На 9 октомври всяка година се отбелязва Световният ден на пощите. Този ден предоставя възможност за обсъждане на интереса към филателията, колекционирането и изучаването на пощенски марки.
Филателистите са страстни събирачи и историци на пощенските марки, които често разкриват удивителни истории и традиции. В ефира на "Нашият ден" ви срещаме с един от тях.
Спас Панчев, председател на Съюза на българските филателисти, споделя интересни факти за българските пощенски марки. Въпреки че много хора не знаят, българската пощенска марка предхожда българската парична единица. Първите четири издания от пощенски марки имат изображение с българския лъв.
Въпреки че много хора събират пощенски марки, някои от тях са се превърнали в истински съкровища. Г-н Панчев отбелязва в интервюто, че първите български марки са сред най-ценните и желани от колекционерите. Днес е "изключително трудно да се намери пълна серия от оригинални пощенски марки с оригинално лепило на гърба, защото въпреки че са издадени в огромни тиражи, много от тях са изчезнали с годините и стават все по-редки", обяснява той.
Интересно е също така, че най-скъпите марки невинаги са тези с най-красивия дизайн или с най-важната историческа стойност. В ефира на предаването Спас Панчев споделя, че най-ценните са обикновено тези марки, върху които има някаква грешка или неточност в печатния процес. Тези рeдки марки се превръщат в настоящи съкровища и предмети на страстно колекциониране от напредналите филателисти.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg