Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Литературно четене срещу агресията над жени

Ето какво пише писателката и организаторката на събитието Бистра Величкова: "Във връзка със зачестилите посегателства над жени от страна на техните партньори, съпрузи у нас, брутални зверства физически и психически, които са недопустими в едно нормално, западно, цивилизовано общество, съвременни български автори застават в защита на жената.

Литературното четене в категория "общности/език на омразата" на "Квартал Фестивал", е вдъхновено от заглавието на разказа "Невеста Нена" от Елин Пелин. Разказът е писан през 1905 г. (преди 118 години), но звучи много актуален и днес. За този разказ ни напомни журналистът Иван Бакалов като го публикува на 1 август 2023 г. в изданието си "Е-вестник". Публикацията беше във връзка със зверствата и нечовешко отношение срещу едно младо момиче от страна на интимния ѝ партньор.

Чрез литературното четене, което организираме и в което ще участват известни имена от съвременната българска, поетична и писателска сцена, искаме да обърнем внимание на този социално болезнен проблем. Искаме да обърнем внимание на факта, че правата на жените днес, 118 години по-късно, откакто е писан разказа на Елин Пелин, продължават да бъдат пренебрегвани, потъпквани, отношението към тях от страна на мъжете не само в семейството, но и навън на улицата, в работата, често е обидно, унизително, да не говорим за физическите посегателства. Искаме да продължим това, което е започнал Елин Пелин – чрез литературата да показваме и да оголваме социалните проблеми – една жена е пребита от съпруга си и никой не ѝ подава ръка, никой не я подкрепя!

Страшното е, че това се случва и днес, случва се на наши близки, приятели, съседи, които не говорят за това и страдат в мълчание, поради страх, срам. Ролята на изкуството е да служи за огледало на обществото и да показва проблемите. Защото държавните институции може да бездействат, полицията не приема жалбите за домашно насили насериозно, съдиите са подкупни, въобще институциите могат да работят най-добре за това да покажат, че няма проблем. Но изкуството и литературата в частност, не могат да си затворят очите пред болката на другия и пред несправедливостта. Не могат да не изкрещят истината за абсурда, в който живеем. Не може човекът на когото една жена отдава сърцето си, на когото се доверява напълно, да ѝ посяга нито физиечски, нито да я потиска психически и емоционално. Потискащото и снизходително отношение към жената се оказва обществено и институционално толерирано и стимулирано. Често пъти на техен гръб се гради и утвърждава мъжествеността, а това е крайно първично, първобитно, инфантилно и недопустимо отношение. Чрез поезията и разказите на утвърдени български писатели, искаме да покажем, че този проблем съществува и че трябва да се говори за него, докато не се реши напълно.

Защото всички ние сме Невеста Нена!"

Организатори на събитието са: Бистра Величкова, Невена Борисова и Квартал Фестивал

Литературно четене "Невеста Нена през 2023 г.", е на 16 и 17 септември 2023 г., от 14 ч. до 16 ч. на паркинга на Направление Архитектура и Градоустройство (НАГ) (ул. "Сердика" 5), гр. София (зад Банята и минералните чешми).

Проектът се финансира от Столична община, програма Култура, и се осъществява с подкрепата на Българо-американска кредитна банка и в партньорство с независимата медия за изкуство и култура ВИЖ!

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ралука Над

Румънската писателка Ралука Над за антропологията и писането

"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
проф. Иван Газдов

Добрата вибрация

На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба.  Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..

публикувано на 10.01.25 в 14:57

Предпремиерна среща с младата румънска поезия в антология

Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..

публикувано на 10.01.25 в 12:45
Димитър Димитров и учителят Димитър Драгнев

Българин триумфира на Цицероновия конкурс: Как латинският го отведе в Оксфорд

Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..

публикувано на 10.01.25 в 09:52

Как Пловдив утвърди мястото си сред културните дестинации в Европа?

2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..

обновено на 10.01.25 в 09:50