Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Руската църква в София – къде е вярата?

През последната седмица се наслушахме на това как държавата гони православието, как чужди сили се опитват да унищожат Църквата, някои свещеници дори си позволиха да богохулстват като отричат божието всемогъщество, с твърдение, че не щеш ли изгонените заради шпионска дейност представители на руската църква са взели със себе си благодатта на мощите на св. Серафим от столичния храм "Св. Николай", наричан руската църква.

Голяма част от медиите в страната се втурнаха да пазят вярата и светините ѝ, в този вой се включи и СБЖ. Естествено, че имаше и обективни репортажи и интервюта, но за жалост в голямата си част религиозно непросветения български гражданин със сълзи на очи се предаде на медийната пропаганда. Още по-страшно бе, че български архиереи подклаждаха огъня на тази борба с недомислени, да не каже нелепи твърдения.

Заедно с проф. Калин Янакиев, философ и един от изгонените преди години енориаши на т. нар. руска църква се опитваме обективно да предадем случилото се през изминалата седмица и да извадим поуки за бъдещето. В разговора се включва и проф. Дилян Николчев, преподавател по църковното право и устройство и управление на Българската православна църква в БФ на СУ "Свети Климент Охридски", единственият експерт в църковно-правно отношение по темата


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как "Криминогенната държава" говори на българския читател

В рубриката "Във времето на редактора" се насочваме към една книга, която провокира със своята безкомпромисност и аналитичност – "Криминогенната държава" на Джулио Тремонти. Това е произведение, което далеч надхвърля обикновената политическа критика и се превръща в своеобразен манифест на либералната мисъл, изправена срещу една държава, вкопчена..

обновено на 03.07.25 в 10:49

Токсикология в сезона на отпуските: Какво води до спешен прием в "Пирогов"?

Лятото носи не само слънце и почивка, но и редица сезонни рискове за здравето. В интервю за Lege Artis, доц. д-р Маргарита Гешева – Бояджиева , началник на клиниката по "Токсикология" в "Пирогов", споделя важни наблюдения и съвети, свързани с повишената токсикологична опасност през топлите месеци. Ужилвания и ухапвания – сезонна вълна от..

обновено на 03.07.25 в 09:21
Аркади Шарков

Финансовата дупка в здравеопазването расте – време е за координирани действия

До 28 юли трябва да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните заведения, реши Здравната комисия в парламента. По темата в ефира на Lege Artis се изказа икономистът Аркади Шарков.  "Парите никога не стигат, особено за здравеопазване" "Когато..

обновено на 03.07.25 в 08:43
Авд. Десислава Тодорова

Децата мигранти и новите европейски правила

Публично събитие-дискусия "Правата на деца мигранти в контекста на новите европейски правила" организира в Харманли "Центърът за правна помощ – Глас в България". През 2024 година ЕС окончателно гласува Пакта на ЕС за миграцията и убежището. На 20 декември 2024 г. България публикува своя Национален план за изпълнение на Пакта. Новата европейска..

публикувано на 02.07.25 в 16:35
Д-р Славейко Джамбазов

Застаряваща България – демографски тенденции

Какво показва анализът на застаряваща България – демография, медицински персонал и бъдещи тенденции – разказва в Lege Artis д-р Славейко Джамбазов , експерт в областта на здравните политики. Анализът прогнозира демографското състояние на страната в периода 2040 – 2050 година. Този далечен поглед в бъдещето, по думите на д-р Джамбазов, е..

публикувано на 02.07.25 в 12:49