Българското кино не е във възход, но върви във възходяща градация, смята кинокритиката на тазгодишната 41-ва "Златна роза". А какво е един филмов фестивал без гледната точка на своите критици?!
Фестивалът на българския игрален филм отново е различен. Той предлага разнообразни филми като жанр, стил и търсения на авторите. Статистиката гласи, че това са 59 филма, от които 53 са игрални, 2 са документални, а 4 са сериали – новото в това издание на "Златна роза". 12 от тях се в основната конкурсна програма, а късометражното кино предлага 25 филма в седем отделни програми.
Гилдия "Критика" към Съюза на българските филмови дейци накрая ще връчи и наградата си. Всяка година списание "Кино" отразява "Златна роза", и то по калейдоскопичен начин. Всеки от критиците следи зорко програмата, а след това пише своята визия – за фестивала, за филмите, за тенденциите. По този начин се създава една пълна и всеобхватна картина на най-новото в българската кинематография.
"Аз имах щастието да гледам "Уроците на Блага" и заявявам най-откровено, че това е изключителен филм. Филм, който според мен е не само на нивото на най-доброто европейско кино, но дори в някои елементи и детайли го надскача, защото във всеки компонент филмът е изваян. Да не говорим за историята – тя е универсална, а и Ели Скорчева е невероятна", каза Людмила Дякова, председател на гилдията и главен редактор на списание "Кино". По нейно мнение колкото и високо да са останалите филми, няма да надминат "Уроците на Блага". Неслучайно комисията единодушно избира филма за новото българско предложение за „Оскар“ през 2024 година.
Все пак има очакванията към другите заглавия в конкурсната програма и те са насочени най-вече към "Записки по едно предателство" на проф. Георги Дюлгеров и "Диада" на Яна Титова.
"Аз искам да погледнем нещата от друг ракурс – каза Геновева Димитрова. – Сред тези 12 заглавия, които има в конкурса на "Златна роза", 5 са дебютни, което си е жестоко само по себе си. От тях 4 са копродукции, както напоследък си е съвсем резонно да се прави – филмите да бъдат копродукция, всеки по-отворен продуцент ще предпочете в различни страни да има премиера филмът му. Но имаме и два независими, единият е дългоочакваният дебют на талантливия Петър Русев, завършил в Дания, наш приятел, който се казва "Апостол: един нежен рицар в Бруталия", със Георги Гоцин, който също е продуцент на филма. Много съм любопитна за него. Гледахме и "Аромат на липа" на Сиси Денкова от Щатите".
В "Артефир", макар и в третия ден на фестивала, Геновева Димитрова и Людмила Дякова споделиха своите очаквания, прогнози и мнения със слушателите.
В звуковия файл можете да чуете повече за:
• "Добрият шофьор" и размитите граници между документалното и игралното кино, на които ставаме свидетели на "Златна роза" 2023 посредством работата на Тонислав Христов;
• социално устроените режисьори и добрата работа с актьорите;
• какво мисли критиката за сериалите и филмите на историческа тематика;
• представянето на книгата "И един ден, когато стана писател…" на Филип Трифонов, с участието на сина му Мартин Трифонов и драматурга Николай Гундеров;
• както и малко любопитни факти за филмите "Аромат на липа", "Чалга" и "Чума".
В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" на особена почит е трудната и дори чепата, но много нужна в нашето сложно време рубрика "Право ти, куме, в черните очи". В нея без фалшив свян, без шикалкавене и недомлъвки говорим за нередности, за неща, които ни се набиват в очите не по хубавия начин. Този път в тази рубрика сме..
"ХаХаХа ИмПро Театър" отбелязват 15 години от създаването си с празничен спектакъл в "Топлоцентрала" на 13 декември. Те са първата импровизационна трупа у нас, започват случайно, самообучават се с импроенциклопедия в интернет и репетират в Борисовата градина. "Никой не беше правил такова нещо, пробвахме да видим. – разказва Ивайло Рогозинов,..
Световнопризнатият кулинарен фотограф Илиан Илиев представи най-новата си книга "Тя – какво ще готви" с повече от 130 лесни и вкусни рецепти, споделени от 21 жени, изявени кулинари. Готвачи, сладкари, шоколатиери, диетолози, телевизионни водещи, фитнес инструктори, кулинарни преподаватели, инфлуенсъри и блогъри – всички те споделят любими..
Концертите на тъмно "Невидима сцена" (Unseen Scene) се завръщат със зимно издание. По този начин публиката ще се потопи в свят, където светлината отстъпва, а тъмнината и музиката отключват сетивата. "Невидима сцена" е с участието на проекта WOOMB на Георги Линев (Kan Wakan) и Христо Йорданов. Целта е да създаде пространство, освободено..
Фотографът Деян Йорданов разказва за изложбата "Занаятчиите на София" като творчески процес и като част от професионалния му път. Деян Йорданов се занимава с фотография от 12 години. Последното творческо предизвикателство за него е заснемането на кадрите за изложбата, която може да бъде видяна на сцена "Централни хали" до утре (5..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото...
Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си..
В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg