"Нищо друго не искам, освен читателите да се стреснат и да се замислят… Поне да ги ядосам", определя целта на новата си поетична книга Стефан Цанев. Той представи "Небесна гледна точка" във втория ден от 39-ите Празници изкуствата в Созопол, с което се постави началото на литературната "Аполония".
Най-старото стихотворение в книгата е от 1980 година. Повечето обаче са писани в ХХI век. Разделена на четири части, "Небесна гледна точка" донякъде разглежда какво ще се случи в настоящата епоха. Разбира се, сценарият е възможен според призмата на поета. Със стихосбирката си той иска да провокира читателите да размишляват над смъртта. В нея иде реч именно за това - за смъртта и живота, за божественото и човешкото. Тя е дълбоко философска.
И все пак Стефан Цанев съветва читателите да не четат тази книга, ако в действителност искат да ядат весели лъжи. Защото когато човек трупа знание, той трупа печал, смята поетът.
Светът набира главоломна скорост, но не се знае някъде върви. По негови думи голямата опасност на ХХI век е, че великите открития на това време могат да послужат за лоши цели. А мнозинството от хора, които се възползват от тях, не се интересуват от посоката, към която могат да бъдат насочени.
"Аз съм човек на ХХ век и в този XXI век се чувствам като гост", казва Цанев. Страхува се обаче, че в днешните поколения може да не срещне разбиране, а един поет пише само ако се надява, че ще го разберат. И четат. Въпреки това Стефан Цанев знае, че не бива да се държи като невъзпитан гостенин на тази планета.
В книгата му всъщност става дума за нещо много просто - "гледането на небето нощем". Цанев подтиква читателя да се запита какво съотношение имат нашите действия и мечти с този свят над нас. Самият той се ориентира по небето много по-добре, отколкото по земята.
От гледната му точка за XX век на човек му става ясно, че е трудно да се научи да гледа на живота отгоре, но ако го направи - ще открие неща, за които дори не е подозирал, че съществуват. Със стиховете си Цанев казва, че не бива да забиваме нос в бита, защото той убива мечтите. А е и ужасно да се живее примитивно. Особено в България.
На представянето на "Небесна гледна точка" в рамките на 39-ата "Аполония” Владо Пенев изненада публиката, като прочете няколко от стихотворенията в книгата. Всъщност той е актьорът, с когото Стефан Цанев се идентифицира. Признава, че напоследък, когато пише стихове, си представя как именно Пенев ще ги каже.
Развълнуван от прочита, поетът сподели с публиката, че животът му е минал сред актьори. За него те са друга категория хора и той им е благодарен, защото действително се го направили щастлив.
Снимки - БТА, "Аполония"Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..
Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...
Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи...
В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира. Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg