Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Напрежението в сектор земеделие и зърнопроизводство продължава

Над 140 млн.лв. са обявените загуби от забраната за внос на украинско зърно

Снимка: БНР

Министерството на финансите ще отпусне допълнително 63 млн. лв. за подпомагане на земеделските производители след отмяната на забраната за внос на украинско зърно, гласувана на 14 септември 2023 г. от Народното събрание. Средствата се очаква са бъдат гласувани от правителството през идната седмица и да бъдат преведени по бюджета на Държавен фонд "Земеделие". 

На първо място трябва да тръгнем от това, че България предава националния си интерес. Предава другите европейски държави с които е вървяла заедно и е отстоявала една позиция с тях през последните месеци. И два дни преди края на срока за забрана на внос на украинско зърно предаваме другите четири държави. Това коментира в ефира на "Нашия ден" Илия Проданов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите.

"Натискът, който ще окажат украинските стоки на нас като производители ще бъде огромен и ние трудно ще понесем загубите вече втора година", допълва той. 

От браншовата организация коментират, че загубите милиони левове ДДС от ембаргото за внос на зърно и хранителни продукти от Украйна са огроми, а липсата на конкуренция е довела до по-високи цени на хранителните продукти е манипулация. Към момента България е изгубила 146 милиона лева само от пропуснато ДДС заради забраната на вноса и би губила по нови 40 милиона месечно при потенциалното удължаване на тази забрана. 1/7 от БВП струват сектор земеделие и зърнопроизводство.

Напрежението в сектора се подклажда от началото на годината, заради срива на цените на зърното на световните борси. Това предизвика протести на зърнопроизводителите през пролетта с настояване за забрана на украинския внос, който подбивал цените.

      Отпада забраната за внос на украинско зърно 

       България завишава контрола на всички украински стоки

      Земеделците с писмо до правителството с предупреждение за протест

"Ние сме категорично против, това да се удължават срокове за този безмитен внос. Подкрепяме всякаква инициатива, която води до това да се осъществява ограничение на тези неограничени количества, които се внасят от Украйна", посочва Михаил Михайлов, председател на Обединен пчеларски съюз.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Глобалното затопляне и предизвикателствата пред планинския туризъм: съветите на Момчил Цветанов

Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..

обновено на 28.07.25 в 11:42

Акселераторът SCION подкрепя природо-базираните и чисти технологии

В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..

публикувано на 28.07.25 в 10:10
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05

Завистта и клеветата

В неделното евангелско четиво Христос излекува двама слепци и един, обхванат от бяс ням човек. За Сина Божи, който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Множество са физическите недъзи, които Христос облекчава, но винаги показва, че истинският носител на..

публикувано на 27.07.25 в 09:35