Инсултът е сериозно заболяване, което засяга хиляди българи всяка година. Над 45 000 души годишно се диагностицират с инсулт, а животът на над 5500 от тях завършва в болница. Статистиката не оставя съмнение – инсултът е нарастващ проблем в страната.
На фона на тази тревожна статистика фондация МОСТ (медии, общество, семейство, традиции) организира среща с медиите в курорта "Албена", където беше представена новината за разработката на апликация, която ще може да разпознава състоянието.
В ефира на "Нашият ден" доц. Росен Калпачки, председател на Българското дружество по инсулт, разкри подробности за този важен проект. В предаването доц. Калпачки потвърди статистика за случаите на инсулта у нас и подчерта важността на изработването на регистър за този вид заболяване. Той сподели, че липсата на такъв регистър затруднява обучението на лекарите.
По неговите думи новата апликация за мобилни телефони представлява възможност за обучение на изкуствен интелект за симптоматиката на инсулта. Доц. Калпачки обясни още, че апликацията използва различни възможности на съвременните телефони, включително лицево и гласово разпознаване. Тя има за цел да разпознае симптоми на инсулт и да предупреди пациента или неговите близки, дори преди той сам да осъзнае проблема. Времето при инсулта е критично, и тази апликация може да спаси животи, като осигури бърза реакция.
Важно е да се подчертае, че разработката на приложението изисква значително количество данни и обучение на изкуствения интелект. За тази цел невролозите и специалистите в областта на инсулта трябва да предоставят достатъчно информация и случаи, които да бъдат използвани за обучението на системата.
България е на първо място по смъртност от инсулти
По думите на доц. Калпачки апликацията се разработва с идеята да бъде пасивно приложение, което няма да изисква активиране при всяко ползване. Тя ще следи активността на потребителя и ще реагира автоматично при откриване на предупредителни симптоми.
В предаването доц. Калпачки информира също, че все още не е ясно кога точно апликацията ще бъде завършена и достъпна за широката общественост.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно". Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем. Японците например имат термина..
От 3 до 5 декември в кино "Люмиер" ще се проведе 19-ото издание на фестивала за приключенско кино, туризъм и активен начин на живот "Дни на предизвикателствата" . Елиза Стоева запознава слушателите на "Нашият ден" с акцентите в програмата. "За три дни ще се опитаме да обхванем огромен спектър от предизвикателства. Очакват ни над 10..
Фондация BCause отбелязва международната инициатива #GivingTuesday или Щедрият вторник на 3 декември за 20-и пореден път. Тази световна инициатива, възникнала в САЩ през 2012 г. като контрапункт на манията по безконтролното пазаруване след Черния петък, цели да обедини бизнеса, благотворителните организации и местните общности в подкрепа на..
Ефирът на предаването "Нашият ден" от днес е и платформа за изява на хора, чиито идеи и бизнес модели са насочени към устойчиво бъдеще и разрешаването на екологични проблеми. В новата поредица "Зелените новатори на България" слушателите ще се запознаят с вдъхновяващи личности и техните усилия за справяне с климатичните предизвикателства...
В ефира на предаването "Нашият ден" Атанас Димитров, председател на църковното настоятелство на новоизграждащия се храм "Св. Патриарх Евтимий Търновски" в квартал "Люлин", разказа за инициативата "Децата на Люлин". Тази дългосрочна гражданска инициатива се фокусира върху създаването на православен храм в най-големия жилищен комплекс на..
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg