В центъра на Пловдив се намира едно от най-внушителните скулптурни произведения у нас - Паметникът на Съединението. Той е създаден през 1985 г. в чест на 100-годишнината от Съединението на Източна Румелия и Княжество България през 1885 г.
Идеята за този паметник по необичаен начин е свързана с годишнината от рождението на най-големия български символ – Васил Левски.
Какво има общо Васил Левски с Паметника на Съединението? За да разберем това, се обърнахме към журналиста Кин Стоянов, който сподели в “Нашият ден“ интересни детайли от историята на паметника.
"Историята на паметника е много интересна, защото тя е свързана с един много голям символ. Може би най-големият символ на българите – Васил Левски, затова започвам с предистория," разказва Стоянов.
“По случай 110 години от кончината на Апостола се появява идеята за издигане на грандиозен мемориал, посветен на паметта на Васил Левски. Тази идея провокира голяма дискусия, в която се включиха както сериозни историци, така и хора, които искаха да влязат в общественото внимание и фокус. Сред идеите за мемориала имаше големи и амбициозни, но не се стигна до конкретна концепция“, разказва още той и продължава:
“Както се оказа, тази дискусия бе съпроводена и от дарителска кампания, организирана от Националния дарителски фонд "13 Века България", с цел събиране на средства за този мемориал. Въпреки големия интерес към идеята, не се намери ясно решение за неговата реализация.
След две години обаче на дневен ред бе поставено отбелязването на 100-годишнината от Съединението на Източна Румелия и Княжество България. Пари за паметник не бяха предвидени, но тогава управителният съвет на Фонда "13 Века България" взе решение и средствата, предназначени за мемориал на Васил Левски, бяха пренасочени към изграждането на паметника на Съединението.
Към онзи момент във Фонд "13 века България" имаше близо 2 млн. лева, които бяха използвани за започване на проекта“.
Възстановката на 6 септември и ролята на "Комитет Родолюбие"
Чуйте разговора в звуковия файл.
Земеделието, човешката дейност, която стои в основите на цивилизацията ни, е претърпяла изключително малка автоматизация и до ден-днешен редица тежки и изнурителни дейности се вършат на ръка – дали поради липса на технологични решения, или пък поради липса на средства у самите земеделци да си позволят нови технологични средства. В това..
Лятото може да бъде не само време за почивки и развлечения, но и за придобиване на нови знания и напредък. Благовест Маламов от фондация "Атанас Буров" представя в "Нашият ден" лятното училище за студенти икономисти , което организира фондацията. Таз година се навършиха 150 години от рождението на финансиста, политик и държавник Атанас..
Във Варна тази сутрин беше отбелязан един от най-емблематичните и обичани неофициални празници в България – "Джулай морнинг" , традиция, чиито корени се връщат чак до 1986 година. Въпреки че няма официален статут, празникът се е утвърдил като символ на свободния дух, на новото начало и на търсенето на светлина – в буквален и преносен смисъл...
Икономическият и социален съвет (ИСС) е гласът на организираното гражданско общество в България. Консултативният орган изразява позицията на работодатели, синдикати, граждански организации в разработването на политики в законодателството на страната по важни социални и икономически въпроси. Гост в "Нашият ден" е председателят на ИСС Зорница..
Витските риболовни празници се организират всяка година от кметство Ъглен, НЧ "Отец Паисий 1926 г.", ЛРД "Сокол" – Луковит и ЛРД "Ъглен". Няма скромно да премълчим и участието на предаването "И рибар съм, и ловец съм" в лицето на двамата водещи Росен Мирчев и Асен Масларски. Те проследиха внимателно състезанието за млади риболовци на празниците и се..
Сопраното Лаура Монторо и пианистът Румен Трайков ще изнесат вокален рецитал. Концертът е част от 56-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици"...
Отговорът е: петанк! Вера Бонева-Чолашка, състезател от клуб "Каро", споделя за страстта си към този спорт, вдъхновен от френската традиция и подправен с..
"Чрез участието си в 33-тата полярна експедиция тази година успях да реализирам една от своите мечти – да работя на едно от най-труднодостъпните места на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg