Виктор Костов докосва пианото, когато е в детската градина. Една от учителките забелязва, че има слух и схваща нещата бързо. И така, той започва да посещава частни уроци по пиано. Неговата тогавашна преподавателка препоръчва да се насочи към музикално образование и така той попада в Националното музикалното училище "Любомир Пипков", за да се превърне в днешния млад талант.
"През годините съм имал много пъти в които не ми е харесвало, било ми е досадно. Цялата тази работа всичките тези часове, които трябва да прекараш на инструмента, за да извадиш това, което трябва. Но веднъж видиш ли една пълна зала с хора на крака, които ти ръкопляскат, които ти се радват, които те гледат с една топлина и любов. Тогава виждаш, че всичко си заслужава", споделя пианистът.
Той допълва, че е пътувал много, имал е най-различни участия. Запознал се е с прекрасни хора благодарение на музиката. Съдбата го среща с преподавателка му проф. д-р Борислава Танева, но не забравя да спомене и първата си учителка по пиано Мария Богданова. Именно те допринасят за развитието на талантливия млад изпълнител, не само като пианист, но и като човек.
Страстта му към баскетбола едва не прекъсва кариерата му. Заради травми, пропуска няколко конкурса и концерти. Тогава Виктор Костов осъзнава, че талантът не работи толкова добре и трябват усилия.
"Талантът се проявява в завършения продукт. Когато вече си подготвил една програма и искаш да я представиш, тогава талантът може да те направи по - различен от останалите", казва музикантът.
На сцената всичко идва от сърцето. Пръстите и ръцете са изразното средство чрез, което възпроизвеждаш.
На сцената всичко идва от сърцето. Пръстите и ръцете са изразното средство чрез което възпроизвеждаш.
"Най-важното е да можеш да почувстваш музиката, защото почувстваш ли я ти много по-лесно я предаваш на публиката и тя да я почувства", посочва Виктор Костов.
Младият пианист твърди, че музиката е нещо съкровено.
Преди няколко дни, на 1 септември 2023 г., пианистът Виктор Костов заедно с тенора Кристиян Христов изнесоха концерт под мотото "Всеки може на кино, заведи я на концерт" в зала “България". Концертът пренесе публиката в приказна реалност, в която посланието за любов и солидарност бе поднесено по изключително въздействащ начин.
"Чудехме сме се как можем лесно да достигнем и да съкратим пътя до съзнанието на младите", казва Виктор Костов.
Той допълва, че ходенето на кино има алтернатива, да присъстваш на стойностен класически концерт.
Каузата на Виктор Костов и Кристиян Христов е да върнат младите хора в концертните зали. Когато един млад изпълнител се озове в една зала, в която в публиката има много млади хора, тогава вдъхновението е огромно.
Талантливият пианист твърди, че е търсеща личност, но не може да посочи нещо конкретно, което търси по-скоро се стреми. Стремежът му се характеризира с това, че той има своя път, има и своите постижения, които всеки следващ път, трябва да бъдат по-добри.
Посланието"Посланието към слушателите и към всички хора е да ги поканя да присъстват на такива концерти, за да се откъснат за малко от динамичното ежедневие, пренаситено с информация. Да останат насаме със себе си. Да могат да се пречистят и това нещо гарантирам, че ще им помогне. На следващия ден да се събудят по-пълноценно“, казва в заключение младият пианист.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Виктор Костов завършва Национално музикално училище "Л. Пипков“ през 2019. След това продължава своето обучение в Национална Музикална Академия "П. Владигеров", като в момента е студент III-ти курс в класа по пиано на проф. д-р Борислава Танева. Едва на 10-годишна възраст, той печели първия си конкурс, а именно XII Национален Конкурс "Млади инструменталисти и певци“ – "Светослав Обретенов".
През 2011г. в Виктор Костов печели първа и специална награда "Орфей“ на Международния конкурс за "Млади изпълнители на класически музикални инструменти". Лауреат е на над 15 международни конкурса и концертира в в България, Сърбия, Гърция, Австрия, Малта, Беглия, Сингапур и др.
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември), Шумен (12 декември), Велико Търново (13 декември), Русе (14 декември) и София (16 декември – зала "България") . Поради огромния интерес към концерта в София на 16 декември, организаторите..
Новият албум на българската алтернативно група Eagle Post се нарича Dystopian Romance. Той е записан и миксиран през 2023 г. от Георги Малчев (екс-Млък!, Quicksand Surfer, Sativa), а мастърингът е дело на легендарния английски продуцент Pete Maher, работил по продукции на Rolling Stones, Jack White и U2. Автор на текстовете и музиката е..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg