Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

DOT. SOFIA e големият победител в "Български архитектурни награди 2023"

Снимка: kab.bg

Сградата DOT.Sofia, проектирана от I/O архитекти (Вяра Желязкова и Георги Кътов), се отличи с голямата награда в петото издание на конкурса "Български архитектурни награди". Този престижен конкурс се организира ежегодно от Камарата на архитектите в България (КАБ) и представлява важно събитие за архитектурната общност в страната.

Церемонията по награждаване се проведе на 28 септември в "София Хотел Балкан" под патронажа на министъра на регионалното развитие и благоустройството, г-н Андрей Цеков. Наградата е в признание на иновацията и изкуството, които се срещат в проекта на DOT.Sofia.

Сградата DOT.Sofia се намира в сложния контекст на Женския пазар в София и има амбицията да промени и обнови този важен градски район. Проектът представлява иновативен подход към архитектурата и урбанистичния дизайн, като съчетава съвременни изкуствени решения с оглед на постигане на устойчивост и енергоспестяване.

Голямата награда бе връчена на арх. Георги Кътов и арх. Вяра Желязкова от министъра на регионалното развитие и благоустройството Андрей Цеков, председателя на КАБ арх. Владимир Милков и председателя на международното жури арх. Франсоа Валентини.

Ето какво сподели арх. Кътов в ефира на "Нашият ден":

"До този момент сме печелили само специални награди в този конкурс. В него се оценяват некомерсиални творби. Това е една разлика, която не се прави винаги. Големите инвестиции и обекти не винаги са носители на качество и обратно – в по-малките творби архитектите могат да се концентрират и да бъдат по-задълбочени".

В интервю за "Нашият ден" арх. Владимир Милков, председател на Управителния съвет на КАБ и носител на голямата награда, сподели: "30 проекта са заявили участие. Това е абсолютно нормално. Това не са проекти, а реализирани сгради. За мащабите на България в рамките на две години 30 добри качествени реализации са предостатъчно. Нямаме категории – избираме най-добрата реализация с най-добрата архитектура. Оценява се също и социално икономическата насоченост, реализация, която обединява обществото и служи в полза на хората, а също и устойчивост и енергоспестяване, която е красива и в която са приложени иновативни решения".

Сградата DOT.Sofia представлява пример за архитектурна иновация и смел дизайн, които могат да вдъхновяват бъдещите проекти в страната и да допринесат за подобряване на градската среда и качеството на живот на хората.

Специална награда за социален принос и успешно представяне на Венецианско архитектурно биенале 2023 получи екипът на POV architects за проекта  “Education Is the Movement From Darkness to Light”, с който България участва в световния форум.

Още 4 проекта получиха специалните награди на международното жури:

Think Education Forward е концепция за архитектурно трансформиране на българското училище. Тя включва 8 проекта, които трябва да бъдат реализирани в период от 8 години.

Hotel Lotus на ARHIS PROJECT е изградена на скатен терен с панорамна гледка към Варненски залив. Сградата е интегрирана в ската и представлява визуален акцент над пътя.

Проектът “100 стола на покрива” е първа стъпка от по-голяма инициатива за трансформация на Бизнес Парк София.




По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Лабораторията за слава FameLab" – най-големият конкурс по комуникация на науката в света

След пет подборни кръга из страната и дори на остров Ливингстън на 11 май (неделя) в "София Тех Парк" ще се състои закриващото събитие на XV Фестивал на науката, в което 12-те финалисти ще разкажат своите триминутни истории от различни научни области.  Един от участниците ще представи България на международния финал на конкурса..

публикувано на 08.05.25 в 11:45
Вилхелм Кайтел подписва капитулацията на Германия

В Деня на победата: Между историческата истина и манипулацията

8 май е Денят на победата във Втората световна война. За историческата истина и манипулативните замени в историята в "Нашият ден" разговаряме с учителя по история Емил Джасим . Разговорът започва с представяне на историческите факти, свързани с днешната дата. Първият договор за капитулация на нацистка Германия е подписан на 6 срещу 7 май 1945..

публикувано на 08.05.25 в 10:02

Започва Фестивалът на науката

Международната година на квантовите науки и технологии и на опазването на ледниците, 150 години от създаването на Международното бюро за мерки и теглилки в Париж, 120 години от откритието на млечнокиселата бактерия от българския учен д-р Стамен Григоров и 100 години от създаване на специалност География в Софийския университет – това са само част..

публикувано на 08.05.25 в 09:32

Съвременната медицина срещу имунния дефицит – новите възможности

През последните години все по-често се диагностицират случаи на имунен дефицит – състояние, при което имунната система не функционира ефективно. Според д-р Петя Янкова , клиничен имунолог, това не е непременно знак за по-голяма заболеваемост, а за напредъка на медицината, който позволява откриването на тези иначе редки и често генетично..

публикувано на 08.05.25 в 08:10

Церебралната атрофия – заболяванията, скрити зад този термин: лечение и перспективи

Церебрална атрофия – кои заболявания се крият зад този термин, какво е лечението и какви са перспективите пред лекарите и пациентите? За тайните на мозъка в Lege Artis разговаряме с невролога д-р Нейко Нейков. Церебралната атрофия, по думите на д-р Нейков, е нормален процес, свързан със загубата на неврони. Усъвършенстването на мозъка..

публикувано на 07.05.25 в 12:35