Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Апокалиптичният метъл бог Серж Танкиян става на 66

| Коментар
Серж Танкиян
Снимка: @gregwatermann

Няколко неща, който задължително трябва да припомня за арменците в днешните "Минути на редактора": Началото на арменската държавност и народ е поставено още през IX век преди новата ера, а около 220 години пр. Хр. възниква Велика Армения. Арменският език е единствен представител на цял самостоятелен клон от индоевропейските езици, наред с германските, славянските, романските и прочие езици. Арменците са адски корави и продължават да съществуват въпреки опитите на османците да ги затрият от лицето на земята. 

Големият български творец Пейо Яворов питаел най-топли чувства към арменците – братя по съдба на българите – и им посветил класическите стихове "Изгнаници клети, отломка нищожна/ от винаги храбър народ мъченик". Арменците са повелители на златото и са сочени за най-умелите майстори на бижута. 

Днес няколко милиона повече знаят това-онова за Армения и нейния древен народ, но по съвсем различна причина – групата "Систъм Ъф А Даун", чийто фронтмен – апокалиптичният метъл бог, поет-бунтар, художник, ъндърграунд икона, мрачен мозък и политически биткаджия Серж Танкиян става на 66 днес.

Но забравете вицовете за радио Ереван. "Систъм Ъф А Даун" и лидерът им Серж Танкиян са необикновени не само защото са арменци. Също като "Рейдж Агейнст Дъ Машийн" и "Корн" например, не те оставят безстрастен – или ги намразваш, или попадаш в плен на гения им. Те вдигнаха много високо летвата на метъла, прог и хард рока със съвършената гърмяща смес от агит-полит-пънк, дет метъл, алтърнатив рап, джаз, арменски мотиви, източна мелодика и... нещо като танца със саби на Хачатурян. 

Всички правителства мразят Серж, но феновете го обожават. Сто на ръка, че на живо той притежава магнетично присъствие и неустоима атрактивност на истинско откритие. Загадъчен и без съмнение приятно лудичък. Добро определение на гениалността, нали? 

Певец, композитор, мултиинструменталист, активист, поет, художник изобщо – артист, който обаче бяга от капаните на патоса. Точно обратното на креслив лозунгар и нашарен циркаджия. Личност, която има смелостта и творческия кураж да признае всичко пред себе си.

В своята музика той използва палитра от усещания, с които подсъзнанието му работи хитроумно. Борави умело с фразата, но я очаква да приключи, преди да стовари като гилотина следващата взривоопасна метафора. От легато до стакато и обратно. Подчинено на неговия собствен морален компас. Що се отнася до подхода му на композиране и на стилов коктейл, той си служи с различни инструментални багри, които могат да бъде тълкувани на много нива – лично, музикално, национално и прочее. 

Серж Танкиян е такъв, какъвто е, и желае да бъде възприеман тъкмо по този, а не по другия – изкелиферчен начин. Просто, ясно и елемeнтарно, Уотсън. Нямаме проблем с вашето несъгласие. На когото не му се нрави, може да се оплаче. На арменския поп.

Чуйте подробности в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекциите на Иван Шишманов от 20-те години във Фрайбург са призив за мир

Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се появи на немски през 2023 година.  Съставители на тома са Елизабет Шоре и Румяна Конева. Те дешифрират и възпроизвеждат четените от Шишманов лекции на немски език във Фрайбургския университет..

публикувано на 12.04.25 в 12:12

Творчеството като неуморно бачкане през очите на колектив от артисти

"Кой бачка сега! Разкриване на невидимото: труд, несигурност и изкуство" е изложба, която разглежда неуморната отдаденост, постоянство и усилия, които определят както труда, така и творчеството. Продуцент е Рада Дечева, а куратор Алесандро Винчентели. В контекста на несигурни и алтернативни форми на работа бачкането въплъщава спектър от труд,..

публикувано на 12.04.25 в 11:59

Роман за победените герои и раните на историята

Оценена високо както в Испания, така и извън нея, "Войници от Саламин" е книга за историческата памет , за победените герои, забравени в дълбините на историята, за прозрението, че Гражданската война, нещо толкова далечно за днешното поколение, колкото е битката при Саламин, не е минало, а едно от измеренията на настоящето, за отговорността към..

публикувано на 12.04.25 в 11:49

Изкуство на/за границата

На 8 април в Националния исторически музей в София се откри изложбата "През призмата на границите – Епизод 2: Художествени пътувания между България, Гърция и Турция" с куратори Катя Ангелова, Марион Оберхофер и Ангелика Буртшер. Произведенията в нея изследват живота, историята и травмите около най-югоизточната граница на ЕС и често сами стоят на..

публикувано на 11.04.25 в 17:47

Филмът "Лимонов" и бунтът като еротичен рокендрол

Филмът "Лимонов" на Кирил Серебренников вече може да бъде гледан в кината у нас. Киноразказът е базиран на биографичната книга, написана от Еманюел Карер, описваща живота на руския писател и публицист, известен и противоречиви бунтар Едуард Лимонов. Миналата година "Лимонов" беше номиниран за "Златна палма" в Кан, а в Х-то издание на..

публикувано на 11.04.25 в 16:20