125 години от рождението и 100 години от смъртта на едно от най-талантливите български пера – роденият в Кукуш Христо Измирлиев. Разсъждаваме за историята на страната, видяна в огледалото на творчеството, но и на живота на нашите класици. Често те са придърпвани за идеологическа употреба, често след това – компенсаторно отричани с обратен знак.
"Червените ескадрони" изчерпват ли Смирненски обаче, или става дума и за един от най-значимите поети-символисти на България? Освен Смирненски, то и Гео Милев, и Фани Попова-Мутафова, и Вапцаров, и много други са ключ за проникване в новата ни история.
Говорим за Смирненски, но и за други български и световни писатели с професор Цветан Ракьовски, шеф на катедра "Литература" в ЮЗУ "Неофит Рилски", с Атанас Капралов, директор на Националния литературен музей, с д-р Елена Алекова, главен уредник на музей "Христо Смирненски", с литературния историк Катя Кузмова-Зографова.
Цветан Ракьовски отбелязва лекотата, с която твори Смирненски, и цитира, без да е съгласен с това, Георги Бакалов, според когото Смирненски е новият Ботев. Атанас Капралов говори за възстановяването на Музея на Смирненски в София, и за съхраняването на литературната памет като част от историческата. Елена Алекова разказва за детството на Смирненски в Кукуш и за ранното разцъфтяване на таланта му, а Катя Кузмова-Зографова прави паралел между Смирненски и Гео Милев, както и между Смирненски и световни имена като Лорка, Езра Паунд, Кнут Хамсун и други.
"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте опитали..
Обективно-аналитичен поглед към календарната 2024 г. в сферата "медицина и здравеопазване" отправихме заедно с д-р Стефан Константинов. Неговата ерудиция и различни гледни точки от позициите, които е заемал, бяха гарант за автентичност. Нашият гост е бил активен деец на БЛС, министър, изпълнителен директор, но преди всичко специалист по акушерство и..
Азербайджан е гостоприемна страна. Към гостите там се отнасят като към близки роднини, освен това стриктно следват заветите на предците си и пазят националната култура от външни влияния. Някои местни традиции изглеждат доста странни за туристите. Събрах онези от тях, които изненадват чужденците. Гостът е цар! В Азербайджан се..
Очаквано разговорите и дейностите ни в навечерието на новогодишната нощ, ако не предимно, то поне за малко се завъртат около трапезата. В предаването "За думите" даваме своя принос към темата, обаче с нещо специфично. Представяте ли си хубава задушевна празнична вечер с близки и приятели, която да мине без разказване на вицове. Изключено!..
Безглутеновите торти, като част от здравословното хранене са сред търсените сладкиши днес. "През тези 15 години опит вече съм придобила опит, но и днес казвам, че да направиш торта не е лесно и трябва много желание и обич, а колкото по-трудно е толкова по-предизвикателно. Все повече хора и то не само млади се обръщат към здравословното хранене т.е...
Преди близо 15 години Институтът за съвременно изкуство в София започна своята поредица от коледни изложби по идея на Яра Бубнова. От самото начало те се..
В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен..
В редакция "Хумор и сатира" посрещаме всяка следваща година с надежда за нещо по-добро и тази година отново не изневерихме на привичката си. Но надеждата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg