Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Уилям Бърд и Добринка Табакова в новия албум на The Sixteen

Вокалният ансамбъл "The Sixteen" отбелязва 400-годишнината от смъртта на Уилям Бърд с нов компактдиск, в който изпълнителите изследват връзките и влиянията между композитора и негови съвременници. Освен това част от албума са и новосъздадени мотети от Добринка Табакова, вдъхновени от творби на Бърд.

Диригентът на състава – Хари Кристофърс, обяснява следното по въпроса защо поръчва точно на българската композиторка да създаде тази произведения: "Отдавна съм почитател на творчеството на Добринка Табакова, но ме привлече нещо, което телевизионният водещ и писател Тобиас Фишер каза за нея: 

"Терминът "авангард" се променя и Добринка е една от тези, които му придават ново значение. Нейната музика... се състои от една простичка основна идея: че винаги може да се открие нещо ново, дори и на най-познатите места". В резултат на това поръчах на Добринка да напише нова музика за два от текстовете, които Бърд е използвал преди толкова много векове. Мога спокойно да кажа, че тя се справи с това предизвикателство и създаде за нас две изключителни произведения, които ще радват слушателите години наред и ще носят утеха на мнозина".

Вокалният ансамбъл
Ето пък как определя българската композиторка тази задача: "Създаването на мотети върху същите текстове носи редица предимства и предизвикателства, особено ако оригиналът е дело на един от най-великите ренесансови композитори, който е майстор на полифонията. Прихващането на определени мотиви, като интервала на възходяща квинта в "Стани, Господи, и влез в покоя Си" или украшенията във "Върни, Господи, пленниците ни", и трансформирането и вплитането им в новия прочит на текста представлява приятна композиционна задача. Намирането на различен, но същевременно допълващ се подход към представянето на словото обаче винаги е дълъг процес. 

В крайна сметка се спрях на подчертано хомофонна фактура, която да контрастира с многопластовата полифония на изящните образци на Бърд. С някои от орнаментите исках също така да направя препратка към трета християнска вокална традиция – византийския хорал, който да добавя към католическата и англиканската вяра, които Бърд е познавал".

Този вторник (3 октомври от 14 часа) в предаването "Музика хисторика" слушайте изпълненията на "The Sixteen" на музика от Уилям Бърд, Филип ван Уилдер, Филип де Монте и Добринка Табакова.

Снимки - thesixteen.com

По публикацията работи: Росица Михова
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доайенът на японския джаз Масахико Сато за първи път в София

Фрий джаз концертът на годината – нещо невиждано за плахата и почти девствена за тази музика София (*на Акира Саката & Entasis в разгара на изтеклото вече лято) – вдъхнови екипа на "Аларма Пънк Джаз" през октомври да покани и друг от първопроходниците на японския авангарден джаз (от 60-те, че дори още от края на 50-те, та до днес!), а именно -..

публикувано на 26.09.24 в 20:52

Георги Ценов: Любовта към звука е първият фактор за това дали искаш да свириш на даден инструмент

Перкусионистът Георги Ценов е роден в София и започва музикалното си образование от ранна възраст. Завършва Националното музикално училище "Любомир Пипков" и печели множество международни награди, сред които трето място на "Млади виртуози" през 2006, второ място на Международния конкурс "Пендим" награда на публиката на Международния конкурс за ударни..

публикувано на 25.09.24 в 12:35

Полифоничното сътворение по време на фестивала Laus Polyphoniae

В предаването "Музика хисторика" ви пренасяме на фестивала за ранна музика Laus Polyphoniae в Антверпен , който тази година се състоя между 23 август и 1 септември. Както винаги сред участниците бяха едни от най-известните вокални и инструментални състави, изпълняващи музика от Средновековието, Ренесанса и Барока, в това число Cappella..

публикувано на 23.09.24 в 09:15
Ангел Антонов

Нова монография, посветена на Райна Кабаиванска, я определя като "Весталка на операта"

Предаването "Неделен следобед" чества Деня на българската независимост с почит към един от най-независимите и достойни хора на изкуството, родени в България. Празничното издание на 22 септември от 14 часа е изцяло посветено на легендарната, прочута в целия свят българска певица, на чаровната и харизматична жена, на недостижимата актриса, отдаден..

публикувано на 22.09.24 в 08:11

Карл Бьом: Дали чувам музиката? Та тя извира от мен…

На 28 август музикалният свят отбеляза 130 години от рождението на Карл Бьом – един от колосите на диригентското поприще на ХХ век. "Патриарх на хармонията" го наричаха, а съвременниците му шеговито, но и със страхопочитание произнасяха: "Да отдадем дължимото на Бьом Австрийски!" Самият маестро пък бе съвсем лаконичен: "От мига, в който проговорих,..

публикувано на 21.09.24 в 08:10