Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как Габрово ще отбележи 146-годишнината от Шипченската епопея?

"Бой за Шипка", художник Димитър Гюдженов

С битката на връх Шипка през 1877 г. се дава началото на свободна България. От 21 до 26 август 1877 г. българските опълченци и редовна руска армия водят сражения на върха срещу значително превъзхождащата ги по численост турска армия, водена от Сюлейман паша.

Отбелязването на 146-ата годишнина от Шипченската епопея и 140 години от написването на одата "Опълченците на Шипка" започна в Габрово в началото на тази седмица и ще продължи до 25 август 2023 г. с поредица от културни мероприятия и богата програма – както за големи, така и за малки.

Същинската част на тържествата започва на 17 август 2023 г. с представяне на изложбата "Участие на българи от Бесарабия в Българското опълчение в Освободителната Руско-турска война“.

"На 7 август 2023 г. открихме една изложба, посветена на 120-годишнината на храм-паметник "Рождество Христово". Това е така наречената "църква със златните кубета" в град Шипка. Експозицията е подредена в Националния музей образованието. 

Наред с това вървят и две онлайн експозиции, които включват книги и албуми за Освободителната война, съхранявани в Регионалната библиотека "Априлов – Палаузов“ . И виртуалната изложба "Монументи на освобождението в образи" на Регионалния исторически музей в Габрово."

Това казва в интервю за БНР Диана Колева от отдел "Връзки с обществеността", Областна администрация Габрово. 

Чуйте подробности в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тервел-Любомир, или как младите визионери променят страна ни?

Тервел-Любомир е на възраст, когато повечето младежи са в началото или средата на студентските си години. За разлика от тях, той вече е завършил висшето си образование в Минно-геоложкия университет (МГУ) в София и е успял да регистрира свой стартъп. Неговото начинание е свързано с два от многото му интереси – биотехнологиите и квантовите..

обновено на 23.05.24 в 11:43

Що е то елитно образование?

Що е то елитно образование? В технологичното време, в което растат децата, имайки достъп от най-ранна възраст до различни езици, екрани и медии, как се преподава в едно престижно българско училище – разговор в "Нашият ден" с Александър Чакмаков , директор на Първа английска езикова гимназия . По думите на Чакмаков учителството е вътрешно..

публикувано на 23.05.24 в 10:35
Румен Джагаров

Да се преместиш на село. Носталгия, мечта или вид протест?

Румен Джагаров е млад архитект, който преди време разказа пред нашите слушатели как скицира стари къщи, за да ги съхрани в паметта ни. Той е представител на поколението "Z", отраснал в големия град, но виждащ бъдещето си в малко населено място.  За живота си в Ново село, трудностите, но най-вече за хубавите страни, говори самият Румен в рубриката..

обновено на 23.05.24 в 09:52
Радка Аргирова

Ваксина срещу HIV – защо чак сега?

Епидемията от СПИН, която започна преди 45 години, остава един от най-големите предизвикателства за медицината. През тези години учени и лекари се стремят към разработването на ефективна ваксина срещу HIV (Human Immunodeficiency Viruses, човешки имуннодефицитни вируси) . Наскоро започнаха клинични изпитания на обещаващи разработки, които могат да..

обновено на 23.05.24 в 09:19

Възобновиха ли детските сърдечни операции в НКБ?

Д-р Димитър Печилков , началник на Детското кардиологично отделение към НКБ, говори в "Lege Artis" за това дали и по какъв график се извършват детските сърдечни операции в Наионалната кардиологична болница . Преди седмица се появи информация, че са спрени детските сърдечни операции в НКБ. По думите на д-р Печилков графикът за извършване на..

публикувано на 22.05.24 в 13:55