Румънската писателка Алина Нелега гостува у нас и представя своя роман "Облак с форма на камила". Преводът на български е на Лора Ненковска. В Къщата за литература и превод я представи Майя Праматарова, а утре на Алея на книгата за творчеството ѝ и за "облак с форма на камила" ще говори преводачката.
Румънската писателка гостува у нас и представя своя роман "Облак с форма на камила". На 6 септември 2023 г. в "Къщата за литература и превод" бе първата ѝ среща с читателите у нас в Къщата за литература и превод, представи я театроведката Майя Праматарова.
В рамките на Алея на книгата авторката на превода Лора Ненковска ще представи творчеството на румънската писателка, как и новата ѝ книга.
Романът ѝ "Облак с форма на камила" е свързан с театъра. Авторката пренаписва историята на Хамлет от Шекспировата пиеса, но през погледа на Гертруда. Наративът е изграден под формата на два монолога. Първият на майката, която вижда разрухата на неочаквано покосения от психична болест свой син и се чувства безсилна. Вторият е кратък, той е финалът, който разказва изцяло друга история и е монолог на болния син.
Алина Нелега е била артистичен директор на Националния театър в Търгу Муреш и преподавател и ръководител на магистърската програма по драматургия във Факултета по изкуства в Университета там. Два пъти получава театралната награда "Унитер", а също наградата "Европейски автор" на Хайделбергския театрален фестивал. Гост лектор в Писателската програма на Университета в Айова, САЩ.
С името на Алина Нелега е свързана промяната на статута на драматурзите в Румъния, а до голяма степен и разчупването на драматургичния език. Изкусен познавач на света на театъра, но и на творчеството на Уилям Шекспир.
Повече за проекта и представянето у нас чуйте в разговора на Силвия Чолева с Алина Нелега и Лора Ненковска.
Излезе сборник с лирика и сатира от д-р Николай Димитров Стойчев, подбрана и издадена от проф. Пламен Дойнов – ректор на Нов български университет. Тази книга е истинско преоткриване, а не откриване. Защото д-р Николай Димитров Стойчев (1925–1983) не просто се появява и утвърждава в своето време, но и става една от ярките интелектуални..
"Соаре с Багряна" е спектакъл, който обръща прожектора към 20-те години на миналия век и към вечната и святата Елисавета Багряна. Идеята е на Искра Ангелова, която участва в соарето заедно актрисите Снежина Петрова и Жорета Николова. Цветелина Чендова с песните си е новото попълнение в спектакъла, който ще се играе на 29 май на сцена "Централни хали"..
"Процес-Пространство" е най-старият фестивал за съвременно изкуство в България, основан през 1992 г. от изкуствоведа и художник Димитър Грозданов. Фестивалът е сцена за всички съвременни тенденции и идеи в изкуството – неконвенционални форми, нови медии, пърформанс арт. Представя нови и утвърдени творци от цял свят. Това е платформа за взаимодействие и..
Актуалните спорове покрай изучаването на религии и добродетели в училищата отвориха много въпроси за липсите в образователната ни система. Една от тези липси, не само в училищата, но в голяма степен и в университетите, е разговорът за жените и мъжете и взаимоотношенията между тях. Доминиращата история, която се преподава е историята на мъжката..
От 1 до 11 юни Варна отново ще бъде домакин на традиционния Международен театрален фестивал "Варненско лято". Официалното откриване на 33-тото му издание е от 19.30 часа със спектакъла "Хамлет" от Уилям Шекспир, постановка на режисьора Стоян Радев в театър "Българска армия". Представлението ще се играе на основната сцена на Драматичен..
Започва 12-ото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино "Златната липа" в Стара Загора, който цели да популяризира европейското..
Протест на настоящи и бъдещи медици се проведе в 6 града в страната. Исканията са за работна заплата, отговаряща на висококвалифицирания труд, който..
Вярвам, че изкуството притежава силата да променя хода на времето – да го спира, връща, забързва. Портретният жанр е именно едно от сечивата, чрез които..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg