Наместо болести по растенията, по-хубаво е да говорим за радости по растенията. Когато основната цел на селското стопанство, било то конвенционално, индустриално или пък някакво друго, бъде не добивът, а работата в разбирателство с природата, наистина имаме шанс да говорим за радости по растенията, не за болести по растенията. Но докато сечем вековни гори, за да садим маслодайна палма или каква да е друга, отглеждана заради печалби култура, ще носим своя кръст, колкото и тежък и мъчен да е той за носене.
Cash crops, в този смисъл, може и е почти мръсна дума, особено за градинарите, които садят градини, за да общуват с растенията и да научат повече за природата и нейните тайни, а не за да спечелят, понякога на всяка цена.
Проф. Йорданка Станчева, специалистка по фитопатология и растителна защита, както и запален градинар, и флористката Ивон Теофилова, цял живот близо до растенията – както у дома, така и в работата си, разговарят задочно за болестите, но най-вече за радостите по растенията.
Чуйте цялото предаване в звуковия файл.
Снимки – личен архив
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..
В рубриката ни "Разговорът" днес ни гостува една от най-пъстрите личности на българската сцена – Милица Гладнишка . Гласът ѝ е като магия, която може да носи едновременно сила и нежност, да води слушателя от дълбоките пластове на емоцията до експлозивни мигове на радост и свобода. В нейната музика и актьорска игра се преплитат..
На 4 април всяка година България отбелязва Деня на психолога – професия, която въпреки своето значение за психичното здраве и емоционалното благополучие на хората, често остава в сянката на ежедневието. Историята на този празник е любопитна и започва още през 1992 г., когато група студенти по психология, събрани на купон, решават да изберат 4..
Какви са предизвикателствата пред киберсигурността? Има ли нови рискове и заплахи за държавите по света в киберсредата? Проф. д-р Илин Савов има над 25 години професионален опит в системата за сигурност на Република България. Преподавател е в няколко български университета и академии, експерт по киберсигурност. Консултант е на предаването "Законът и..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" представя изложбата "Три поколения немски художници" и кани ценителите на съвременното изкуство на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg