Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Артефир" директно от "Аполония", Созопол

"Отскубнати до корен" – истината, която е време да си кажем

Филмът на Антоанета Бачурова и Владимир Люцканов с прожекция на "Аполония" 2023

Снимка: apollonia.bg

Публиката на 39-ите Празници на изкуствата "Аполония" ще гледа филма, провокиращ разговора за миналото, за което обикновено избираме да мълчим. След като беше представен в София и Бургас, където предизвика широк емоционален отзвук, и спечели наградата за "Най-добър документален филм" на фестивала "Киноваканция" 2023, "Отскубнати до корен" ще се прожектира в лятното кино в Созопол в първата филмова вечер на фестивала – днес, 29 август, от 22 часа.

Филмът на Антоанета Бачурова и Владимир Люцканов е драматичен сюжет, който разказва за важни исторически събития, чиито последици отекват шумно и в новото столетие. Той навлиза в съдбата на проф. Димитър Атанасов – американски възпитаник с принос към световната наука, основоположник на българската фитопатология и основател на Агрономическия факултет на СУ.

"Проф. Атанасов е един от българите, които са почти напълно забравени, въпреки огромния му принос за съграждането на страната в онези прословути 30-те години на миналия век, когато България, едва съвзела се от национална катастрофа, започва да привиква всичките си синове, изпратени в чужбина, за да учат. Всички се връщат обратно, за да съграждат отечеството си. Съдбата на проф. Атанасов, за съжаление, е сходна с тази на всички тези представили на този интелектуален, духовен, икономически и политически елит, който - за благодарност за това, което са направили за страната си - през 44-та - 45-та ще бъде почти унищожен. Ако не физически, то психически. И всъщност филмът е колкото за проф. Атанасов, за да разкажем, да го реабилитираме, да го върнем - паметта  за него, за това, което е сътворил за страната,  толкова и на втори пласт тече контекстът и предупреждението, че трябва да извадим докрай тези истории. Защото тази история не е просто история за едни унищожения, а за това кой ги унищожи и защо, защо заметохме под килима истината за унищожаването на този елит, за дългата сянка на ДС и за това, че в крайна сметка, извън конкретната история, този филм се присъединява към други такива документални филми - слава богу, вече ги има – с които искаме да кажем, че разговорът за антикомунизма съвсем не трябва да е приключил", обясни в "Артефир" Антоанета Бачурова.

В центъра на разказа в "Отскубнати до корен" е дъщерята на проф. Димитър Атанасов – Елена, която вече не е сред нас, но е лелеела за това хората да узнаят истината за баща ѝ - един от "бившите хора. Тя пише книгата, по която е направен филма - "Когато вече не мълчим". И макар до момента да има пет издания и интересът на обществото към нея да е голям, според Антоанета Бачурова съществува и обратното - желанието у някои хора да не се говори по темата.

Филмът поставя особено важния въпрос за подценяването на комунизма като универсално зло и причина за днешните нещастия на обществото. Той е разказан лично и представлява едно емоционално завръщане към спомена за една "изгубена България".

"Това, което се е случило и ние не го знаем като история, всъщност е обяснението за много неща, които се случват с нас днес", каза още Бачурова и добави:

"Нещо трябва да се направи на ниво образователна система. Тази истина трябва да се вкара в учебниците по история. Децата трябва да го знаят това."

Екипът на филма много цени наградата от фестивала "Киноваканция", защото журито, което я присъжда, всъщност се състои от млади хора. Идеята на Антоанета Бачурова и Владимир Люцканов е да направят открити уроци по история с прожекции на "Отскубнати до корен" в галерия "Прегърни ме", за да не спира дискусията по темата.

Повече чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Шесто издание на Международния поетичен фестивал

Международният поетичен фестивал "Софийските метафори 2024", чиято програма е богата и многообразна, тази година се провежда за шести път.  Събитието е на 28 и 29 септември.  Участниците са поети, преводачи и културни мениджъри от пет европейски държави и от България. По традиция фестивалът, който е част от Календара на културните събития на..

публикувано на 25.09.24 в 17:45
Алис Мънро

11 изключителни истории са събрани в "Пътят на любовта" от нобелистката Алис Мънро

В сборника "Пътят на любовта" няма нито един слаб разказ и това съвсем не е преувеличено твърдение. Единайсетте изключителни истории, събрани тук, са представителни за творчеството на Алис Мънро, като много ясно и нагледно подчертават едно от най-ценните ѝ качества – да показва, вместо да казва. С непрекъснато прескачане във времето, редуване на..

публикувано на 25.09.24 в 16:25
Елена Костюченко

"Моята (любима) страна" на руската журналистка Елена Костюченко

"Девизът на "Новая газета" беше: буквите ни са същите, но думите – други. Колко тежи словото? (понякога колкото целия живот) Може ли словото да противостои на въоръжената тирания? (не) Може ли словото да спре войната? (не ) " С тези тежки и страшни думи завършва книгата си с литературни репортажи "Моята (любима) страна" руската..

публикувано на 25.09.24 в 15:57

Дон Кихот и изборът да вървиш срещу течението

Спектакълът "Дон Кихот и дон Санчо" е премиерното заглавие в репертоара на Драматичния театър "Гео Милев" - Стара Загора. Постановката и драматизацията по мотиви от романа "Знаменитият идалго Дон Кихот де ла Манча" на Мигел де Сервантес са дело на Юрий Дачев. "Исках заедно с прекрасните актьори от старозагорската трупа да покажа един Дон Кихот,..

публикувано на 25.09.24 в 13:41

Гледната точка на кинокритиката за селекцията на "Златна роза" 2024

Силна късометражна програма, с разнообразни теми и епохи, в които се развива действието във филмите, равностойна на пълнометражната, и много стойностни копродукции, предлага според кинокритиката 42-рата "Златна роза" във Варна тази година. Тя открои късометражните филми "2х2" на Андрей Паунов, "Свиждане" на Веселин Бойдев, "По голите хълмове" на..

публикувано на 24.09.24 в 16:35