Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нова книга с любопитни факти за Дряново

Димитър Димитров представя документалната си творба "Община Дряново – поглед към миналото. Спомени и размисли"

Снимка: Дестинация Дряново

Дряново е град, които свързваме с музея "Колю Фичето“, моста над река Дряновска, Лавчиевата къща или по-известната като "Къщата без пирони“, релефната карта на България, създадена през 1961 г. и още много културни и исторически забележителности.

Поводът да говорим за Дряново е не да разказваме за историята на тези обекти, а да представим една нова книга, която се казва "Община Дряново – поглед към миналото. Спомени и размисли". Автор на книгата е бившият кмет на Дряново в периода 1981–1990 г. Димитър Димитров. Той е бил и председател на Общинския съвет от 1995 г. до 1999 г. Като активен участник в обществения живот на града с натрупан солиден административен опит, той споделя важни и интересни факти от по-новата история на град Дряново.

Димитър Димитров описва любопитни истории за водоснабдяването на Дряново, възстановяването на часовниковата кула, изграждането на поликлиниката, на новото крило на Дряновския манастир, на новата сграда на Ловния дом, за цялостното благоустрояване на населените места и за стопанския живот преди и след 1989 г. Поместени са с десетки архивни снимки и документи, които допълват разказаното.

Представянето на книгата ще се състои на 23 август 2023 г. от 17:30 ч., в Ритуалната зала на кметството.

Чуйте повече  в звуковия файл. 




По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Павел Конуков

Лешници, бадеми, смокини

Павел Конуков от Варна отглежда биологично 160 декара насаждения с лешници, бадеми и смокини в землището на варненското село Въглен. Най-обширните площи сред тях са заети с лешници от италианските сортове тонда джентиле, ран трапезундски и римски. Започнал с помощта на програмата "Млад фермер", Павел решава да създаде и база за преработка на..

публикувано на 14.07.25 в 08:15

Светлината на света

В нагорната си проповед Спасителят се обръща към апостолите Си с думите: "Вие сте светлината на света" Христовите ученици напълно оправдават тези думи, тъй като разнасят Божествената светлина из цялото земно кълбо. Не само на думи, но и с делата си те доказват, че са носители на тази Божествена светлина и това е едно от основанията християнството да..

публикувано на 13.07.25 в 09:45

Веселин Стойнев: Може да се окаже, че дори еврозоната не е финална гаранция за нас

Приемането на България в еврозоната на фона на: арести, годишния доклад на Европейската комисия за върховенството на правото в България, промени в Закона за Комисията за противодействие на корупцията и пет години откакто Христо Иванов и Ивайло Мирчев дебаркираха на брега на Росенец пред летния сарай на Ахмед Доган , коментира в "Мрежата" по..

публикувано на 13.07.25 в 08:55
Спас Спасов

Спас Спасов: Ние вече сме в автократичен режим и в момента той укрепва позициите си

Какво се случва с кмета на Варна и България, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Спас Спасов , кореспондент на "Дневник" във Варна. "Това, което се случва във Варна, е в контекста на всичко, което се случва в тази държава, която като че все повече се движи към установяване на някаква триумвиратна и всъщност еднолична власт и в..

публикувано на 12.07.25 в 08:55
Георги Стоев

Георги Стоев: Посланието на ЕК е – ние ви приемаме, защото не искаме да ви дадем на СССР

Какви грешки бяха направени по време на кампанията за влизането ни в еврозоната, как дезинформацията  създаде страхове в обществото , какво ни казва Докладът на ЕК за върховенството на правото в България , коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев"  Георги Стоев , икономист, автор на платформата..

публикувано на 11.07.25 в 16:00