Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Евелина Цветкова:

Трансплантациите зависят от броя на донорите

| Интервю

Дали законодателната и административна ситуация в България осигурява най-добрия подход в полза на пациентите, нуждаещи се от трансплантация? 

"Трансплантацията е тема, която обхваща както медицински и организационни аспекти от здравеопазването, така и етични и социално- културни и религиозни проблеми, свързани с даряването на органи при починали хора с диагноза мозъчна смърт."

Това казва в интервю за БНР д-р Евелина Цветкова, директор на Дирекция “Управление, координация и контрол на трансплантацията и асистирана репродукция” в ИА“Медицински надзор“.

Броят на хората, които се нуждаят от трансплантация на органи, тъкани и клетки, продължава да расте, което означава, че все по-голям брой терминално болни пациенти често не успяват да дочакат тази животоспасяваща операция.

"През последните години ИА "Медицински надзор" многократно сме извършвали анализи на ситуацията в страната и сме изтъквали причините за ниския ръст на донорството у нас“, посочва д-р Цветкова.

На първо място, стои проблемът с навременното откриване на потенциалните донорите в донорските бази. Това е най-важната стъпка в донорския процес.

Д-р Цветкова припомни, че през 2019 г. беше приета Национална програма за насърчаване на донорството и подпомагане на трансплантацията с период на действие до 2023 г.

Преди дни със заповед на министъра на здравеопазването бяха отпуснати 327 хил. лв. за финансиране на дейностите на регионалните и областните координатори, както и за обучение.

Здравният министър проф. д-р Христо Хинков обеща, че ще бъдат предприети нужните административни стъпки, за да обособи отново в самостоятелна агенция администрирането на трансплантационната дейност в България.

Проследяването на трансплантираните пациенти се извършва в трансплантационните центрове, където извършена операцията. Проблемът на чакащите за трансплантация у нас е, че не е достатъчно оценен здравословният им статус, т.е. дали са годни за извършването на такава оперативна намеса. Необходимо е по-често да се актуализират медицинските им данни. В България продължава да няма подготвени специалисти, които да проследяват белодробно трансплантираните пациенти. 

Почти всички европейски клиники продължават да отказват прием на български пациенти, които се нуждаят от белодробни трансплантации, но продължават да се търсят варианти за прием извън ЕС, допълва още д-р Цветкова. 

Подробности можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антоанета Василева

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..

публикувано на 15.07.25 в 16:15
Проф. Милен Замфиров

Новите технологии в съвременния образователен процес

Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..

публикувано на 15.07.25 в 12:45
Денис Иванов

СофтУни организира уебинар на тема "AI за архитекти"

Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..

публикувано на 15.07.25 в 11:38

Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж: Призвание, дълг и успехи

Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад..

публикувано на 15.07.25 в 11:30
Нина Цанева и Йорданка Фандъкова

Йорданка Фандъкова: Най-важната промяна в образованието е цялостната

Кои са външнополитическите приоритети на страната ни след последната стъпка на евроинтеграция – влизането ни в еврозоната и как върви напредъкът ни в интеграцията с ОИСР; каква в промяната в образователната система, която иска да реализира сегашното мнозинство и кои са резултатите, които трябва да бъдат постигнати с нея?  На тези въпроси в "Нашият..

публикувано на 15.07.25 в 10:50