Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Лунно цвете" – едно приключенско фолклорно фентъзи от света на тийнейджърите

4
Снимка: личен архив

"Лунно цвете" на Катрин Дишева е приключенско фолклорно фентъзи, което се развива в наши дни. Романът е вдъхновен от славяно-българската митология, приказки и легенди, свързани с реални места. 

Катрин Дишева е 20-годишна, съвсем скоро самата е била тийнейджър. Учи журналистика (с профил Печат) във Факултета по журналистика и масови комуникации на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". За нея писането на проза е хоби – занимава се с писане от 14-годишна. Първите ѝ опити за писане на стихове и разкази са от 10-годишна. Има вече написани 5 романа, като "Лунно цвете" е първият, който предстои да бъде издаден. Засега той е под формата на лимитирана безплатна книжка, издадена за последния Панаир на книгата. 

През 2019-2020-2021 участва в Годишния ученически конкурс за късометражни филми на испански език към Отдел Образование на Испанското посолство у нас. И трите филма на Катрин Дишева са отличени с Първа награда. 

Печели и Първо място в Международния конкурс за кратки разкази на Испанското посолство в Страсбург с микроразказа "Луната и мъглата" (80 думи!).

За четенето и за писането

"Дълго време нямах отговор на въпроса за любовта към четенето и любовта към писането и кое е първо. Още от дете имам доста развинтено въображение и писането естествено се появи като филми в главата ми. Толкова странни и необикновени сюжети измислях, че в един момент реших да си ги записвам. Осъзнах, че това страшно много ми харесва. 

А четенето – когато влязох в една книжарница и се пробвах аз да си харесам нещо, а не да чакам майка ми да ми препоръчва. И си избирах книги за тийнейджъри."

Развитие на творческия потенциал в няколко области

"Това, което обединява всичките ми занимания, е любовта ми към писането, като цяло. Журналистиката е писане, литературата е писане, сценаристиката също е писане. Даже литературата и сценаристиката са по-тясно свързани, защото се занимават с изграждане на сюжети. Писането ми е най-близко."

Жанрът

"Жанрът се определя от идеята. Първа е идеята – идеите идват от всевъзможни странни и не толкова странни места – песен, картина, снимка, пейзаж... Мога да се вдъхновя от всичко, което ме заобикаля."

"Лунно цвете" – пътят на романа

"Пътят на романа е доста лек. Имах късмета да бъда одобрена от изд. "Ерове" и от Тодор Станчев, за което съм много благодарна. И така тръгна – леко... Скоро трябва да влезе в печат."

Героите на "магическия реализъм" 

"Те се доближават до нашата реалност. Опитах се да опиша тийнейджърите по автентичен начин. Свикнали сме да определят тийнейджърите като безотговорни и мислещи само за купони. Има много зрели тийнейджъри. Моите четирима главни герои – Вида, Деница, Димитър и Камен – са много умни, интелигентни и прекрасни хора. Те са измислени и нямат прототип. Събират в себе си някои архетипи. Има неизбежно и някои черти от моя характер...

Името на главната героиня Вида идва от самодивата Вида от легендите, която е полусестра на Крали Марко, също на нея се гледа и като на богиня на Луната. Така че изборът не е случаен."

Чуйте пълния разговор от звуковия файл.

Снимки – личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Славко Матанович, Емил Янев и Ели Кордева

Биоенергията на душата и свободата на духа

В своя великденски епизод 543 "Трамвай по желание" отново среща своята публика с прославената народната певица Ели Кордева и хърватския учител, лечител биоенерготерапевт и артист на духовните науки Славко Матанович. Двете артистични личности са свързани дълбоко в годините, но сега ги обединява забележителна мисия, която ще въздигне духа в Пиринския..

публикувано на 04.05.24 в 17:55

Излезе "Алиса в страната на чудесата" с илюстрации на Салвадор Дали

"Алиса се умори да седи без работа до сестра си на скамейката, тя беше надзърнала един-два пъти в книгата, която сестра ѝ четеше, но там нямаше нито картинки, нито разговори. "За какво ли е такава книга — си помисли Алиса — без картинки и без разговори?" И тъй както си мислеше (доколкото изобщо можеше да мисли в тая горещина, която я..

публикувано на 04.05.24 в 13:32

Поздрави се сам!

В редакция "Хумор и сатира" знаем, че съответните учени са изследвали, броили са и са установили научен факт – в България най-популярно е името Георги.  При нас актьори и автори с това име има доста, затова тази неделя след новините в 18 часа  ефирът ще изглежда така: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният..

публикувано на 04.05.24 в 11:00

Sepia: нова изложба на Димитър Генчев в пространството на DOT София

"Смятам, че художникът е наблюдател на заобикалящия го свят, който се опитва да анализира онова, което вижда. А ако наблюдаваш нещо дълго време, започваш да го обикваш",                                                                                                                  Димитър Генчев. Пловдивската галерията за съвременно..

публикувано на 04.05.24 в 08:26
Кирил Кадийски

Саморазпятията на поета

Човекът се ражда от човека. "Фениксът се ражда не от яйце, а от пепелта" (Кирил Кадийски) . Поетът се ражда от поезията.  В печалния ден, в който Божият син е разпнат, за да изкупи греха на човечеството, в "Артефир" отправяме поглед нагоре – към възвишената поезия.   Престижното френско издателство "Аден" посвети годишния си алманах  на..

обновено на 03.05.24 в 14:34