Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Конспирацията като драматургия, овкусена със злодеи и щипка емоция

Кои са новите конспирации, които заливат света? Как така синоптиците развалят времето и лъжат за глобалното затопляне? Защо искат да ни превърнат в зомбита? Кой ни държи в подчинение? Каква е целта на конспирацията – да ни плаши и да посее съмнение за всички и за всичко? Кои са хората, които вярват в това? 

Разговор в "Мрежата" с Георги Марчев от Factcheck.bg, ден след като многобройни публикации с линкове към сайтовете на АЕЖ-България, Factchek.bg и sCool Media бяха свалени от Фейсбук. Какво показва проверката?

Новите конспирации, които Factcheck.bg обследва

"Дезинформацията и пропагандата желаят да се страхуваме. Хубаво е човек да запазва разум и да търси допълнителна информация, когато попадне на такъв тип съобщения. Трябва да знаем, че целта винаги е да се посее съмнение и ако говорим за дезинформацията, то нейната роля е да заеме място на легитимна гледна точка. Такава гледна точка, която да бъде представена като алтернатива на действителността. 

И тук се появява проблемът, защото, за да бъдеш алтернатива на действителността, ти трябва да боравиш с факти. Ние затова съществуваме, защото се опитваме да  изясним фактологичността около нас. Защото, ако вие застъпвате тезата, че земята е кръгла, а аз ви казвам, че тя е плоска, то ние никога няма да се разберем, защото едната "гледна точка" се опитва да се представи за гледна точка, а тя не е.  

И тук идва влизането на всякакъв тип подвеждащи твърдения или конспирации, а конспирациите много често изцяло отричат света около нас, задължително в тях има злодеи като Бил Гейтс, като Сорос, като световните глобалисти… И естествено е, че тези лоши хора имат влияние върху всеки един  живот. /…/ 

Тази година силно се разпространяват твърденията, че в храната ни ще бъде сложено, без да бъде упоменато на етикета, брашно от щурци или направо насекоми. За разумните хора вероятно такива тези звучат смешно и със сигурност те се питат кой може да вярва на такива небивалици. Да, има много хора, които вярват, защото иначе не би имало такова добро разпространение на такъв тип неверни твърдения. Проблемът с конспирацията е, че тя работи с напълно несъществуващи около нас твърдения и  много трудно може да бъде оборена, защото не стъпва на фактология и доказателства."

Институции и авторитет

"На българските институции не се вярва. И тук се завърта цялото колело. Как загубата на авторитет на институциите, на медии, на всякакви стълбове на обществото – като образованието, здравеопазването, водят до проблеми в съобщенията, които се  отправят към обществото, като винаги биват възприемани като неверни. Дали медиите крият нещо от нас, дали институциите крият нещо от нас и неслучайно някои от конспирациите са свързани точно с медиите. И излиза, че медиите ни лъжат, медиите разпространяват само неверни неща, те искат да вярваме в една или в друга пропаганда и като сложиш малко емоция, и така се получава.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – Pixabay


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Видин Спортна зала - рампа за хора с увреждания

Подписка срещу изграждането на център за хора с увреждания: "Фашизъм" или страх?

В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..

публикувано на 26.11.24 в 11:15

Зимата наближава: Къде са кризисните центрове за спешно настаняване?

В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..

обновено на 26.11.24 в 11:01
Марина Кисьова

Марина Кисьова: За активните граждани на Пловдив и справянето с местните проблеми

За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..

публикувано на 26.11.24 в 10:12

Ромските общности на България и дезинформацията

Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..

публикувано на 26.11.24 в 09:34

Чрез инициативите на движение "Бездетен" са се родили 7 български деца

"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента.  Над 50 000 семейства у..

публикувано на 25.11.24 в 18:00