Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стойо Стоев:

За музикалното пътуване на живота

Технологията на гайдата, която не само свири, а и говори

Мария Мила Христова и Стойо Стоев
Снимка: БНР

Гайдата е инструмент, който не може без човека, защото той ще му даде живот и ще предаде радостта до всички останали. Звукът на гайдата е жив в душата на всеки българин и всяко българско сърце се вълнува, когато чуе нейния специфичен и мощен звук.

"Щастлив съм, че имам много последователи и хора, които искат да учат българска гайда."

Това казва в интервю за БНР гайдарят Стойо Стоев.

Музиката няма ограничения или възраст, която да те спре, когато и да започнеш да изпълняваш любимите си парчета, допълва гайдарят.


Най-малкият му ученик е 5-годишният Никола, с когото се срещат преди близо година. И въпреки че няма сила да стиска гайдата, се справя. Преди няколко дни заедно със семейството си покори Седемте Рилски езера и изсвири любимите си мелодии. Най-голямата му ученичка се казва Надя и е на 64 години, но има и IT специалисти, финансисти и инженери...

Стойо Стоев със своите ученици на Седемте рилски езераМечтите са изпълними с труд, с последователност, воля, дисциплина и търпение. "Щастлив съм, че мога да споделям това, което обичам. Това, което правя с хората, е да им бъда полезен“, посочва Стойо Стоев.

Според него винаги трябва да има връзката между изпълнителя и инструмента, както и когато сме сред природата, трябва да се свързваме с нея.

Гайдата

"Гайдата е магьосница – който се завърти покрай нея, се омагьосва. Тя има пречистваща сила. Това е инструментът, който не само свири, а и говори.

За мен музиката е най-универсалният език, това е същото като с думите. Ние можем да подкрепяме хората с нашите думи. Може да ги лекуваме, можем и да ги нараняваме. Същото нещо е с музиката и колкото са по-чисти звуците на какъвто и да е музикален инструмент, музиката лекува", казва още Стойо Стоев.

Той мечтае за голям концерт, може би на стадион, но едновременно с това да ставаме по-добри хора и да помагаме на другите.

Целия разговор с Стойо Стоев можете да чуете в звуковия файл.

Стойо Стоев е роден в град Генерал Тошево, в сърцето на Добруджа. Завършил обучението си по гайда в НУФИ “Филип Кутев” в гр. Котел, България. Висшето си образование завършва в Софийския университет “Св. Климент Охридски” със специалност музикална педагогика. Автор на "Първи стъпки в Свиренето на гайда“. Носител е на множество международни награди и е участвал в някои от най-престижните музикални фестивали в света. 

Той е отдаден на идеята да остави нещо след себе си. Стойо Стоев достига до милиони хора със своята мисия и помага на хората да открият и развиват своите уменията с гайдата. Популярен е с разчупването на кавъри с нестандартно и нетрадиционно звучене.

Снимки – БНР и личен архив


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Маестро Валентин Пейчинов отново в България

Световноизвестният българо-американски оперен бас, дългогодишен солист в Метрополитън опера в Ню Йорк и вокален педагог – маестро Валентин Пейчинов е в България по повод новите Майсторски класове, които организира в родината. Тази година събитието е част от програмата на 55-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици". Маестро Валентин..

публикувано на 01.07.24 в 16:35
Виктор Янакиев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Виктор Янакиев – класически музикант

През 1992 година родителите на Виктор заминават за Аржентина, където основават класически оркестър. Там се ражда Виктор, който като дете говори само испански и английски език. След завършване на средното си образование той идва в България и решава да остане тук. Защо? За аржентинския фолклор, "двете различни Аржентини", тангото, китарата, певеца,..

публикувано на 01.07.24 в 13:19

Българският "Лоенгрин" – празник на вокалното изкуство и оркестрово майсторство

"Неделният следобед" на 30 юни бе посветен изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър "Лоенгрин" в..

публикувано на 01.07.24 в 12:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 31 юли 2024 г.

1 юли Изпълнения на Алина Ибрахимова (цигулка) и Седрик Тибергиан (пиано). 3.00 часа – Хавергал Брайън (1876-1972), "Легенда". 3.08 часа – Еужен Изаи (1858-1931), Елегична поема за цигулка и пиано, оп. 12. 3.23 часа – Цезар Франк (1822-1890), Соната за цигулка в Ла мажор. 3.53 часа – Лили Буланже (1893-1918), Ноктюрно. 3.56 часа – Цезар Франк..

публикувано на 30.06.24 в 10:40

Британският критик Грегор Таси – впечатлен от солистите, хора и оркестъра на Софийската опера

Днешното издание на "Неделния следобед" е посветено изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър..

публикувано на 30.06.24 в 08:05