Продължава стачката на актьорите в Холивуд, която спря производството на филмови и телевизионни предавания в най-големият център на американската киноиндустрия. Недоволството на актьори и сценаристи е свързано с липсата на гарантиране правата на актьорите с навлизането на новите технологии и намеренията за използването на изкуствен интелект за генериране на сценарий и герои от различните кино студия. Групата, която представлява студията и стриймърите – Алиансът на филмовите и телевизионните продуценти (АМРТР), представи предложението си на 11-и август, като обясни как гледа на генеративните инструменти на изкуствения интелект като ChatGPT – бот, който може да генерира логически линии и идеи за сюжети за секунди. Алиансът подчерта, че използването на инструментите от сценаристите няма да саботира авторите, заплаха за авторските права и за сериозното кино, не би могло да има по мнението на кинокритика Деян Статулов:
"Това е един процес на развитие на технологията, който ще мине и ще отшуми. Аз мисля, че хората на изкуството няма да останат без професията си, заради изкуствен интелект. Казусът е доста сложен за всички творци. За първи път се сблъскваме с такава тема. Дори футуристите и специалистите не знаят докато може да се доведат нещата. В крайна сметка нещата се свеждат до идеята за Франкенщайн и до това как чудовището се изправя срещу своя създател, за това как може да се създадат граници от нас хората и дали въобще може да ги контролираме тези граници. Мисля, че най- засегнати от казуса са телевизионните сериали. Защото изкуственият интелект може да генерира сюжети, спрямо това което се подава от продуцента. Обаче за кино, няма как изкуствен интелект да замени сюжети на Тарковски, или да замени създаването на филм като "Опенхаймер", и актьорите не биха могли да бъдат заменени от генерирани от изкуствен интелект. Исканията на актьорите, които в момента стачкуват са свързани и с по- високо заплащане, по- добри условия за труд."
На среща на Алиансът с представители на компаниите "Дисни", "Нетфликс" и "Уорнър Брадърс" е предложено в договора да се забрани съдържанието, генерирано от изкуствен интелект, да се смята за литературен материал. По мнението на Деян Статулов стачката ще приключи съвсем скоро и ще бъдат договорени добри условия между протестиращите и компаниите.
Повече чуйте в разговора с кинокритика Деян Статулов.
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T очно на 29 ноември в Общински културен институт "Красно село" от 19 часа Виктор Топалов, създател на "Бохемска София", ще пропътува през историята, спомнените и легендите за поета, за да се озове..
Една одисея, която не е на Омир, не е на Джойс и говори от името на българките в чужбина. Елица Георгиева пристига от Франция, за представянето на най-новия си роман "Одисея на момичетата от Източна Европа" във Френския институт. Това е вторият роман, който Георгиева пише на френски, след дебютния "Космонавтите само минават" ...
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg