Дали законодателната и административна ситуация в България осигурява най-добрия подход в полза на пациентите, нуждаещи се от трансплантация?
"Трансплантацията е тема, която обхваща както медицински и организационни аспекти от здравеопазването, така и етични и социално- културни и религиозни проблеми, свързани с даряването на органи при починали хора с диагноза мозъчна смърт."
Това казва в интервю за БНР д-р Евелина Цветкова, директор на Дирекция “Управление, координация и контрол на трансплантацията и асистирана репродукция” в ИА“Медицински надзор“.
Броят на хората, които се нуждаят от трансплантация на органи, тъкани и клетки, продължава да расте, което означава, че все по-голям брой терминално болни пациенти често не успяват да дочакат тази животоспасяваща операция.
"През последните години ИА "Медицински надзор" многократно сме извършвали анализи на ситуацията в страната и сме изтъквали причините за ниския ръст на донорството у нас“, посочва д-р Цветкова.
На първо място, стои проблемът с навременното откриване на потенциалните донорите в донорските бази. Това е най-важната стъпка в донорския процес.
Д-р Цветкова припомни, че през 2019 г. беше приета Национална програма за насърчаване на донорството и подпомагане на трансплантацията с период на действие до 2023 г.
Преди дни със заповед на министъра на здравеопазването бяха отпуснати 327 хил. лв. за финансиране на дейностите на регионалните и областните координатори, както и за обучение.
Здравният министър проф. д-р Христо Хинков обеща, че ще бъдат предприети нужните административни стъпки, за да обособи отново в самостоятелна агенция администрирането на трансплантационната дейност в България.
Проследяването на трансплантираните пациенти се извършва в трансплантационните центрове, където извършена операцията. Проблемът на чакащите за трансплантация у нас е, че не е достатъчно оценен здравословният им статус, т.е. дали са годни за извършването на такава оперативна намеса. Необходимо е по-често да се актуализират медицинските им данни. В България продължава да няма подготвени специалисти, които да проследяват белодробно трансплантираните пациенти.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Векове наред жената е била обект на медицински интерес главно заради нейните репродуктивни способности и възможността да роди и отгледа здрави деца. Невидимите за медицината жени или как съвременната наука съзнателно пести от познание как женското тяло реагира на лекарства и терапии – разговор във "Време за наука" с журналистката в сферата..
Събитието се провежда под патронажа на Министерството на образованието и науката. Виртуалният водещ на новинарски емисии Тео, създаден с изкуствен интелект за Великденския концерт на участници от конкурса "Киното – моя любов, моя песен", част от Международния младежки медиен фестивал "Арлекин", ще се материализира отново във Варна. Обръщението на Тео..
Опенхаймер след изобретяването на ядреното оръжие цитира древноиндийския епос "Бхагавадгита", в който се казва, че когато "блясъкът на хиляда слънца" светне в небето, човекът ще стане заплаха за света. До днес атентатите, терористичните актове и военната надпревара правят така, че чуваме по-често за тях, тоест изобретението на Нобел е по-новинарско..
В днешното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" ви срещаме с един от водещите иноватори в устойчивото предприемачество – Денимир Димитров , основател и изпълнителен директор на "Zero Wave", компания с мисия да превръща отпадъци в ценни ресурси. Освен това, той е сред основателите на сдружение "Нулев отпадък България", което..
В Лозница днес стартира третото издание на фестивала на етносите под наслов "На една синия, от една паница – под Лозница" . В градския парк ще бъдат представени обичаите и традициите на различните етнокултурни общности в Лудогорието. Фестивалът се организира по проект "Етнокултурното многообразие и културното наследство на Лудогорието", изпълняван от..
От 4 до 24 юни София отново ще бъде домакин на платформата "Световен театър в София". Тя е част от Календара на културните събития на Столичната община и..
Представете си огромен пикник с любимите си хора под звуците на световна музика и в компанията на топартисти, готвачи и със забавления за малки и..
Планината Бешбармаг е едно от най-красивите и мистериозни места в Азербайджан. Намира се недалеч от Баку и всъщност е не особено импозантна скала, но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg