Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Лунно цвете" – едно приключенско фолклорно фентъзи от света на тийнейджърите

4
Снимка: личен архив

"Лунно цвете" на Катрин Дишева е приключенско фолклорно фентъзи, което се развива в наши дни. Романът е вдъхновен от славяно-българската митология, приказки и легенди, свързани с реални места. 

Катрин Дишева е 20-годишна, съвсем скоро самата е била тийнейджър. Учи журналистика (с профил Печат) във Факултета по журналистика и масови комуникации на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". За нея писането на проза е хоби – занимава се с писане от 14-годишна. Първите ѝ опити за писане на стихове и разкази са от 10-годишна. Има вече написани 5 романа, като "Лунно цвете" е първият, който предстои да бъде издаден. Засега той е под формата на лимитирана безплатна книжка, издадена за последния Панаир на книгата. 

През 2019-2020-2021 участва в Годишния ученически конкурс за късометражни филми на испански език към Отдел Образование на Испанското посолство у нас. И трите филма на Катрин Дишева са отличени с Първа награда. 

Печели и Първо място в Международния конкурс за кратки разкази на Испанското посолство в Страсбург с микроразказа "Луната и мъглата" (80 думи!).

За четенето и за писането

"Дълго време нямах отговор на въпроса за любовта към четенето и любовта към писането и кое е първо. Още от дете имам доста развинтено въображение и писането естествено се появи като филми в главата ми. Толкова странни и необикновени сюжети измислях, че в един момент реших да си ги записвам. Осъзнах, че това страшно много ми харесва. 

А четенето – когато влязох в една книжарница и се пробвах аз да си харесам нещо, а не да чакам майка ми да ми препоръчва. И си избирах книги за тийнейджъри."

Развитие на творческия потенциал в няколко области

"Това, което обединява всичките ми занимания, е любовта ми към писането, като цяло. Журналистиката е писане, литературата е писане, сценаристиката също е писане. Даже литературата и сценаристиката са по-тясно свързани, защото се занимават с изграждане на сюжети. Писането ми е най-близко."

Жанрът

"Жанрът се определя от идеята. Първа е идеята – идеите идват от всевъзможни странни и не толкова странни места – песен, картина, снимка, пейзаж... Мога да се вдъхновя от всичко, което ме заобикаля."

"Лунно цвете" – пътят на романа

"Пътят на романа е доста лек. Имах късмета да бъда одобрена от изд. "Ерове" и от Тодор Станчев, за което съм много благодарна. И така тръгна – леко... Скоро трябва да влезе в печат."

Героите на "магическия реализъм" 

"Те се доближават до нашата реалност. Опитах се да опиша тийнейджърите по автентичен начин. Свикнали сме да определят тийнейджърите като безотговорни и мислещи само за купони. Има много зрели тийнейджъри. Моите четирима главни герои – Вида, Деница, Димитър и Камен – са много умни, интелигентни и прекрасни хора. Те са измислени и нямат прототип. Събират в себе си някои архетипи. Има неизбежно и някои черти от моя характер...

Името на главната героиня Вида идва от самодивата Вида от легендите, която е полусестра на Крали Марко, също на нея се гледа и като на богиня на Луната. Така че изборът не е случаен."

Чуйте пълния разговор от звуковия файл.

Снимки – личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В търсене на собствен стил с Artist at Play

Поп-ъп изложбите, които дават изява на прохождащи артисти са отговорност на Биляна Токмакчиева. Всеки месец нейната сформирана общност Artist at Play организира тези изложби с предварително зададена тема, като условието е артистите да не работят с обичайните за тях медии. Всеки е свободен да експериментира без да има рамката на оценката, на..

публикувано на 27.11.24 в 09:05

67 години от основополагането на "Златния фонд" на Българското национално радио

Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По повод тази значима за Българското национално радио дата в "Нашият ден" разговаряме с Антон Митов , директор на Архивния фонд на БНР. По думите на Митов за архиви се заговаря още при основаването..

публикувано на 27.11.24 в 09:02

Антиромантична комедия за брака

На 30 ноември е вторият премиерен спектакъл на   "О(б)твързан" от Ханох Левин в Театър "Възраждане". Преводът и постановката са на режисьорката Тери Фишер. Според нея това е  антиромантична комедия, в която всички са по-умни от нормалното, но са принудени да се оженят. За героите на актьорите Свежен Младенов, Жана Рашева, Георги Златарев, Мариана..

публикувано на 27.11.24 в 08:15

Брайл ФМ навърши 10 години

Радио Брайл ФМ е българско социално интернет радио, където хората с увреждания учат и работят.  Целта на радиостанцията е да запознае обществеността с хора със специални нужди – с техните проблеми, възможности, постижения и права и да направи обществото по-толерантно.  Вече 10 години Анелия Велинова – изпълнителен директор на медията, и..

публикувано на 26.11.24 в 18:46

Пространството на книгата

Каква е значението на книгата в различните исторически епохи? Каква е ролята на илюстрацията и типографията? Как се ражда един шрифт, какви са политическите и културните причини за това? Заедно с доцент д-р Регина Далкалъчева, Кирил Златков, д-р Бояна Павлова и Дора Иванова коментираме темата в "Гласът на времето". Как се създава един шрифт, какви са..

публикувано на 26.11.24 в 17:06