Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Годишна конференция за строителство и инвестиции събра над 300 души от строителния сектор в България

Иван Велков: Държавата е заета със собствените си нужди и цели

Представителите на изпълнителната и законодателната власт трябва да делегират права

| Интервю
Иван Велков, член на УС на БСК.
Снимка: www.bia-bg.com

Годишна конференция за строителство и инвестиции събра над 300 души от строителния сектор в България. Събитието се проведе на 3 октомври 2023 г. в четири дискусионни панела, модерирани от Иван Велков, член на УС на БСК, председател на Българската фасилити мениджмънт асоциация и член на УС на Международната федерация за недвижими имоти FIABCI.

Беше направена ретроспекция по всички теми, ангажиращи инвестициите в строителството и градското развитие, екологичните решения в строителството и транспорта. Дискутирано бе и как България ще се справи с предизвикателствата от прилагането Европейската директива за енергийна ефективност и санирането на сгради, защо промените във ВиК сектора са належащи и кога всъщност ще достигнем истинските умни градове.

"Ролята на професионалните браншови организации е да са освен модератор и медиатор между държавните, местните, публични като цяло власти и частния сектор, и генералния интерес на обществото от това да живее във все по-проспериращо, развито модерно общество, среда, икономика и да ни изоставаме от най-добрите световни и европейски примери", посочва Иван Велков.

Големият слон – европейските средства, които се инвестират в строителството 

"Стана ясно, че капацитетът на държавната администрация, възможностите на местните власти да оперират с оперативни програми като че ли,  от една страна, ангажират огромна част от техния ресурс, а от друга, доказват колко недостатъчно ефективно и бързо резултатите от тяхната работа стигат до конкретните домакинства, бизнеси и живота на хората", посочва той.

За нуждите на енергийното обновление на сградите има нужда от десетократно по-големи средства, които са планирани в момента.

Зелено – енергийна ефективност и екология

"Ако очакваме България да ги изпълни, сме десетки години изостанали и ще ни е необходимо да наваксваме изоставането. Ако обърнем въпроса и кажем какви добри примери за успешни модели и практики има, без това да зависи от държавата, може би скоростта, с която се получават резултатите, ще се ускори многократно“, твърди той.

Няма как с 1 млрд. публични средства да обновим 50 или 60 хил. сгради. Парите, които имаме в момента, ще стигнат за 700 до 1000 жилищни сгради.

"Представителите на изпълнителната и законодателната власт трябва да делегират права и възможности за решаване на проблемите на хора и специалисти, които могат да го правят, а те да осигуряват само законодателната рамка и контрола да изпълнението", казва в заключение Иван Велков.

Чуйте подробности в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Паневропейска конференция обединява държави за енергийна солидарност

Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..

публикувано на 28.11.24 в 11:00

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39