В "Нашият ден" историкът доц. Лъчезар Стоянов споделя значението на този момент в историята на България, като подчертава, че това е "един от ключовите моменти в нашето политическо развитие". Този ден е свързан със създаването на независимата държава и промяната на нейния статут в международния контекст.
След освобождението от Руско-Турската война, България се създава като свободна, но не независима държава. Тя става васална държава, която е задължена да плаща годишен данък и няма право да подписва самостоятелно международни договори. Този период в историята на България е обозначен със зависимостта на страната от външни влияния и ограничения във външната си политика.
Но именно на 22 септември, България предприема решителен стъпка към независимост, както пояснява доц. Стоянов.
"Именно този ден честваме своята независимост, когато Българи едностранно обявява, че се превръщаме в една независима суверенна държава", казва той.
По думите му този акт на провъзгласяване на независимостта на България отбелязва началото на нов етап в историята на страната, при който тя има право сама да сключва международни договори и да определя собственото си бъдеще без ограниченията, наложени от международната среда.
Празникът на 22 септември остава напомняне за важността на независимостта и суверенитета на нацията, както и за устойчивостта и решимостта на българския народ да определя собствената си съдба.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В рубриката "Разговорът" гостува Светослав Нунев, организатор на събития и концерти на български изпълнители в Лондон – световната музикална столица. Той има дългогодишен опит в музикалната индустрия като композитор и диджей. В ефира на предаването "Нашият ден" той сподели своите наблюдения и опит за това как българските артисти могат да пробият в..
Денят на Европа, отбелязван на 9 май, е посветен на мира и обединението в Европа. Тази дата е символ на усилията за единство и хармония на континента, като се свързва със значимата Декларация на Робер Шуман от 1950 г., която предлага създаването на Европейската общност за въглища и стомана, предшественика на Европейския съюз (ЕС). Този ден не само..
Какви са правата на младите хора в Европейския съюз? Какво прави Националният младежки форум (НМФ) в тази посока – Диалога на ЕС по въпросите за младежта Диалог на Европейския съюз по въпросите за младежта е консултативен механизъм, който позволява на младежи от цяла Европа да участват в процесите на вземане на решения на най-високо ниво и..
Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме ветеринарния лекар д-р Мелинда де Мул – нидерландка, която от 16 години живее и работи в България. Д-р де Мул е родена и израснала в Нидерландия. Още от малка мечтаела да работи с животни и, вдъхновена от Джейн Гудол, започва да учи биология в Утрехт (Нидерландия) през 2000 г. Две години по-късно се..
Днес – на 9 май, се навършват 9 години от началото на излъчванията на Радио Кърджали "Гласът на Родопите" – деветата поред регионална станция в структурата на Българското национално радио. Станцията покрива област Кърджали и голяма част от съседните области Смолян и Хасково, както и части от Родопите на територията на Република Гърция и Одрин в..
Д-р Питър Левин е известен американски клиничен психиатър, който посвещава живота си на лечението на стреса и травмата. Неговият терапевтичен метод извежда..
Навършват се 75 години от решението за учредяване на Златен фонд на звукозаписа при Главна дирекция на радиоразпръскването и радиофикацията, днес –..
През 2020 година, по покана на проф. Христо Пимпирев в 28-ата българска експедиция до остров Ливингстън в Антарктида, се включват двама от най-изявените..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg