Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за Марин Бодаков със софийските "Литературни маршрути"

Снимка: @LiteraryWalks

Фондация "Прочети София" ни повежда на литературен маршрут из спомените за Марин Бодаков. С поезия, която ще озвучи целия парк на Военна академия, с една възстановена пейка във формата на буквата "Ш", на която Бодаков е посветил стихотворение, и с много хора, които ще кажат блага дума за поета, журналист, литературовед и преподавател, започват есенните "Литературни маршрути" на фондацията.

Петият им сезон се открива в събота, 16 септември, с начален час 16:30 пред Народния театър. Именно оттам започва "Помня този човек" – обиколката из София, посветена на поезията, критическата, журналистическа, редакторска и преподавателска работа на Марин Бодаков.

"Започваме от Народния театър, в близост до редакцията на вестник "Култура", където Марин е бил дългогодишен редактор. Решихме през всички спирки, през които минаваме, да каним различни хора, които са работили с него и които са били близо до него в различните му роли – и като редактор, и като преподавател в Журналистическия факултет на СУ, и като критик. Те ще разкажат и лични спомени и истории за това какъв беше Марин като човек. И така, постепенно, започвайки в 16:30, ще се придвижим до парка на Военна академия, където ще покажем пейката "Ш" – тя беше специално свързана с Марин, той написа едно стихотворение за нея. Неговата поезия стоеше на всичките пейки от проекта ни "Скритите букви". И ще може там, във Военна академия, да поканим всички хора, които са с нас, да прочетат по едно стихотворение от Марин Бодаков. На тази пейка, която ще остане в парка – освен стиховете, които ще бъдат на табелите – ще сложим и звуковия файл. Хората ще могат да слушат постоянно неговата поезия и се надяваме да се превърне в едно място, където хората не просто ще си спомнят за него, а ще се събират, ще четат, ще продължават да общуват и така да се свързват един с друг, по начина, по който Марин работеше за цялото поле – литературно и културно", каза в "Артефир" Тодора Радева, директор на фондация "Прочети София".


През септември и октомври петото издание на софийските "Литературни маршрути" ще включват:

• обиколка на столицата през погледа на Димитър Воев, която ще започне от култовия Кравай и ще представи поета и музикант като един човек, "Завършен в бъдеще време";

• кратък поглед към голямата литература на нощта и нейните безпокойства в "Нощта на литературата" на 27 септември с маршрут, воден от писателя Тодор П. Тодоров;

разходка в Националния политехнически музей с поетесата Албена Тодорова, която ще поведе хората през една възможна територия между литературата и науката;

• и първия литературен маршрут, посветен на конкретен жанр – "Опит за есеистична разходка през няколко улици и времена" с градската лекция на Биляна Курташева, тъй като "есето е жанрът, който може би най-точно реагира на кризите, в които така или иначе живеем".

"Целта на нашата инициатива е наистина да показваме, че в града съществува – сега, докато вървим по улиците – друга реалност, тази на литературата, на културата, на духа, на историите и значимите личности, които по някакъв начин продължават да живеят около нас", добави още Тодора Радева.

Целия разговор с нея, както и подробности около петото издание на "Литературните маршрути", можете да чуете в звуковия файл.

Снимки - ФС на Литературните маршрути
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Актьорът Мартин Димитров: Човек не може без друг човек

За трети път спектакълът "Елементарните частици" на Народния театър – интерпретация на режисьора Крис Шарков по едноименния роман на Мишел Уелбек – излиза извън пределите на България. След завоюваните две награди – за сценографско постижение на Никола Тороманов и за най-добър млад актьор на Мартин Димитров – от Балканския театрален фестивал "Театър на..

публикувано на 20.05.25 в 18:30
д-р Андрей Ковачев

Изкуството на дипломацията в културата

Сила, власт, война, опозиция, подигравки и сексуалност – всичко това се смесва във войнствената природа на човешкото състояние. Там, където се ражда и изкуството. Това изкуство, което може да бъде мощен инструмент за културна дипломация. Именно този инструмент може да преодолява езикови и културни бариери, да насърчава международните отношения и..

публикувано на 20.05.25 в 18:00

"Радио Африка" – първият български документален филм за африканската музика

Филмът "Радио Африка" е първият български филм за африканската музика , както и първата подобна продукция, която събира български и африкански артисти, които да споделят своята визия по определена тема. Един филм за почитателите на африканската музика, както и за онези, които тепърва ще се запознаят с богатството и разнообразието на тази култура. Филмът..

публикувано на 20.05.25 в 17:35

Петър Влайков: Имаме много качествена драматургия, включително и съвременна

От 11 до 16 май Шумен беше домакин на традиционния фестивал "Друмеви театрални празници". Конкурсната програма на престижния театрален форум включва единствено представления, създадени по български текстове, като на най-добрите от тях се присъждат награди в няколко категории. В програмата на тазгодишното 34-то издание на фестивала участваха..

публикувано на 20.05.25 в 16:11

Димитър Воев и неговото творчество

Отбелязваме 60-годишнината от рождението на този голям български музикант и поет, белязал с творчеството си времето на прехода. Защо неговите послания остават актуални и днес? Каква е ролята на социалната поезия и музика в съвременното общество, и как различните поколения я припознават и преживяват? Заедно с: Нели Недева-Воева, Доротея Монова, проф...

публикувано на 20.05.25 в 13:54