Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Цветомила Дудевска:

Медицинската общност призовава българите да обърнат внимание на белодробното си здраве

При затруднено дишане, обща отпадналост и слабост консултацията с пулмолог и кардиолог е задължителна

| Интервю
д-р Цветомила Дудевска
Снимка: Пламен Христов

На 25 септември 2023 г. отбелязваме Световния ден на белия дробТемата на тазгодишната кампания е "Достъп до профилактика и лечение за всички". 

Кои са рисковите фактори за този най-голям вътрешен орган, който за съжаление е изложен на почти всички вредни фактори на външната среда, като се започне от мръсния въздух, изгарянето на биомаса, вредните газове, които се отделят в атмосферата, както и тютюнопушенето?

"Този ангажимент за профилактика и лечение за всички хора означава да подобрим достъпа, да подобрим възможностите на всички българи да получат адекватна профилактика и диагностика и лечение  на респираторни заболявания."

Това казва в интервю за БНР д-р Цветомила Дудевска, пулмолог, управител на Специализираната болница за активно лечение на белодробни болести (СБАЛББ) в Троян. Тя допълва, че в групата на хроничните незаразни болести попадат ХОББ, астмата, ракът на белия дроб, както респираторните инфекции и туберкулозата. Профилактика е изключително важна, за да не се допуска развитието на тези изключително сериозни заболявания на белия дроб.

"Всеки 4-ти българин не се е възползвал от годишния си профилактичен преглед, което е много тъжно“, посочва д-р Цветомила Дудевска.

В България около 9% от населението страда от астма. Това е най-честото хронично белодробно заболяване при деца в целия свят. ХОББ е трета причина за смърт в световен мащаб. Очаква се до 2030 г. да стане второто хронично заболяване като смъртност след диабета. Особено тревожна е статистиката за рак на белия дроб. Всекидневно в света умират 10 души.

"През цялата седмица във всички болници в страната се провеждат безплатни профилактични прегледи за риск от туберкулоза. Медицинската общност прави необходимото и призовава всички българи да се опитат да обърнат повече внимание на белите си дробове", твърди пулмологът.

"Най-често срещаният симптом за проблем с белите дробове е кашлицата. Ако имате кашлица в продължение на повече от три седмици, това изключително притеснително и би следвало да бъде потърсена помощ от пулмолог“, казва още д-р Дудевска. 

Връзката между сърцето и белите дробове е много тясна. Пулмолозите призовават всички пациенти, особено онези, които са прекарали Covid-19 инфекция, задължително да намерят път към двата вида специалисти – пулмолог и кардиолог. При затруднено дишане, обща отпадналост и слабост консултацията с тях е задължителна. 

 Целия разговор с д-р Цветомила Дудевска можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Ивайло Найденов, Ана-Мария Кръстева и Робърт Джераси

Виното в религиозните традиции на юдеи и християни

В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..

публикувано на 01.02.25 в 14:25
Александър Папко

Беларус или "Какво да се прави?"

Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина.  Какво..

публикувано на 01.02.25 в 09:00
доц. Надежда Христова

Какъв е административноправният режим на защитените зони

Какъв е административноправният режим на защитените зони. В юридическото предаване "Законът и Темида" представяме монографията "Административноправен режим на защитените зони" на доц. Надежда Христова – преподавател в Юридическия факултет на УНСС и арбитър в Арбитражния съд при Българската стопанска камара.  "Една от причините за написването на..

публикувано на 31.01.25 в 14:55

Виктория Куприна: Как една чужденка обикна България чрез музиката

Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и укрепваме връзките в семейството. Именно тази идея е в основата на творческия път на певицата Виктория Куприна , която открива красотата на българската музика и решава да я сподели със света...

обновено на 31.01.25 в 13:11
Съдия Марияна Кънчева

Как съдебната практика на Съда на ЕС пряко засяга европейските граждани

Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Това е седмо издание. Европейската комисия (ЕК), като пазител на учредителните Договори в..

публикувано на 31.01.25 в 12:35