Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Турция след бедствието: Как се включи държавата?

| обновено на 08.09.23 в 11:25
Изнесени вещи в Истанбул след наводнението на 6 септември.
Снимка: БГНЕС

Наводненията, които опустошиха европейската част на Турция, оставиха тежки следи.  Във вчерашния ден стана ясно, че жертвите на този бедствен природен инцидент са достигнали бройката от осем души, като двама от тях са загинали в столицата Истанбул, а шестима в провинция Къркларели, която граничи с България.

Нахиде Дениз, журналист и дългогодишен кореспондент на БТА в Турция, предостави информации за обхвата на бедствието и усилията за възстановяване в ефира на "Нашият ден". Тя разказа, че след серията земетресения в югоизточните области на Турция през февруари, наводненията се разразяват в северозападните и западните провинции, централната част на страната, а на места засегнаха и Егейското крайбрежие.

Според г-жа Дениз най-силно поразени са провинциите край Черноморското крайбрежие:

"Самсун, който беше тежко засегнат, изпита блокада на магистрали и мостове, миналата седмица, а след това ситуацията се влоши и в столицата Анкара, където улиците се превърнаха в истинско море. Наводнението се разпространи и в европейските части на Турция, като засегна големи райони в Истанбул с милионно население".


Г-жа Дениз поясни, че пораженията в Истанбул са локални и не засягат целия град. Управлението на града веднага е  предприело активни мерки за справяне с бедствието. "Мобилизирана е правителствената служба за борба с бедствия и аварии, както и спасителни екипи от кметството. Хората, които бяха засегнати, са настанени в помещения за пострадали при бедствия, а други са хоспитализирани в държавните болници", казва тя.

За да се подпомогнат пострадалите, в кметството на Истанбул е бил сформиран специален кризисен щаб, който е  работил 24 часа без прекъсване.  Кметът на града е съобщил, че са били изпратени над 1000 екипа с машини и линейки.

Министърът на вътрешните работи на Турция е обявил, че на всяко пострадало семейство ще бъдат предоставени по 15 000 турски лири помощ.

След този сериозен природен инцидент, усилията за възстановление и помощ за пострадалите продължават, докато общността и властите работят за възстановяване на нормалния живот в поразените райони.

По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иво Инджев

Иво Инджев: Имам една лудост – да пиша всеки ден

На 17 април Иво Инджев ще представи новата си книга "Остродумия". И макар да беше поканен в "Мрежата", като добър познавач и анализатор на конфликтите в Близкия изток, нямаше как да не поговорим за него самия, като за остродумец, и за това какво съдържа новата му книга:  " Това е представителна изва д ка от 10 000 лични публикации в личния ми..

публикувано на 13.04.25 в 09:47
Чавдар Антов в ателието си

Дърворезба, изкуство и етнография в Меляне

Село Меляне е на брега на река Огоста, в непосредствена близост до Лопушанския манастир. То е и родното място на художника и дърворезбар Чавдар Антов, който създава в сградата на училището Център за изкуство, занаяти и етнография "Училището". В миналото село Меляне е известно с производството на бъчви, а днес посетителите му търсят да се..

публикувано на 13.04.25 в 08:40
Вартануш Топакбашян, Ана-Мария Кръстева и монсиньор Христо Пройков

Тържествен вход на Господ Иисус Христос в Йерусалим и предстоящата Страстна седмица

Тържественият вход на Господ Иисус Христос в Йерусалим е един от най-обичаните и почитани празници в християнския календар, който се празнува с различни обичаи и традиции в различните християнски деноминации. Какви ще научим днес, но при всички тях празникът е време за радост и размисъл, свързано с последните дни от земния живот на Иисус Христос..

обновено на 12.04.25 в 14:32
София Желева

Когато излезе Духа от бутилката

Всеки гражданин, чиято личност е накърнена чрез статия в електронно издание, съдържаща отправени към него обиди и клевети, има право наред с иск за присъждане на парично обезщетение за неимуществени вреди, да поиска премахването ѝ от собственика на електронното издание. Изданието "Дефакто" цитира решението на ВКС по касационна жалба на съдия..

публикувано на 12.04.25 в 10:21

На гости в Писарово

Село Писарово се намира в община Искър, плевенска област и в него живеят над 800 човека. Селото е с дълга история, обявено е за населено място преди повече от 450 години. Тогава името му било Пецин ров, след това Пецерово, а по-късно след освобождението – Писарово. Църквата в селото носи името на св. Параскева. По предания на жителите през..

публикувано на 12.04.25 в 09:25