Продължава стачката на актьорите в Холивуд, която спря производството на филмови и телевизионни предавания в най-големият център на американската киноиндустрия. Недоволството на актьори и сценаристи е свързано с липсата на гарантиране правата на актьорите с навлизането на новите технологии и намеренията за използването на изкуствен интелект за генериране на сценарий и герои от различните кино студия. Групата, която представлява студията и стриймърите – Алиансът на филмовите и телевизионните продуценти (АМРТР), представи предложението си на 11-и август, като обясни как гледа на генеративните инструменти на изкуствения интелект като ChatGPT – бот, който може да генерира логически линии и идеи за сюжети за секунди. Алиансът подчерта, че използването на инструментите от сценаристите няма да саботира авторите, заплаха за авторските права и за сериозното кино, не би могло да има по мнението на кинокритика Деян Статулов:
"Това е един процес на развитие на технологията, който ще мине и ще отшуми. Аз мисля, че хората на изкуството няма да останат без професията си, заради изкуствен интелект. Казусът е доста сложен за всички творци. За първи път се сблъскваме с такава тема. Дори футуристите и специалистите не знаят докато може да се доведат нещата. В крайна сметка нещата се свеждат до идеята за Франкенщайн и до това как чудовището се изправя срещу своя създател, за това как може да се създадат граници от нас хората и дали въобще може да ги контролираме тези граници. Мисля, че най- засегнати от казуса са телевизионните сериали. Защото изкуственият интелект може да генерира сюжети, спрямо това което се подава от продуцента. Обаче за кино, няма как изкуствен интелект да замени сюжети на Тарковски, или да замени създаването на филм като "Опенхаймер", и актьорите не биха могли да бъдат заменени от генерирани от изкуствен интелект. Исканията на актьорите, които в момента стачкуват са свързани и с по- високо заплащане, по- добри условия за труд."
На среща на Алиансът с представители на компаниите "Дисни", "Нетфликс" и "Уорнър Брадърс" е предложено в договора да се забрани съдържанието, генерирано от изкуствен интелект, да се смята за литературен материал. По мнението на Деян Статулов стачката ще приключи съвсем скоро и ще бъдат договорени добри условия между протестиращите и компаниите.
Повече чуйте в разговора с кинокритика Деян Статулов.
Пиесата "Муа у тупан" от Боян Папазов е първата премиера за новата година във Варненския драматичен театър "Стоян Бъчваров". Постановката по комедията на големия български драматург, сценарист и режисьор е дело на режисьора Николай Кенаров, когото познаваме и като актьор във варненската трупа. "Тази пиеса е много актуална, според мен. Ние в..
Литературният клуб на Столична библиотека навърши десет години, а на 16 януари е представянето на известния писател Деян Енев в новия формат "По следите на изгубената поезия". Досега Елена Алексиева, Владимир Зарев и Цанко Лалев бяха гости в поредицата. На срещата с Деян Енев тази вечер ще бъде и приятелят и колегата му Бойко Ламбовски – двамата..
"Добро утро! Книжарницата е мъртва! Да живее книжарницата!" Така шеговито в стила си Дани Радичков е огласил промяната, която претърпява книжарницата една книга One Book Bookstore и от днес се превръща в One Book Bookstore – няколко книги. Ето какво пише той в обявата си: "След четири години риене в калта и безсмислени движения се превръщаме в..
"Твоя е истината –/ и моя, и наша, и капка/ не остана от нея", пише в едно от неозаглавените си стихотворения Александър Христов, кръстил новата си стихосбирка "Не". Читателят ще се сблъска с поезия, която не спестява отрицанията си на "древната игра/ на глашатаи и придворни", на фалша и грубостта, които ни обграждат, на обезценяването на думите,..
Изложбата "Фотографът Цочо Бояджиев" се открива днес (15 януари) в Музея на фотографията в Казанлък . Николай Трейман и Александър Иванов ще говорят за фотографското творчество на проф. Бояджиев. След Пловдив 24-те черно-бели фотографии, сред които и една цветна, ще останат в изложбеното пространство до 5 февруари. След това те ще гостуват в..
"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка...
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врати в дома на художници във великотърновското Ново село. Всъщност това е колекцията на Даниела и..
На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg