Дали законодателната и административна ситуация в България осигурява най-добрия подход в полза на пациентите, нуждаещи се от трансплантация?
"Трансплантацията е тема, която обхваща както медицински и организационни аспекти от здравеопазването, така и етични и социално- културни и религиозни проблеми, свързани с даряването на органи при починали хора с диагноза мозъчна смърт."
Това казва в интервю за БНР д-р Евелина Цветкова, директор на Дирекция “Управление, координация и контрол на трансплантацията и асистирана репродукция” в ИА“Медицински надзор“.
Броят на хората, които се нуждаят от трансплантация на органи, тъкани и клетки, продължава да расте, което означава, че все по-голям брой терминално болни пациенти често не успяват да дочакат тази животоспасяваща операция.
"През последните години ИА "Медицински надзор" многократно сме извършвали анализи на ситуацията в страната и сме изтъквали причините за ниския ръст на донорството у нас“, посочва д-р Цветкова.
На първо място, стои проблемът с навременното откриване на потенциалните донорите в донорските бази. Това е най-важната стъпка в донорския процес.
Д-р Цветкова припомни, че през 2019 г. беше приета Национална програма за насърчаване на донорството и подпомагане на трансплантацията с период на действие до 2023 г.
Преди дни със заповед на министъра на здравеопазването бяха отпуснати 327 хил. лв. за финансиране на дейностите на регионалните и областните координатори, както и за обучение.
Здравният министър проф. д-р Христо Хинков обеща, че ще бъдат предприети нужните административни стъпки, за да обособи отново в самостоятелна агенция администрирането на трансплантационната дейност в България.
Проследяването на трансплантираните пациенти се извършва в трансплантационните центрове, където извършена операцията. Проблемът на чакащите за трансплантация у нас е, че не е достатъчно оценен здравословният им статус, т.е. дали са годни за извършването на такава оперативна намеса. Необходимо е по-често да се актуализират медицинските им данни. В България продължава да няма подготвени специалисти, които да проследяват белодробно трансплантираните пациенти.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..
Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..
Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..
Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад..
Кои са външнополитическите приоритети на страната ни след последната стъпка на евроинтеграция – влизането ни в еврозоната и как върви напредъкът ни в интеграцията с ОИСР; каква в промяната в образователната система, която иска да реализира сегашното мнозинство и кои са резултатите, които трябва да бъдат постигнати с нея? На тези въпроси в "Нашият..
"Нощта на Allegra" на 16 юли ще събере на една сцена изявени европейски музиканти и млади български таланти, които уверено вървят по своя път към големите..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg