "Залез от Черни връх" на фондация "Ела и ти" в помощ на хора със специални нужди, които искат да видят труднодостъпни и непознати за тях места, до които те не биха могли да достигнат сами.
Ето какво споделя Гергана Дойчинова, кореспондент на Радио Ватикана и журналист в радио "Аве Мария", основател на фондация "Ела и ти":
"Целта на фондация "Ела и ти" е да прави нещо по-различно за хората с увреждания – водим ги на труднодостъпни места. Но най-важното е да изграждаме връзката човек – човек. И другото водещо във всяко едно събитие е доброволците участници да полагат някакви усилия, за да могат хората с увреждания да бъдат част от едно по-различно преживяване, което не бих могли да имат дори с помощта на своите близки.
Ние правим събития не ЗА хората с увреждания, а СЪС хората с увреждания. Защото те са като нас, не са изолирана част от обществото. Споделяме с тях момент, снимка, мисъл... за да се чувстват част от общото, от цялото.
Посрещането на залеза на Черни връх – това е идея от пред 2 години. Близостта с града дава възможност на доброволците да участват дори и след работното си време, много по-лека е организацията и откъм транспортни разходи. Оказа се едно незабравимо преживяване за всички. Изпращането на деня от първенеца на Витоша и слизането "на челници" се оказват емоционални и незабравими.
Чуйте повече от звуковия файл.
Снимки – фондация "Ела и ти"
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg