Първата му стихосбирка "Спомен за потоп" излиза през 1989 под редакцията на Георги Борисов. Участва с публикации в първите броеве на списанията "Мост", "Нава", "Литературен вестник". Редактор е в първото независимо Издателство на Съюза на демократичните сили "Мисъл" заедно с Борис Христов, Румен Леонидов, Георги Борисов, Едвин Сугарев.През 1989 заминава в САЩ и сътрудничи на културната ни периодика оттам. В Щатите той работи с писателите Любомир Канов, Ванцети Василев, скулптора Атанас Згалевски и други творци от средите на българската емиграция.
Славов е от първите членове на учреденото през 1990 Сдружение на приятелите на САЩ в България. Публикува свои творби, писани на английски език в "Poetry Magazine” (САЩ), "Decanto” (Великобритания). Член е на Управителния съвет на Лигата на българските писатели в САЩ и по света, която представя български автори и работи за запазването на литературното наследство на писателите и поетите емигранти. Участва в първата антология на български поети в САЩ след 1989 "Window on the Black Sea" (1992) и в алманаха "Любослов", издаден от Лигата.
На Алея на книгата в София на 8 септември ще бъде представен автобиографичният роман на Васил Славов "Строфи на кръвта". След това романът ще има турне – ще бъде представен в Сливен и Бургас.
Васил Славов е син на известния наш писател и колоритна фигура Атанас Славов. Въпреки, че е автор на няколко стихосбирки и книги с проза, той, както повечето ни емигранти творци не е достатъчно популярен у нас, прочетен и обговорен от критиката. Това не омаловажава обаче стойността на неговото творчество, което заслужава да бъде внимателно изследвано.
Чуйте Румен Леонидов
Поетеса, писателка, преподавателка и учен от БАН, Людмила Миндова написва книгата си "Ангелът на прехода" не само в памет на своята майка Свобода Стефанова. Тя е много повече от спомен, защото се връща във времето на прехода след 1989 година, а и още по-назад, за да съхрани паметта за онова време, за хората, които съставят с личните си съдби..
Днес на открита сцена "Мелницата" от 19:30 ч. в рамките на Международния фестивал "Дни на класиката в Балчик" ще се състои концертът "Посоки" на вокален ансамбъл "Спектрум". Ще прозвучат авторски акапелни пиеси, аранжименти на класически, фолклорни, поп и джаз теми за пет гласа и Loop station. Повече за събитието разказва Константин..
Днес в Пловдив в Зала "2019" на Градската художествена галерия се открива изложбата "Разговори с живописта" на Греди Асса. Художникът, носител на наградата "Захарий Зограф", представя над 55 живописни платна и едроформатни рисунки, създадени между 2010 и 2024 година. Десислава Маркова разговаря с Греди Асса – чуйте в звуковия файл:
В Котел започва IХ издание на Фестивала на етносите, багрите и котленския килим. Фестивалът се организира под патронажа на кмета на града Коста Каранашев , а програмата включва демонстрации на автентично тъкане на котленски килими, народни танци и песни от различни етноси, фолклорни шествия и костюми, занаятчийски базар с ръчно изработени изделия,..
Днес е крайният срок за онлайн гласуването за песните финалисти в Националния конкурс за песен "Бургас и морето". Подборната комисия е допуснала 12 песни, а желаещите могат да дадат своя глас на официалния сайт на конкурса. Песента, събрала най-много гласове, ще спечели наградата на онлайн слушателите. Финалът на конкурса ще се проведе на 26 юли..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият..
Шекспировият театър в Паталеница навършва 25 години и отбелязва годишнината със спектакъла "Ромео и Жулиета: любовта като обред". Именно с тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg