Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фолклорът е там, където сме ние

БНР е съкровищница на звуковата фолклорна памет

Снимката е илюстративна
Снимка: @pixabay

22 август е Световен ден на фолклора. Празникът се чества от 2018 г. по инициатива на Организацията на ООН по въпросите на образованието, науката и културата (ЮНЕСКО), с цел да се популяризират традиционните елементи от фолклора на страните по света, както и да се насърчи тяхното опазване.

През 1846 г. британският учен Уилям Г. Томс публикува  статия в списание "Атенеум“ в която за първи път използва термина "фолклор“ като обединяващ за обичаите, нравите и местните традиции на различните народи.  

"Фолклорът е там, където сме ние. Достатъчно е той да присъства в живота ни. Да сме свързани с него, да усещаме какво ни дава като знание“, казва Кристиян Неделчев, продуцент на Оркестъра за народна музика на БНР.

"Що се отнася до мисията на БНР, до връзката ни с аудиторията и това, че ние предлагаме съдържание, което действително разкрива в най-голяма палитра от всички други медии в България фолклорното изкуство, обратната връзка е достатъчно красноречива, хората търсят това изкуство", допълва той.

"Гъдулката сама по себе си предопределя, че това е коренът на българската традиция. Самият музикант и неговият светоглед, неговата естетика са проводник на това, което чувства и усеща", споделя Христина Белева, гъдулар в Оркестъра за народна музика на БНР.

"Музиката е един необятен свят и може би смелостта да тръгнеш, независимо на какъв инструмент свириш, просто да я откриваш, да се обогатяваш духовно и музикално“, твърди тя.

Оркестър за народна музика на БНР

Важно е как ще бъде запазено фолклорното наследство и как то се интерпретира с инструментите на днешното време, както и с личното усещане за тази музика на всеки един музикант, защото това е живо изкуство.

"Фолклорът е нашата история“, казва Росен Генков, концертмайстор на Оркестъра за народна музика на БНР.

В допълнение Кристиян Неделчев посочва, че Оркестърът за народна музика на БНР е един "хроникьор“ на фолклорната музика в страната.

"Оркестърът за народна музика на БНР е един храм. Това е мястото, където са събрани едни от най-добрите професионалисти във фолклорното ни изкуство. Най-важното е, че има оркестър. Макар че всеки по-отделно е прекрасен инструменталист солист. Ние успяваме да бъдем оркестър и това е най-важното нещо“, казва Костадин Генчев, един от солистите на Оркестъра.  

Той допълва, че българският фолклор е едно национално богатство и нещото, което ни отличава от всички други. "Това е нашият дух и ние сме длъжни да го запазим, да го съхраняваме, да го разпространяваме и точно това е мисията на нашия оркестър.

"Ние изпращаме изключително емоционален сезон – 70-годишнината на Оркестъра за народна музика с четири големи концерта и с много записи. В концепцията на този отминал сезон, който приключи през юли, когато бяха последните записи, беше да празнуваме с възможно най-много солисти. Този оркестър винаги е сътрудничил с максимален брой талантливи хора, които не са на щат в БНР, но пък имат възможност да записват с Оркестъра", посочва Кристиян Неделчев.

В заключение той казва, че се търси репертоар, който още не е записан, миг преди да изчезне. "Ние трябва да запечатваме възможно най-много от тези артефакти, за да не се изгуби духът."

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боряна Ангелова-Игова

Оптимизъм и интеграция: Как спортът приобщава?

В предаването "Време за наука" гостува доц. Боряна Ангелова-Игова , която споделя своите впечатления и анализи за настоящото състояние на спорта в България. Тя изразява оптимизъм, като отбелязва, че изминалата година е била изключително успешна от спортна гледна точка. Карлос Насар: Чакат ме нови предизвикателства, изтощен съм от емоции..

обновено на 17.12.24 в 14:44

Климат, деца и права: Международен проект обединява усилия за устойчиво бъдеще

Децата и техните права често остават на заден план, когато става въпрос за климатичната криза. Според Иван Куцаров от мрежата за гражданско действие "БлуЛинк", именно този аспект е във фокуса на новия проект "Околна среда, права и деца". В интервю за предаването "Време за наука" той обяснява как климатичните проблеми и правата на децата са тясно..

обновено на 17.12.24 в 14:00
Иван Василев, зам.-кмет по финанси в Столичната община.

София става по-чиста и зелена – равносметка от Иван Василев

В навечерието на коледните и новогодишни празници в предаването "Нашият ден" гостува заместник-кметът по финанси на София Иван Василев. В рамките на разговора се обсъждат постигнатото през изминалата година, нерешените проблеми и предстоящите задачи за 2025 г. "Работата за София е привилегия", казва Василев и изразява своята мотивация да..

обновено на 17.12.24 в 13:21
Мануела Несъл

Партньорството на България с ЕБВР през 2024 г.: Преглед на постигнатото и поглед към бъдещето

В рубриката "Темата на деня" дискутирахме развитието на партньорството на България с Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) през изминаващата година и какво предстои в следващите етапи от сътрудничеството ни. Специален гост в студиото беше Мануела Несъл , директор на ЕБВР за България, която разкри ключови данни, проекти и..

публикувано на 17.12.24 в 11:35

"Съвременното китайско общество" – поглед отвътре към днешен Китай

Неотдавна Китайският културен институт в София бе домакин на изключително интересно събитие, събрало представители на културната общност, дипломати, общественици и всички, които проявяват интерес към българо-китайския културен и бизнес обмен. Поводът бе представянето на книгата „Съвременното китайско общество – устройство и начин на живот“...

обновено на 17.12.24 в 11:04