Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Артефир" директно от "Аполония", Созопол

Венета Нейнска почита Димитър Ненов с клавирен рецитал на "Аполония"

Пианистката Венета Нейнска ще изнесе клавирен рецитал днес от 19 часа в Археологическия музей в Созопол на "Аполония".

Завършила е Музикалното училище в родния си град София с награда за най-високи постижения – Национална диплома, Венета продължава образованието си при Джон Пери в Южнокалифорнийския Университет в Лос Анджелис, Калифорния и след това при Джоан Хавил в училището по музика и драма “Гилдхол” в Лондон, Великобритания. Основно влияние върху нейното развитие като музикант оказва обширната работа с българските пианисти Гина Табакова и Веско Стамболов, както и майсторски класове с изтъкнати музиканти като Имоджен Купър, Джеръм Ловентал, Алексей Наседкин, Доминик Мерле и други. 

Венета Нейнска е страстен защитник на музикалното наследство на българския композитор, пианист и архитект Димитър Ненов. Тя проучва задълбочено живота и творчеството му и заедно с режисьора Ясен Харалампиев създава успешен музикално-документален филм за легендарния артист. Филмът включва единствения оцелял запис на Ненов – смятан за най-значимия български пианист на всички времена. 

Сибила Лилова ни среща с пианистката Венета Нейнска на "Аполония" Чуйте разговора от звуковия файл.

Известна със своите изключително креативни и вълнуващи проекти, пианистката Венета Нейнска е един от най-емоционално ангажиращите и интелектуално завладяващи пианисти на своето поколение. Нейните фини и обмислени интерпретации на кратки пиеси в соловия албум Brevitas, елегантна поредица от черно-бели музикални видеоклипове и задълбочени интерпретации в интегралното й изпълнение на клавирните сонати от Франц Шуберт са сред многото завладяващи пианистични начинания, които Венета е предлагала на своята заинтригувана публика.

Венета Нейнска в кадър на Аnton Chalakov от концерта В търсене на Димитър Ненов

"Димитър Ненов и измеренията на изяществото“ е представен като част от кино-концерт в различни европейски столици и е свободно достъпен със субтитри на пет езика в YouTube канала на Венета. Специално за филма, пианистката осъществява рядък запис на клавирната музика на Ненов, а дигиталният албум "Димитър Ненов“ е достъпен в големите стрийминг платформи. Той включва шедьовъра на композитора "Тема и вариации“ и неговата безкрайно трудна технически Токата.

Снимки – "Аполония" и  кадър на Аnton Chalakov от концерта "В търсене на Димитър Ненов"

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуството на музиката и природата се срещат в Jam on the River

Започва седмото издание на Международния фестивал на музиката и изкуствата Jam on the River. Мотото на форума тази година е "Свободата е култура". Сред участниците са Плевенската филхармония, Йордан Камджалов, Вероника Тодорова, Атанас Маринов, Минко Ламбов и Цветан Недялков. Началото на фестивала ще бъде на 30 юли в двора на Основно училище..

публикувано на 28.07.25 в 17:40
Велин Манов, Мария Василева и Мартина Йорданова

Дарението на Гауденц Руф на Националната галерия, подредено в изложба

Дипломатът, филантроп и колекционер Гауденц Руф дари на Националната галерия произведения от личната си колекция. В изложбата "Изкуството да колекционираш време" са включени всичките творби от дарението. Експозицията показва 21 автори – 12 българи и 9 чужденци. Присъствието на автори от България, Сърбия и Черна гора говори за регионален..

публикувано на 28.07.25 в 16:14

Писателят анималист разказва…

Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата!  Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар,  кучкар, инженер, но и..

публикувано на 28.07.25 в 14:05

Георги Шашиков: Фаготът като съдба и билет към Япония

В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..

обновено на 28.07.25 в 13:12

Глаголицата вдъхновява художничка за изложбата ѝ "Словото за Мир"

"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..

публикувано на 28.07.25 в 13:10