Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За болката и усмивката в днешна Украйна

Украйна през погледа на журналиста Николета Атанасова

Какво видя и каква я впечатли и какво ще носи за дълго в сърцето си от Украйна пратеникът на БНР Николета Атанасова

"Може би, ако се поставим на мястото на човек като мен, който влиза в Украйна за първи път, първото, което ще го шокира, е мащабът на Украйна. Тя е огромна. Много наблизо, означава между половин или един час", казва тя.

И допълва, че всичко е много чисто, много подредено. Направено с мисъл за това как хората да живеят добре. Самото общество се грижи за това да е чисто и да е подредено и красиво.

Тя отбеляза, че градовете и селата, в които са се водели най-тежките битки в началото на войната, са поправени. Улиците са преасфалтирани, хората са построили нови къщи, засадили са цветя в градините, но когато стане дума за това какво е преживяло населението, голяма част от тях с насълзени очи отказват да говорят. Украинците споделят, че не искат да преживеят отново ужаса дори и в спомените си. 

В Гостонел журналистката се среща с три възрастни жени, които разказват как БТР-те са влизали в домовете им и как снайперисти са ги следели, когато са ходели из градината.

Когато руснаците са влезнали в града, първо са убили кмета. След това са започнали да стрелят всички мъже в краката, защото пред тях е била украинската армия и те са страхували, че украинците, които остават зад гърба им, могат да открият огън.

Една жена попитала руските войници колко време ще останат, отговорът е бил – "Докато дойдат "истинските зверове". След няколко дни са дошли хората на "Вагнер", които са започнали да правят зверствата в Буча и Ирпин.

"Впечатли ме начинът, по който украинците живеят в момента. Киев е огромен, космополитен град и там животът тече. Те се опитват да не пуснат войната буквално", посочва Николета Атанасова. 

Навсякъде присъства високият дух. Животът трябва да продължи и няма украинец, който да не вярва, че войната ще бъде спечелена. 

Журналистката е разговаряла със сътрудници в различни фирми, които са регистрирали фондации. Всеки служител отделя между 10 до 20% и по този начин подпомага армията. Това става по региони във Виница има няколко такива организации.

Армията има нужда от дронове и самолети, това е ясно за всички. Но войните в чисто духовен план имат нужда да не ги забравят.

"Тук няма семейство, което да няма близък на фронта“, пояснява тя.

Общественото радио на Украйна продължава да работи денонощно. В момента то дава сервизна информация, как хората да се справят с определени ситуации. И другото вълнуващо е, че гласовете на украинското обществено радиото достигат до местата, където се водят боеве.

"Има много човешки жертви. Като погледнеш гробищата, то се вижда – на гробовете на загиналите във войната има украинското знаме. И когато минаваш през всяко село, виждаш на електрическите стълбове са поставени портрети в рамки на загиналите“, казва още тя.

и допълва, че за да разбереш Украйна, трябва да си тук. "Трябва да го усетиш да мине през теб. Ще донеса болка и усмивка в едно. Това са двете състояния, когато човек чужденец се движи тук."

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – Николета Атанасова

По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55

"Чистота или смърт" – откровен киноразказ за зависимостите

Да пребориш дадена зависимост означава да разчупиш оковите на собственото си минало. Да изчистиш ума и с тялото си е дълъг процес на бунт срещу хаоса и борба за живот. Документалният филм "Чистота или смърт" събира историите на хора, зависими от наркотици, алкохол и хазарт, в цел да даде нова перспектива за разбиране на зависимостите и..

публикувано на 27.11.24 в 09:54

От професионализъм до безсилие: Когато дори добрите полицаи не могат да помогнат

В рамките на рубриката "Епизоди от живота", редакторът Светла Тодорова сподели интересен, но и поучителен момент от своя живот – епизод, в който става жертва на джебчийство и преминава през процедурите на полицията. След кражбата на портфейла ѝ, Светла реагира незабавно, като се обажда на телефон 112. Само пет минути по-късно на мястото пристигат..

обновено на 27.11.24 в 09:37