Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пропастта между нас и Бога

Снимка: vazdvijenie.bg

В 11-ата неделя след Петдесетница евангелско четиво е една притча, разказана от Христос, в която един господар опрощава дълга на своя слуга, а от своя страна слугата хвърля в тъмница свой длъжник за значително по-малка сума. Спасителят завършва притчата с думите: "Тъй и Моят Отец небесен ще стори с вас, ако всеки от вас не прости от сърце на брата си прегрешенията".

В този разказ се разкрива отношението на Бог към нас и отношенията помежду ни. Очевидно е, че в притчата Бог е представен като царя, а в немилостивия слуга може да се види всеки един от нас в една или друга подобна ситуация. Бог е готов да прости всеки наш грях, стига да се покаем за него и ние помежду си прощаваме много по-трудно. Защо? 

С всяка своя стъпка вместо да се приближаваме към Бога, ние като че ли с удоволствие създаваме пропаст между нас. Наистина по-лесно и по-приятно се върви по друма, в който няма ограничения, няма табута и всичко е позволено. Но докога? Знаем, че Божията милост е безпределна, но все пак не може непрестанно да злоупотребяваме с нея, тъй като в един момент ще ни достигне справедливото Божие наказание. За пропастта между нас и Бога и възможността тя да бъде преодоляна разговаряме с проф. Иван Желев, дългогодишен преподавател по Нов Завет.

Християнска поезия
Стихотворението "Старата икона" от Григор Угаров, в изпълнение на актьора Ириней Константинов.


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Св. Стефан

Аларма празнува Стефановден

На Стефановден в "Аларма"ви срещаме с именниците: Стефан Велев – геолог с шест полярни експедиции в Антарктика и Стефан Ганов – актьор и режисьор. Главният ни гост е Стефани Дънева – магистър по класическа филология, която се занимава с епиграфика (науката, изучаваща надписите върху камък), в момента тя завършва дипломната си работа и подготвя..

публикувано на 27.12.24 в 20:09

Аз не съм никакъв фил, освен човекофил – посланията на Екзарх Стефан

Стефановден, празнуван на 27 декември, е денят на свети Стефан – първият мъченик за християнската вяра. Денят не е само за имениците, но и за всички християни, които почитат делото на светеца. В ефира на предаването "Нашият ден" доц. Русалена Пенджекова от Пловдивския университет "Пайсий Хилендарски" ни припомня още един важен Стефан в историята на..

обновено на 27.12.24 в 11:54

2024 година през очите на правните консултанти в "Законът и Темида"

Каква беше 2024 г. според консултантите на предаването "Законът и Темида"? С какви предизвикателства се сблъскаха и с какви очаквания стъпват в новата година споделят проф. Ирена Илиева, проф. Таня Йосифова, проф. Илин Савов, адв. Елка Пороминска, д-р Орлин Колев и адв. Христиан Митев. За работата на Института за държавата и правото, за..

публикувано на 27.12.24 в 10:56

Една кооперация, един дом: Радостите на споделеното съседство

В рубриката "Темата на деня" разгледахме идеята за мир и разбирателство не само по празниците, но и през цялата година. Как е възможно това? Пример за отговор ни дадоха няколко семейства, които споделят общото си пространство в един жилищен блок в столичния квартал "Враждебна". Жителите на блока са създали уникална общност, която живее в хармония,..

обновено на 27.12.24 в 10:51

Седем години доброволчески усилия за по-чисто Черно море

Под мотото "Чист дом за обитателите в Черно море", инициативата отново ще събере доброволци, които да се включат в почистването на плажовете на две локации по Южното Черноморие. Първото събитие ще се проведе утре на плажа "Аркутино", а в неделя – на плажа в Ахтопол.; Илияна Стоилова , един от организаторите на кампанията, сподели в ефира на "Нашият..

обновено на 27.12.24 в 10:06