Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Конспирацията като драматургия, овкусена със злодеи и щипка емоция

Кои са новите конспирации, които заливат света? Как така синоптиците развалят времето и лъжат за глобалното затопляне? Защо искат да ни превърнат в зомбита? Кой ни държи в подчинение? Каква е целта на конспирацията – да ни плаши и да посее съмнение за всички и за всичко? Кои са хората, които вярват в това? 

Разговор в "Мрежата" с Георги Марчев от Factcheck.bg, ден след като многобройни публикации с линкове към сайтовете на АЕЖ-България, Factchek.bg и sCool Media бяха свалени от Фейсбук. Какво показва проверката?

Новите конспирации, които Factcheck.bg обследва

"Дезинформацията и пропагандата желаят да се страхуваме. Хубаво е човек да запазва разум и да търси допълнителна информация, когато попадне на такъв тип съобщения. Трябва да знаем, че целта винаги е да се посее съмнение и ако говорим за дезинформацията, то нейната роля е да заеме място на легитимна гледна точка. Такава гледна точка, която да бъде представена като алтернатива на действителността. 

И тук се появява проблемът, защото, за да бъдеш алтернатива на действителността, ти трябва да боравиш с факти. Ние затова съществуваме, защото се опитваме да  изясним фактологичността около нас. Защото, ако вие застъпвате тезата, че земята е кръгла, а аз ви казвам, че тя е плоска, то ние никога няма да се разберем, защото едната "гледна точка" се опитва да се представи за гледна точка, а тя не е.  

И тук идва влизането на всякакъв тип подвеждащи твърдения или конспирации, а конспирациите много често изцяло отричат света около нас, задължително в тях има злодеи като Бил Гейтс, като Сорос, като световните глобалисти… И естествено е, че тези лоши хора имат влияние върху всеки един  живот. /…/ 

Тази година силно се разпространяват твърденията, че в храната ни ще бъде сложено, без да бъде упоменато на етикета, брашно от щурци или направо насекоми. За разумните хора вероятно такива тези звучат смешно и със сигурност те се питат кой може да вярва на такива небивалици. Да, има много хора, които вярват, защото иначе не би имало такова добро разпространение на такъв тип неверни твърдения. Проблемът с конспирацията е, че тя работи с напълно несъществуващи около нас твърдения и  много трудно може да бъде оборена, защото не стъпва на фактология и доказателства."

Институции и авторитет

"На българските институции не се вярва. И тук се завърта цялото колело. Как загубата на авторитет на институциите, на медии, на всякакви стълбове на обществото – като образованието, здравеопазването, водят до проблеми в съобщенията, които се  отправят към обществото, като винаги биват възприемани като неверни. Дали медиите крият нещо от нас, дали институциите крият нещо от нас и неслучайно някои от конспирациите са свързани точно с медиите. И излиза, че медиите ни лъжат, медиите разпространяват само неверни неща, те искат да вярваме в една или в друга пропаганда и като сложиш малко емоция, и така се получава.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – Pixabay


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Георги Пеев: Даряването на органи е най-високият акт на хуманност

На връх Гергьовден честитим имения ден на журналиста Георги Пеев, който е гост в предаването "Terra Култура". В предаването той споделя и за вълнуващото си приключение от покоряването на върха Ухуру в планината Килиманджаро, което е осъществено през декември 2023 година. Георги Пеев има две трансплантации - на сърце и на бъбрек. Пеев обсъди..

обновено на 06.05.24 в 12:23

Гергьовден и родният културен туризъм. Какво предлага България?

На връх Гергьовден доц. д-р Соня Алексиева, PR експерт и член на Управителния съвет на Асоциацията за реклама и комуникации в туризма, е гост на предаването "Terra Култура". В него тя представя важността на този ден в българския културен календар и неговата роля за културния туризъм. По думите на доц. Алексиева около 200 000 българи празнуват..

обновено на 06.05.24 в 11:32
Празнично богослужение, в първия ден на Възкресение Христово, в митрополитския катедрален храм „Св. Неделя“ в София

Възкресение Христово – празникът на празниците

"Христос възкръсна от мъртвите, като чрез Своята смърт победи смъртта и на ония, които бяха в гробовете живот подари." Това са словата от Пасхалния тропар, който огласява всички храмове в нощта на Христовото възкресение. Те разкриват неговата същност, благодарение на която ние човеците придобихме живот вечен. От светлината на Неговото..

обновено на 05.05.24 в 13:39

Стара семейна рецепта за козунак от село Габра

В софийското село Габра тази събота навсякъде мирише на козунак, защото тамошното Народно читалище "Стоян Богданлийски 1931" организира кулинарният конкурс "Най-вкусен домашен козунак". Целта му е съхраняване и насърчаване на традицията за домашно приготвяне на празничните хлябове. 83-годишната баба Гергана споделя стара рецепта за козунак,..

обновено на 04.05.24 в 16:03

Храна за нечовеци

Храните за животни са също толкова важни, колкото храните за човеци – не само защото кучето е най-добрият приятел на човека, а и защото човекът може да направи избор в полза на своите четирикраки питомци. Иван Бенин от Банско е потомък на Неофит Рилски и цял живот е обичал животните. Някак естествено е той да започне да се занимава с храни за..

публикувано на 03.05.24 в 15:22