"Записки от Шато Лакрот: Резиденция "Злокучане" събира публиката на 39-ата "Аполония" в Художествената галерия в Созопол. Втората част от романа на Мария Касимова-Моасе ще бъде представена в 18:00 часа.
Героите в хумористичната книга този път са в родното село на леля Дочка Гагаузка Злокучане, Самоковско. Историите, които им се случват, звучат колкото измислени, толкова и правдоподобни и близки до българската реалност. Пример за това е дори самото име на резиденцията – една буква "А" дели действителността от фикцията, за да вметне, че макар авторката да черпи вдъхновение от семейната си история, записките ѝ са преди всичко художествен разказ.
С книгата Моасе иска да напомни, че литературата може и да не се случва наистина, но тя е една прекрасна измислица, с която всички ние сме съгласни.
Всяка действителност може да бъде смешна, смята Моасе, и затова е хубаво да не забравяме да се забавляваме с нея.
Първоначално "Записки от Шато Лакрот", чието действие се развива във Франция, Мария Касимова-Моасе създава като забавен аудиосериал. След това обаче историята се материализират в книга. Същата съдба има и продължението, в което читателят среща и нови колоритни персонажи.
Авторката казва, че обича всеки един от героите си, но каквото и развитие да претърпяват те, с действието в книгата най-много се развиват читателите.
За клоунския нос, който винаги е в чантата на Мария Касимова-Моасе, и за това защо самата книга може да бъде един такъв клоунски нос за читателите; защо "Записки от Шато Лакрот" – както първата, така и втората част – се изписват от психиатри на хора в депресия; каква магия е "Аполония" и защо журналистката и писателка се шегува, че всяка година гледа да произведе нещо ново само за да участва в Празниците на изкуствата; а и защото реалното село Злокучене е един вдъхновяващ образ за авторката – чуйте в звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" сме виждали всякакви забавления и сме се убедили, че много важно е забавлението да е на точното място в точното време. Например добре е снежни човеци да се правят на полето през зимата, а не на плажа през лятото. За плажа през лятото има други забавления, едно от които ще популяризираме в неделя веднага след новините в 18..
RADAR Festival Beyond Music се завръща между 7-и и 10-и август във Варна и както всеки път, предлага богата програма от аудио-визуални преживявания. "Бъдещето на музиката в ерата на изкуствения интелект" е основна тема на 12-ото издание. Освен вълнуваща програма от концерти, включващи джаз, електроника, видео и AI технологии, Радар ще е..
Екипът на Театър 199 "Валентин Стойчев" посвещава театралния сезон и премиерните спектакли през цялата юбилейна година на своя дългогодишен директор Анна Монова, която си отиде от света през миналия август. На 16 септември Театър 199 "Валентин Стойчев" ще открие юбилейния си 60-и сезон. Първото представление е "Хаос" от Мика Миляхо. Превод – Златна..
Поетеса, писателка, преподавателка и учен от БАН, Людмила Миндова написва книгата си "Ангелът на прехода" не само в памет на своята майка Свобода Стефанова. Тя е много повече от спомен, защото се връща във времето на прехода след 1989 година, а и още по-назад, за да съхрани паметта за онова време, за хората, които съставят с личните си съдби..
Днес на открита сцена "Мелницата" от 19:30 ч. в рамките на Международния фестивал "Дни на класиката в Балчик" ще се състои концертът "Посоки" на вокален ансамбъл "Спектрум". Ще прозвучат авторски акапелни пиеси, аранжименти на класически, фолклорни, поп и джаз теми за пет гласа и Loop station. Повече за събитието разказва Константин..
Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус" днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които..
На Световния ден за предотвратяване на удавянията в рубриката "Темата на деня" ви срещаме с Васил Загорчев от Life Saving Bulgaria – специалист по..
Поетеса, писателка, преподавателка и учен от БАН, Людмила Миндова написва книгата си "Ангелът на прехода" не само в памет на своята майка Свобода..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg