На днешния 10 октомври Институтът за пазарна икономика (ИПИ) представя резултатите от своето последно изследване с наименование "Икономически центрове в България - 2023".
Изследването, проведено от Петър Ганев, старши изследовател, и Адриан Николов, икономист в ИПИ, се фокусира върху концентрацията на икономическата активност в страната.
То представя икономическите центрове в България, които не се ограничават от административните граници на общини и области и се основава на разнообразни данни, включително информация за предприятията, данни за пазара на труда, демографската динамика и стопанските взаимовръзки между различните общини в страната.
Трудът разглежда икономическите центрове като съставни от две основни части: ядро и периферия. Ядрата представляват общините с най-силна местна икономика, докато периферията са общините, най-тясно обвързани с икономиката на съответното ядро. В проучването бяха открити 16 големи икономически центъра в България, които обхващат общо 132 общини. Някои от тези центрове имат повече от едно ядро, което се дължи на съществуващите взаимовръзки между различните ядра и наличието на обща периферия или зона на влияние.
За да научим повече за значението и резултатите от изследването, в “Нашият ден“ разговаряме с Адриан Николов от Института за пазарна икономика.
По неговите думи проучването е изключително важно, защото ни предоставя ясна представа за географската картина на икономическата активност в България. Според него то ни дава възможност да идентифицираме икономическите центрове, които играят ключова роля в стопанското развитие на страната.
Николов посочва, че изследването се провежда веднъж на десет години, защото използва данни от преброяването на населението, което е важен индикатор за трудовата миграция.
Кои са потребителите?
“Много от текущите и бъдещите кметове ще намерят полезна информация в нашето издание, която ще им помогне да съсредоточат усилията си за развитие на техните общини. Това изследване е много полезно за бизнес сектор, тъй като предоставя подробна информация за икономическите центрове в България“, казва той.
По думите му бизнесът може да извлече ползи от това изследване, като определи стратегии за развитие, инвестиции и разширение в регионите с най-силна икономика. Той споменава още, че знанието за икономическите центрове и тяхната периферия може да помогне на предприятията да адаптират своите бизнес модели и ресурси, за да се възползват от потенциала на конкретните региони.
Чуйте разговора в звуковия файл.
"Грийнпийс" – България* заедно с "Energy cities"** организират "енергийно еспресо" – специализирано обучение за създаване на енергийни общности – онлайн курс, насочен към общински специалисти от цялата страна, ангажирани в сферите: градско планиране, зелен политики, енергетика и енергийна ефективност, както и в инвестиции и социална политика. За..
Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..
В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..
В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...
В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg